Jak wybrać plecak turystyczny, aby wędrówka była przyjemnością, a nie udręką?

Jak wybrać plecak turystyczny, aby wędrówka była przyjemnością, a nie udręką?

Spis Treści

  Wybór odpowiedniego plecaka w góry lub na wędrówki po płaskim terenie jest równie istotny, co trudny. Nie możemy co prawda narzekać na zbyt ubogi asortyment sklepów turystycznych, ale szeroka oferta też sprawy nie ułatwia. Wystarczy wejść na stronę naszego sklepu e-Horyzont.pl, aby przekonać się o mnogości marek, modeli i krojów plecaków turystycznych. A więc, jak wybrać plecak turystyczny, by wędrówka była przyjemna, a nie męcząca?

  - CZYTAJ TAKŻE -

   

  Na co zwrócić uwagę?

  Podczas zakupu plecaka turystycznego powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemność, lecz także budowę i funkcjonalność. Jak wybrać plecak turystyczny, jeśli podczas urlopu planujemy całodniowe wędrówki po szlakach, a wieczorem powrót do stałego miejsca zakwaterowania? W takiej sytuacji w zupełności wystarczy mały, ale pakowny i wygodny plecak górski. Pogoda w górach zmienia się jak w kalejdoskopie i możliwe, że tego samego dnia będziemy potrzebować kurtki przeciwdeszczowej, czapki, rękawiczek i kremu z filtrem. Plecak w góry nie powinien być więc przesadnie minimalistyczny. Natomiast, gdy planujemy wędrówkę po płaskim terenie w kraju, w którym pogoda jest przewidywalna i zazwyczaj jest upalnie, potrzebny będzie nam plecak turystyczny mały z bardzo dobrą wentylacją.
  Udany wyjazd nie może odbyć się bez uwieczniania go na zdjęciach! Nie każdemu jednak wystarcza aparat w telefonie. Jeżeli na górską wyprawę zabierasz ze sobą specjalistyczny sprzęt fotograficzny, który sporo waży i kosztuje, najlepiej zainwestuj w porządny plecak fotograficzny turystyczny. Będzie to wygodniejsze dla Ciebie i bezpieczniejsze dla Twojego sprzętu.

   

  Plecak fotograficzny Satellite Photo Pack firmy Jack Wolfskin

  Pojemność plecaka

  Plecak turystyczny 30 l i mniejszy idealnie nadaje się na krótkie, jednodniowe wędrówki. Plecaki o takiej pojemności mogą różnić się między sobą budową. Jeśli na wycieczkę zabieramy dużo drobiazgów, jak to często bywa w podróży z dziećmi, najlepiej zdecydować się na plecak z większą liczbą kieszeni i przegródek, umożliwiających segregację przyborów higienicznych, jedzenia, ubrań na zmianę itp. Mały plecak skonstruowany podobnie, jak większe modele, czyli posiadający wewnątrz dużą komorę, a na zewnątrz solidny pas biodrowy, jest bardziej pakowny, więc można zmieścić w nim niewielki śpiwór czy odzież na zmianę. Nieduże plecaki rzadko mają stelaż, ale nie jest to wielki minus - nie dźwigamy w nich przecież dużych ciężarów. Musimy tylko dobrze rozplanować pakowanie małego plecaka, żeby wygodnie się go nosiło i nic nie wbijało się nam w plecy.
  Jak wybrać plecak turystyczny ze stelażem na dłuższe wycieczki? Powinniśmy sięgnąć co najmniej po średni litraż. Już plecak turystyczny 35 l z reguły posiada wewnętrzny stelaż oraz regulację. Natomiast plecak turystyczny 40 l jest powszechnie uważany za najbardziej uniwersalny i posiada wszelkie udogodnienia, wpływające na komfort podróżnego. Również plecak turystyczny 50 l zaliczany jest do kategorii lekkich plecaków turystycznych o średniej pojemności. Warto jednak zwrócić uwagę na różnorodną budowę plecaków w tej grupie. Nasz wybór powinien paść na plecak, który nie sprawi nam dyskomfortu podczas całodziennej wędrówki - będzie lekki i wyposażony w pas biodrowy oraz solidne usztywnienia.
  Idealny na dłuższe wyjazdy jest plecak turystyczny 60 l - duży i pojemny. Plecak turystyczny 80 l czy plecak turystyczny 100-litrowy uznawany jest już za model typowo wyprawowy. Natomiast plecaki turystyczne 120 l dedykowane są na długie, specjalistyczne wyprawy. Tego rodzaju plecaki powinny spełniać pewne standardy. Szeroki i mocny pas biodrowy oraz regulowany system nośny są w nich obowiązkowe. Z założenia w dużych plecakach dźwigamy znaczące ciężary, a więc powinny one skutecznie odciążać ramiona i nie nadwyrężać kręgosłupa. W tej grupie znajdziemy też plecak turystyczny na kółkach. Nie jest to typowy plecak na górską wyprawę, ale jest bardzo wygodny, jeśli przewidujemy podróż samolotem - dużo lżejszy od walizki na kółkach, a do tego można go założyć na plecy.

