Ślęża – korona Podgórza Sudeckiego

Ślęża – korona Podgórza Sudeckiego

Spis Treści

  Ślęża - najwyższy szczyt Pogórza Sudeckiego wznoszący się 717 metrów n.p.m. Idealne miejsce na krótki wypad z Wrocławia i okolic – jest od niego oddalony o jakieś 40 km. Swoim kształtem przypomina w miarę regularny stożek porośnięty lasami, pomiędzy którymi są liczne skałki.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Ślęża szlaki, gdzie zaparkować samochód?

  Mapy szlaków turystycznych na Ślęży możecie zobaczyć online na www.mapa-turystyczna.pl

  Przełęcz Tąpadła (384 m n.p.m.) – żółty i niebieski szlak

  Przełęcz Tąpadła, w tle - Ślęża

  Jednym z popularniejszych miejsc na zostawienie samochodu jest Przełęcz Tąpadła. Są na niej są dwa pojemne parkingi, a w sezonie funkcjonuje również, wprawdzie niezbyt wysokiego poziomu, budka gastronomiczna.

  Z przełęczy na Ślężę biegną dwa szlaki –, żółty i niebieski. Ten pierwszy jest krótki i niestety nieciekawy. Jest to droga ubita, ziemny trakt – droga dojazdowa dla samochodów. Z racji jej nachylenia wjazd wózkiem z dzieckiem jest możliwy, ale trudny. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się nosidełko. Przez Przełęcz Tąpadła przechodzi też niebieski szlak Ślęży. Możemy nim udać się także na sąsiednią Radunię (573 m n.p.m.), która jest niższa od Ślęży, ale zdecydowanie mniej uczęszczana. Jest to bardzo dobra opcja, gdy na szlakach jest tłoczno.

  Niebieski szlak na Ślężę

  Jeżeli wybierasz Ślężę jako szlak dla dzieci, to zalecałbym wybrać szlak niebieski. Jest on to zdecydowanie najciekawszą drogą na szczyt. Sugerowałbym jednak zdobywać go z dziećmi w wieku 6-7 lat, odcinek po skałkach i stromizna może być za trudna dla młodszych.

  Parking przy Sobotelu, czyli trasy z Sobótki – żółty i czerwony szlak

  Auto możemy zostawić na parkingu w pobliżu Hotelu Sobotel (Armii Krajowej 1, 55-050 Sobótka). Przed nami dwa szlaki. Czerwony, prowadzący wśród drzew na szczyt, po drodze miniemy kapliczkę i źródło. Ponadto pełen kontakt z naturą i niestety brak widoków, przesłaniają je drzewa.

  Wieża na Wieżycy

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wśród szlaków na Ślężę ciekawszy jest jednak szlak żółty. Po wyjściu z auta idziemy kilkaset metrów pod górę do domu turysty „Pod Wieżycą” (www.podwiezyca.com.pl). Obok jest park linowy z tyrolkami i tunelami z siatki – nieczynny w sezonie jesienno-zimowym. Idąc dalej, po krótkim i stromym podejściu wchodzimy na Wieżycę. Na jej szczycie stoi, ponad stuletnia, kamienna wieża widokowa. W oryginale była poświęcona Otto von Bismarckowi, ciekawy artykuł o tych wieżach - pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCe_Bismarcka. Po krótkim zejściu rozpoczyna się długie i niezbyt trudne podejście na szczyt Ślęży.

  Atrakcje dostępne na szczycie Ślęży

  Szczyt Ślęży i Dom Turysty

  Oprócz pięknego widoku – bez problemu dostrzeżemy Wrocław, a przy dobrej pogodzie Śnieżkę, na szczycie jest kilka atrakcji. Zacznijmy od dużego budynku schroniska z 1908 roku. Oferta gastronomiczna nie rozpieszcza, ale niestety brak innej opcji. Powyżej schroniska stoi kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Zbudowano go na ruinach zamku. Wnętrze zostało kilka lat temu odnowione i udostępnione do zwiedzania.

  Wnętrze kościoła na Ślęży

  Tuż za nim stoi żelbetonowa wieża widokowa, obowiązkowy punkt każdego turysty. Jeżeli pod zdobyciu Śląskiego Olimpu nadal czujesz niedosyt, to zapraszam akapit niżej…

  Ślęża pobliskie zabytki

  W Sobótce, tuż obok rynku, jest małe i interesujące Muzeum Ślężańskie (Adres: Świętego Jakuba 18, 55-050 Sobótka; www.muzeum.sobotka.pl). Zwiedzanie całości nie powinno przekroczyć godziny. Oprócz ekspozycji stałych poświęconych faunie i florze najbliższych okolic, w ogrodzie jest interesujące lapidarium, na które składają się fragmenty zabytkowych elementów architektonicznych, rzeźb z kościołów w Sobótce oraz okolicy.

  Rezerwat Archeologiczny –- grodzisko średniowieczne w Będkowicach. U podnóża Ślęży zrekonstruowano trzy drewniane chaty, studnie i fragment muru obronnego. Warto się tu wybrać przy okazji imprez okolicznościowych.

  Kopalnia Wiry

  Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Wiry – (adres: Wirki 53, 58-111 Marcinowice)

  Na atrakcję turystyczną została zamieniona kopalnia magnezytu, którego wydobycie wstrzymano ze względów ekonomicznych. Całość sprawia wrażenie, jakby jeszcze wczoraj pracowali tam górnicy. Jest to jedna z najdłuższych podziemnych tras w Polsce – około 2 kilometrów (pokonujemy je przez około godzinę). Poza sezonem letnim na zwiedzanie trzeba się umawiać.

  Sulistrowiczki – rowerowy singletrack (adres: Parkowa 3, 55-050 Sulistrowiczki; www.suliwoods.pl).

  Miłośników dwóch kółek może przyciągnąć zbudowana trasa rowerowa u podnóża Raduni. Jest to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z rowerem górskim. Ścieżka jest jednokierunkowa z lekko nachylonym podjazdem i długim zjazdem.

  Ślęża gdzie zjeść?

  Polecę szczególnie dwa miejsca:

  • Restauracja “Zielone Wzgórze” –- Adres: Parkowa 3, 55-050 Sulistrowiczki – (www.restauracjazielonewzgorze.pl)
  • Restauracja Ślężański Młyn –- Adres: Szczepanów 30, 58-124 Szczepanów (www.slezanskimlyn.wroc.pl)

   

  Wycieczki na Ślężę opisał i polecał: Arkadiusz Łojek

  "Horyzont" Wrocław  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.