Czym jest wychłodzenie organizmu i w jaki sposób możemy mu zapobiec?

Czym jest wychłodzenie organizmu i w jaki sposób możemy mu zapobiec?

Spis Treści

  Wychłodzenie organizmu to stan, na który narażony może być każdy z nas. Niewłaściwy ubiór, długotrwałe przebywanie w skrajnych warunkach atmosferycznych – powodów wychłodzenia może być wiele. Jak nie dopuścić do takiego stanu rzeczy? Jak udzielić osobie poszkodowanej pierwszej pomocy?

  Co to jest wychłodzenie?

  Wychłodzenie organizmu, zwane także hipotermią, to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej minimalnej dopuszczalnej temperatury ciała. Najczęstszą przyczyną wychłodzenia jest zbyt długie przebywanie w niskiej temperaturze powietrza lub wody. Taki stan rzeczy może być spowodowany nie tylko mrozem i śniegiem, lecz także deszczem i wiatrem. Warto wiedzieć, że do wychłodzenia organizmu może dojść w górach, ale również w mieście. Narażeni na nie są więc zarówno osoby uprawiające sporty i górskie wędrówki, jak i bezdomni.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Objawy wychłodzenia

  W początkowym stadium wychłodzenia organizmu u osoby poszkodowanej możemy zaobserwować przyspieszenie metabolizmu, „gęsią skórkę”, bladość skóry i dreszcze. Te ostatnie są normalną reakcją wyziębionego organizmu, który usiłuje podnieść temperaturę ciała poprzez ruch mięśni. Dopiero z czasem do dreszczy dołącza drżenie mięśni, osłabienie, dezorientacja i zawroty głowy. Wówczas mamy do czynienia z łagodną hipotermią. Organizm poszkodowanego zaczyna być wyraźnie wyczerpany: oddech stopniowo zwalnia i staje się płytki. Niekiedy pojawia się obojętność, brak reakcji na ból, a nawet utrata przytomności. W przypadku braku pomocy na tym etapie, temperatura ciała może spaść aż do 27oC, a u poszkodowanego wystąpi wiotkie porażenie mięśni, objawiające się niewyczuwalnym tętnem, problemami z oddychaniem, nienaturalnie rozszerzonymi źrenicami, a w konsekwencji całkowitą utratą przytomności.

  Wychłodzenie organizmu - pierwsza pomoc

  Jak należy postępować w przypadku, gdy doszło do wychłodzenia organizmu?

  • Przede wszystkim należy uniemożliwić dalszy spadek temperatury u poszkodowanego. Jeśli istnieje taka możliwość i stan wychłodzonej osoby jest stabilny, możemy przenieść ją do pomieszczenia, w którym panuje niska temperatura pokojowa.
  • W sytuacji, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha i jego tętno jest wyczuwalne, należy zdjąć z niego przemoczoną odzież, okryć go suchym kocem i ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe.
  • W sytuacji, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, nie oddycha i nie wyczuwamy u niego tętna, należy wezwać pogotowie ratunkowe i przystąpić do akcji resuscytacyjnej.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wychłodzenie organizmu: czego nie należy robić?

  W sytuacji, gdy doszło do wychłodzenia organizmu, w żadnym razie nie należy zanurzać osoby wychłodzonej w gorącej wodzie ani wnosić jej do bardzo nagrzanego pomieszczenia. Takie działanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – wyższa temperatura zewnętrzna powoduje:

  • ogrzanie peryferycznych części organizmu;
  • rozszerzanie naczyń krwionośnych;
  • spłynięcie zimnej krwi do centralnych części ciała.

  Pamiętajmy także o tym, że wychłodzona osoba nie powinna się poruszać. Nie należy też masować zamarzniętych części ciała, ponieważ nagrzanie ciała w jednym miejscu spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i odpływ z nich zimnej krwi, co w konsekwencji wychłodzi dodatkowo pozostałe obszary ciała poszkodowanego.

  W jaki sposób zminimalizować ryzyko wychłodzenia organizmu?

  Aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu i utrzymać prawidłową ciepłotę ciała, konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Podczas zimniejszych miesięcy warto stosować się do kilku ważnych zasad:

  • ubierajmy się odpowiednio do panującej pogody. W przypadku dłuższych wypraw zawsze sprawdzajmy prognozę pogody i w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych zrezygnujmy z zaplanowanych aktywności;
  •  gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -20oC, ograniczmy przebywanie na zewnątrz;
  • w trakcie mrozu nie zasłaniajmy twarzy szalikiem lub golfem, ponieważ chuchanie w materiał może powodować odmrożenia zasłoniętej części twarzy;
  • pamiętajmy o tym, że ruch utrzymuje odpowiednie krążenie krwi – nie stójmy w miejscu, gdy na zewnątrz panuje mróz;
  • starajmy się ograniczać przebywanie na otwartych przestrzeniach, w miejscach nieosłoniętych od wiatru.


  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.