  Plecak trekkingowy Denali 75 firmy Jack Wolfskin

  System nośny

  Wadą małych plecaków jest brak regulacji, w większych regulacja z reguły występuje. Jak wybrać plecak turystyczny, biorąc pod uwagę system nośny? Sprawna regulacja zdecydowanie podnosi komfort użytkowania plecaka. W przypadku plecaków turystycznych jakość zazwyczaj idzie w parze z wyższą ceną. Dlatego gdy zastanawiamy się, jaki plecak turystyczny kupić, nie oszczędzajmy za bardzo. Plecak turystyczny Hi-Tec, Jack Wolfskin, Deuter czy inne markowe plecaki będą miały z założenia solidniejsze elementy regulacyjne, niż no-name z hipermarketu. Najważniejszym elementem systemu nośnego jest pas biodrowy, bo tak naprawdę plecaki turystyczne, zwłaszcza te większe, nosi się na biodrach, a nie plecach. Gąbka pasa biodrowego powinna obejmować jak największą część kości biodrowej. Plecaki turystyczne powinny też posiadać pas piersiowy, który wpływa na stabilne ułożenie plecaka podczas marszu.

  systemy nośne Systemy nośne ACS (Air Control System) i X-Transition plecaków firmy Jack Wolfskin

  System kieszeni i przegródek

  Na wspinaczkę i wyprawę w wysokie góry, gdzie trzeba pokonywać wąskie przejścia, powinniśmy wybrać smukły plecak o zwartej budowie, który nie posiada zbyt wielu zewnętrznych kieszonek, na rzecz troków czy pętli na czekany. Plecak trekkingowy posiada zazwyczaj więcej przegródek. Wiele modeli plecaków turystycznych ma umieszczony zamek z przodu lub po bokach plecaka, umożliwiając łatwy dostęp do przedmiotów umieszczonych na samym dnie. Dobrym rozwiązaniem w dużych plecakach są kieszonki na pasie biodrowym, które stanowią świetną skrytkę na kosztowne rzeczy, które chcemy mieć zawsze pod ręką: portfel, telefon czy dokumenty. No właśnie, jak wybrać plecak turystyczny, który uchroni nas przed kradzieżą? Jeśli w plecaku zamierzamy nosić dużą ilość gotówki, a na naszym szlaku przewidujemy tłumy turystów, to warto rozważyć zakup plecaka turystycznego antykradzieżowego. Oprócz kieszonki na pasie biodrowym posiada zaawansowany system zabezpieczeń przed potencjalnym złodziejem, takich jak wewnętrzna siateczka uniemożliwiająca przecięcie plecaka czy kłódka blokująca i zabezpieczająca wszystkie kieszenie przed kradzieżą.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Materiał plecaka

  Dość istotnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jak wybrać plecak turystyczny, jest tworzywo, z którego został wyprodukowany. Plecaki outdoorowe wykonane są głównie z poliestru i nylonu. Bardziej specjalistyczne plecaki turystyczne szyte są z odpornej na rozdarcia i przetarcia Cordury, tkaniny poliamidowej, która zdecydowanie przedłuża żywotność plecaka. Dodatkowo część plecaków turystycznych jest pokryta Teflonem, który zapobiega wchłanianiu wody i przywieraniu brudu do plecaka. Jednak wadą tego typu materiałów jest to, że znacząco zwiększają ciężar plecaka. Dlatego, jeśli nie wybieramy się na wielką wyprawę w ekstremalnych warunkach pogodowych, a na zwykły wypad w polskie góry, to wybierzmy plecaki wykonane z lżejszych materiałów.

  Wentylacja pleców

  W wentylację zaopatrzone są zazwyczaj plecaki o małej i średniej pojemności. System wentylacyjny występuje też w dużych plecakach, ale wygląda nieco inaczej. Czemu ma służyć wentylacja w plecaku turystycznym? Wpływa na komfort podczas długiej wędrówki - zapewnia przepływ powietrza między plecakiem a plecami i zapobiega nadmiernemu poceniu. W małych plecakach jest to specjalna siateczka oraz odpowiednio wyprofilowany stelaż. W większych plecakach siatkę zastępują zazwyczaj specjalne gąbki. Wentylacja w plecaku turystycznym ma duże znaczenie podczas upałów.

