Trekking po lesie - poznaj ścieżki w koronach drzew z genialnym widokiem

Trekking po lesie - poznaj ścieżki w koronach drzew z genialnym widokiem

Spis Treści

  Ścieżki w koronach drzew, jak przeważnie się je określa, stały się ostatnio bardzo modne. W Polsce jest wybudowana i udostępniona na razie tylko jedna taka ścieżka, w Krynicy Zdroju. Za to planów i pomysłów na następne jest całkiem sporo. W Czechach, na Słowacji czy w Niemczech takie ścieżki istnieją już od kilku lat i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Co powoduje, że ludzie chcą po nich chodzić?

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Ścieżki w koronach drzew – czym są w stanie nas zachwycić te urokliwe miejsca?

  Przede wszystkim wspaniałe widoki na okolicę. Ścieżki są położone w miejscach o szczególnych walorach widokowych. Po drugie są wielką atrakcją dla rodzin z dziećmi, wycieczek szkolnych czy osób starszych. Niektóre ścieżki są pomyślane tak, żeby oprócz samego widokowego spaceru udostępnić zwiedzającym specjalne zjeżdżalnie, ścieżki edukacyjne i przyrodnicze oraz muzea, a także gastronomię i miejsca do odpoczynku. Wszystko to stanowi o dużej atrakcyjności takiego miejsca. Jest to także dość nowa forma zobaczenia lasu od góry, jakże inna od wież widokowych w górach, do których przeważnie dotrzeć może tylko sprawny turysta. Do wejść na ścieżki w koronach drzew prowadzą wygodne drogi, na miejscu są parkingi. A po samych ścieżkach mogą poruszać się osoby niepełnosprawne i na wózkach. Nic dziwnego, że popularność takich ścieżek i takiej formy rekreacji będzie rosła mimo dość wysokich cen. Ceny spacerów w koronach drzew wahają się niestety przeważnie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu euro od osoby. Są oczywiście pakiety rodzinne czy dla grup zorganizowanych, jednak nadal nie jest to tania przyjemność.

  Pisząc o ścieżkach muszę wspomnieć o licznych kontrowersjach wokół ich położenia i budowy. Wiele osób, w tym ekologów, twierdzi, że taka budowla psuje krajobraz, szkodzi przyrodzie i zwierzętom występującym na tym obszarze. Faktycznie, ingerencja w krajobraz jest duża. Nie każdemu może się ona podobać. Dlatego każdy powinien sam podjąć decyzję, czy wybrać się i pospacerować w koronach drzew.
  A teraz zapraszam na krótki przegląd po ścieżkach w koronach drzew w Polsce i zagranicą.

  POLSKA

  Ścieżka i wieża w Krynicy - jedyna w Polsce

  Pierwsza i jak na razie jedyna tego typu ścieżka wraz z wieżą widokową w naszym kraju. Zarówno wieżę jak i ścieżkę wykonano z drewna akacjowego, niezwykle wytrzymałego i trwałego. Wieża ma wysokość 49,5 metra i jest położona na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m.) w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Do wieży prowadzi specjalna ścieżka, a całość ma długość 1030 metrów. Przyrodę oraz historię regionu przedstawiono na trasie na specjalnych instalacjach edukacyjnych. Najmłodsi mogą zjechać po mierzącej 60 metrów długości zjeżdżalni. Dodatkowo na wieżę można wjechać 6-osobową kolejką krzesełkową. Wieża i ścieżka są udostępnione dla wycieczek, w tym szkolnych, oraz dla seniorów, rodzin z dziećmi i turystów.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: wiezawidokowa.pl

  Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy Zdroju

  fot. Wiesław Prządka - praca własna, [CC BY-SA 4.0 (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81554887)]

  ZAGRANICA

  Zachwyć się widokiem z tarasu wieży ze ścieżki w koronach drzew Bachledka na Słowacji

  Pierwsza propozycja ciekawej ścieżki w koronach drzew znajduje się na Słowacji na grzbiecie Magury Spiskiej. Główny dojazd prowadzi z Bachledovej Doliny według znaków do ośrodka Bachledka Ski & Sun. Ścieżka usytuowana jest w środku lasu na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ścieżka oraz wieża widokowa z tarasem oferują wspaniałe widoki na Tatry Bielskie, Pieniny i Magurę Spiską.
  Długość całej ścieżki łącznie z częścią na wieży widokowej liczy sobie 1234 metry. Wysokość wieży widokowej to 32 metry, a ścieżka wznosi się maksymalnie na 24 metry nad ziemią. Na trasie ścieżki znajdują się przystanki edukacyjne informujące o faunie i florze magurskiego lasu. Miłośnicy wyzwań mogą spróbować swojej odwagi na dwóch przystankach "adrenalinowych", przejść się po siatce rozpiętej na szczycie wieży widokowej, oraz zjechać długą na 67 metrów zjeżdżalnią z góry wieży.
  Oczywiście infrastruktura ścieżki i wieży umożliwia zwiedzanie jej rodzinom z dziećmi, osobom starszym i niepełnosprawnym, oraz całym wycieczkom szkolnym i zorganizowanym. Na miejscu znajdują się parkingi i kasy biletowe.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: bachledka.sk/pl/leto/sciezka-w-koronach-drzew

