Islandia zachwyca malowniczymi krajobrazami dzikiej przyrody, które doceniają turyści przyjeżdżający na trekking z całego świata. Zwłaszcza Tęczowe Góry stanowią popularny cel turystyczny - wędrówka szlakami przez Landmannalaugar pozwoli podziwiać niespotykany, wielobarwny krajobraz górski w połączeniu z zielenią roślinności, czernią zastygłej lawy oraz licznymi rzekami i strumieniami.
Dlaczego warto rozważyć trekking w Islandii?
Islandia znajduje się na wyspie pochodzenia wulkanicznego, tuż pod kołem podbiegunowym. Nazywana jest „krainą lodu i ognia”, ze względu na obecność zarówno lodowców, jak i aktywnych wulkanów. Teren tej stosunkowo niewielkiej wyspy jest niezwykle różnorodny i bogaty w piękne krajobrazy wodospadów, lodowców, fiordów, rzek i jezior. W Islandii znajdują się parki narodowe oraz wiele rezerwatów przyrody, co świadczy o wysokim poczuciu świadomości Islandczyków dotyczącym piękna i unikatowości przyrody w obrębie ich kraju.
Dzika przyroda oraz zaskakująca natura przyciąga co roku wielu turystów kochających aktywne spędzanie czasu, oraz wyzwania. Wędrując po terenach Islandii, przygotuj się na przygody związane chociażby z przeszkodami terenowymi – na przykład przejście przez rzekę, bo tak prowadzi szlak. Jeżeli nie jest przeszkodą surowy, chłodny klimat to już wyzwaniem może okazać się nieprzewidywalna, szybko zmieniająca się pogoda. W ciągu jednej doby potrafią tu wystąpić cztery pory roku, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyprawy. Na miejscu, ze względu na brak lasów czy wysokiej roślinności będziemy musieli w stu procentach sami zadbać o swoją ochronę, chociażby przed silnym wiatrem. Z drugiej strony brak wysokiej roślinności czy innych barier pozwala na szybkie dotarcie do zgubionego szlaku, nawet idąc na przełaj. Wędrówka po Islandii wymaga podejmowania samodzielnych, szybkich decyzji oraz uczy pokory.
Trekking po Islandii będzie zdecydowanie przyjemniejszy, jeśli zadbamy o odpowiednie wyposażenie. Podstawą są wodoodporne buty trekkingowe o wysokim stopniu oddychalności, czyli te zawierające membranę (np. Gore-Tex). Nie zapominajmy też o wygodnym, a jednocześnie wodoodpornym i przeciwwiatrowym ubiorze – spodniach trekkingowych oraz kurtce przeciwdeszczowej.
Landmannalaugar czyli Tęczowe Góry
Landmannalaugar, czyli Tęczowe Góry położone w południowej części Islandii. To teren unikalny pod względem estetycznym w skali światowej, dlatego przyciąga każdego roku tak wielu wielbicieli pięknych widoków oraz outdooru. Będąc w Landmannalaugar, gdziekolwiek się spojrzy, widać kolorowe góry oraz malownicze, wielobarwne krajobrazy. Aż trudno uwierzyć, że tak urozmaicone kolorystycznie widoki mogą być dziełem samej natury.
Najbardziej widowiskowe jest zbocze aktywnego wciąż wulkanu Brennisteinsalda, który jest górą o wysokości 855 metrów. Jeden ze szlaków prowadzi na szczyt tego wulkanu, więc unikatowe kolory można podziwiać też z bliska. Przeplatają się tutaj kolory czarnej lawy, niebieskiego popiołu, zielonego mchu oraz fragmenty pomarańczowych i czerwonych odcieni. Promienie słoneczne dodatkowo wzmacniają efekt przepięknych widoków. Kolorowe pasy są wynikiem zabarwienia powierzchni przez minerały, siarkę oraz żelazo. Czasem dochodzi dodatkowo kolor biały, czyli śnieg, który nie zdążył stopnieć po zimie i ozdabia szczyty gór. Można dostrzec urozmaicające krajobraz dymienie, czyli wyziewy gazów wulkanicznych i siarki. Widok zapiera dech w piersiach, takie miejsce to raj dla fotografów.
Kiedy wybrać się do Islandii?
Duża ilość turystów przemierzających szlaki Islandii jest związana z ograniczonym czasowo dostępem do Landmannalaugar. Przyjęło się, że te rejony najlepiej zwiedzać, zależnie od pogody, od czerwca do września. Dla jednych piękniej może być w czerwcu, kiedy widać jeszcze nieroztopiony śnieg na wierzchołkach gór, innych olśniewa widok Tęczowych Gór we wrześniowych promieniach słońca.