  System nośny Airstripes System Bike w plecakach rowerowych firmy Deuter

  Jak wybrać plecak turystyczny? Ważne detale

  Podczas wyboru plecaka na wycieczki należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które z pozoru mogą wydawać się mało ważne:

  • odpowiednia liczba i rozmieszczenie troków - pozwoli to na przytwierdzenie do plecaka specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego lub zmniejszenie jego rozmiarów, gdy nie będzie wypełniony po brzegi;
  • obecność komina w plecakach podróżnych w dużym plecaku powinna być standardem - komin pozwala nie tylko na powiększenie plecaka, w celu spakowania większego bagażu, lecz także często posiada dodatkowe kieszenie;
  • wodoodporność - nawet najlepszy materiał jej nie zagwarantuje podczas bardzo intensywnego deszczu, dlatego dobry plecak turystyczny powinien mieć zintegrowany pokrowiec, a jeśli go nie ma, to czym prędzej powinniśmy się w niego zaopatrzyć.

  Plecak dostosowany do potrzeb

  Zastanawiasz się, jak wybrać plecak turystyczny dostosowany do Twoich potrzeb? Podczas zakupów uwzględnij płeć i wiek uczestników wycieczki.
  Producenci plecaków pomyśleli oczywiście o płci użytkownika, wprowadzając rozróżnienie między plecakiem turystycznym damskim i męskim. Kobiety są zwykle niższe i drobniejsze od mężczyzn, dlatego potrzebują plecaka turystycznego kobiecego, dostosowanego do filigranowej sylwetki. Zazwyczaj są to plecaki z krótkimi plecami, niezsuwające się na pośladki, posiadające odpowiednią regulację szelek oraz bas biodrowy dostosowany do szerszej, kobiecej miednicy.
  O ile plecaki turystyczne młodzieżowe nie różnią się zbytnio od tych dla dorosłych, o tyle plecaki przeznaczone dla młodszych dzieci powinny być odpowiednio dostosowane do wzrostu. Choć plecak nie jest obowiązkowym wyposażeniem kilkuletniego dziecka na szlaku, wielu małych adeptów turystyki chce naśladować dorosłych i nosić swój bagaż na własnych plecach. Należy wówczas zadbać o to, aby dziecko czuło się komfortowo, a jego plecak był podobnie zbudowany, jak plecak dla dorosłych.
  A co z zupełnie malutkimi uczestnikami wyprawy, którzy nie są jeszcz w stanie dorównać kroku dorosłym? Warto zaopatrzyć się w plecak turystyczny z nosidełkiem. Nie jest to zwykłe nosidełko, a hybryda nosidełka dla dziecka i plecaka turystycznego. Jest zaprojektowany zarówno z myślą o wygodzie rodzica, dźwigającego na plecach niemały ciężar, jak i dziecka, które na plecach rodzica ma spędzić wiele godzin. Takie turystyczne nosidełka posiadają dobrą wentylację, szelki, miękkie wyściełanie, podnóżek dla dziecka, a także daszek, który ochroni malucha przed upałem. W tego typu nosidłach znajdują się też przydatne przegródki i kieszenie na dziecięce akcesoria.

   

  Wygląd plecaka

  Wygląd to oczywiście drugorzędna cecha, którą powinniśmy brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki plecak turystyczny wybrać. Jednak dla wielu osób kolor i kształt plecaka mają niemałe znaczenie. Producenci wychodzą więc naprzeciw tym oczekiwaniom, konstruując plecaki o zróżnicowanym wzornictwie i kolorystyce. Plecaki dziecięce ozdobione są motywami z popularnych bajek lub wizerunkami zwierząt. Plecaki młodzieżowe często zaprojektowane są w taki sposób, aby w lecie spełniać rolę plecaka turystycznego, a po wakacjach szkolnego, stąd też większa liczba kieszeni, schowków i przegródek. W sklepach turystycznych można spotkać też plecaki turystyczne vintage, które są modne, jednak zazwyczaj nie nadają się na długie i wymagające szlaki.

  Już wiesz, jak wybrać plecak turystyczny, aby stał się idealnym towarzyszem małych i dużych podróży. Znajdziesz go w naszym sklepie e-Horyzont.pl.  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.