Klimat na Islandii jest umiarkowany. Oznacza to, że latem nie ma tu upałów, a zimą nie należy spodziewać się wielkich mrozów. Na Islandii nie ma klimatycznego lata, gdzie średnia temperatura dobowa wynosi powyżej 15°C. Cieplejsza pora roku jest stosunkowo krótka i chłodna. Występuje tu też zjawisko dnia polarnego, podczas którego noc trwa tylko około 3-4 godziny. Z drugiej strony nie zaznamy też klimatycznej zimy ze średnią temperaturą poniżej 0°C. Zimą spotkamy się na Islandii z nocą polarną, podczas której jest widno tylko kilka godzin. Stanowi to idealne warunki do zaobserwowania zorzy polarnej.
Na Islandii, niezależnie od pory roku, często występują opady deszczu oraz silny wiatr. Czasem w ciągu tylko jednego dnia można zaobserwować pogodę z czterech pór roku. Dlatego na Islandii przyjęło się powiedzenie:
"Jeśli nie podoba Ci się aktualna pogoda, poczekaj tylko pięć minut"
Gdzie rozpocząć swój trekking po Landmannalaugar i jak się tam dostać?
Najpopularniejszą trasą zwiedzania Tęczowych Gór jest czerwony szlak – Laugavegur. Trekking po Landmannalaugar można rozpocząć z dowolnego krańca szlaku, czyli Landmannalaugar lub Þórsmörk. Trasa ma około 55 km i jej przejście zajmuje średnio 3-4 dni. Do obu miejsc można dostać się ze stolicy Islandii – Reykjavíku - samochodem lub autobusem.
Wybierając samodzielną podróż samochodem, upewnij się, że wybrana droga jest w danym czasie przejezdna. Drugą kwestią jest teren islandzkich dróg - samochód musi mieć wysokie zawieszenie, napęd na cztery koła i być dostosowany do dróg terenowych.
Autobus jest równie wygodnym sposobem dotarcia do miejsca rozpoczęcia trekkingu, choć trzeba liczyć się z porównywalnie wysokimi kosztami podróży. Codziennie kursują terenowe autobusy z Reykjaviku, a podróż w jedną stronę trwa około czterech godzin. Tak naprawdę w ciągu jednego dnia można dojechać ze stolicy Islandii do Landmannalaugar, wybrać jeden z krótszych szlaków, które pozwolą zakochać się w tym miejscu i wrócić do miasta tego samego dnia, późnym wieczorem.
CZYTAJ TAKŻE:
Nocowanie na trekkingu w islandzkich górach
Góry w Islandii są popularnym celem turystycznym. Na szlaku prowadzącym po Landmannalaugar również znajduje się infrastruktura turystyczna – po drodze spotkasz kilka schronisk oraz chat górskich, w których można liczyć na stosunkowo drogi nocleg oraz ciepły posiłek. Posiadając własny namiot, można przespać się także przy schronisku. Landmannalaugar znajduje się na obszarze będącym rezerwatem, dlatego namioty można rozkładać jedynie w wyznaczonych do tego miejscach.
Na szlaku Tęczowych Gór funkcjonują też pola campingowe, które są dobrze wyposażone i dość mocno rozbudowane. To tańsza opcja niż nocleg w schronisku, konieczne jednak będzie noszenie namiotu turystycznego oraz całego niezbędnego ekwipunku. Niezależnie od tego, jak planujemy nocować, warto zabrać ze sobą ciepły, niezawodny śpiwór, aby w razie braku miejsc w schroniskach lub innych niespodziewanych sytuacji, które zdarzają się podczas trekkingu wśród natury, móc w miarę komfortowo się wyspać.
Czy trekking w Islandii musi być drogi?
Prawdą jest, że Islandia jest stosunkowo drogim krajem. I chcąc podróżować możliwie jak najbardziej komfortowo, trzeba ponieść wysokie koszty. Jeśli jednak jesteśmy otwarci na przygodę oraz podróżowanie w mniej wygodnych warunkach, można sporo zaoszczędzić.
Zacznijmy od transportu. Z każdego dużego miasta do okolic interesujących nas szlaków turystycznych musimy dojechać. Wybór transportu kończy się na dwóch dość drogich opcjach – samochodem lub autobusem. Oczywiście wynajem odpowiedniego, terenowego samochodu z napędem na cztery koła jest droższe, ale koszt przejażdżki autobusem to od 250 zł do nawet 1000 zł. Co odważniejsi lub chcący podróżować możliwie najbardziej ekonomicznie mogą spróbować łapać stopa. Islandczycy słyną ze swojej życzliwości i chęci pomocy, więc jak tylko pojawi się na horyzoncie samochód, to możliwe, że ktoś się zatrzyma.
Kolejny wydatek, który trzeba ponieść to nocleg. Po drodze znajdują się schroniska i chaty, w których można się przespać, ale jest to najdroższa opcja. Zdecydowanie taniej będzie rozbić swój namiot na polu campingowym.
Ponadto warto zaopatrzyć się wcześniej w żywność liofilizowaną oraz naczynia turystyczne. Zapasy można zrobić w islandzkich marketach lub zaopatrzyć się w nie jeszcze przed wyjazdem i zapakować całość do swojego bagażu rejestrowanego.