  Ścieżka w koronach drzew Bachledka na Słowacji

  Ścieżka w koronach drzew Bachledka na Słowacji

  Ścieżka w majestatycznym terenie lasów Karkonoskiego Parku Narodowego - Janské Lázně

  Po czeskiej stronie Karkonoszy niedaleko polskiej granicy znajduje się kolejna fascynująca ścieżka – Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew w miejscowości Janské Lázně. Dojazd do niej z Polski z Karpacza lub Szklarskiej Poręby zajmuje około półtorej godziny spokojnej jazdy.
  Trasa ścieżki ma ponad 1300 metrów długości. Wieża widokowa ma zaś wysokość 45 metrów i rozpościerające się z niej widoki na karkonoski las zapierają dech w piersiach.
  Z licznych atrakcji przygotowanych dla zwiedzających warto wymienić:

  • Kącik adrenaliny
  • Zjazd z wieży specjalną zjeżdżalnią o długości 50 metrów
  • 3 przystanki edukacyjne informujące o faunie i florze okolicznych lasów
  • Świat korzeni drzew – ekspozycja podziemna
  • Restauracja

  Ścieżka i wieża są w pełni przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne oraz w podeszłym wieku. Dla podróżujących autem dostępne są 3 parkingi w pobliżu ścieżki. Bliskość miejscowości Janské Lázně daje możliwość znalezienia noclegu i zjedzenia potraw regionalnych.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: www.karkonosze.pl/karkonoska-sciezka-w-koronach-drzew

  Karkonoska ścieżka w koronach drzew Janskie Laznie

  Karkonoska ścieżka w koronach drzew Janskie Laznie

  Ścieżka w koronach drzew z orlim gniazdem w Lipnie w Czechach

  Ścieżka w Lipnie to pierwsza tego typu atrakcja w Czechach. Została otwarta 10 lipca 2012 roku. Znajduje się na południu Czech w pobliżu jeziora Lipno i miasta Lipno nad Vltavou. Do samego Lipno Trail nie dojedzie się bezpośrednio autem. Można dostać się tam kolejką linową, specjalnym busem, dojść pieszo po szlaku około 1 kilometr.
  Długość szlaku wraz z wejściem na wieżę liczy sobie 675 metrów. Wieża widokowa ma wysokość 40 metrów, a wysokość samej ścieżki do wieży to 24 metry. Konstrukcja ścieżki i wieży jest pozbawiona barier architektonicznych i jest dostępna dla dzieci, osób niepełnosprawnych i seniorów.
  Ze szczytu wieży rozpościerają się wspaniałe widoki na Las Czeski – Szumawę, rzekę Wełtawę, a także oddalone Alpy.
  Na ścieżce znajdują się przystanki dydaktyczne informujące o okolicznej przyrodzie, jej ochronie i funkcjonowaniu lasu. Są również 3 przystanki z elementami linowymi dla osób pragnących mocnych wrażeń. Ze szczytu wieży można zjechać długą na 52 metry tzw. wodną zjeżdżalnią. Co ciekawe, ścieżka w Lipnie w miesiącach lipcu i sierpniu co wtorek umożliwia nocne spacery do godziny 23.00.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: www.stezkakorunamistromu.cz

  Ścieżka w koronach drzew w Lipnie w Czechach.

  Ścieżka w koronach drzew w Lipnie w Czechach

  Ścieżka w obłokach w Dolni Moravie (masyw Śnieżnika) w Czechach

  Drugą ścieżką w obłokach u Naszych południowych sąsiadów jest ta położona w miejscowości Dolni Morava w Masywie Śnieżnika. Z Polski najwygodniej i najszybciej można dojechać tam przez Kotlinę Kłodzką (Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i przejechać granicę w Mladkovskie Sedlo, następnie kierując się na Kraliky i Cerveny Potok. Dalej pokierują drogowskazy). Ścieżka jest częścią ośrodka Mountain Resort Dolni Morava. Auto można zostawić na parkingu w Dolnej Moravie i do samej ścieżki dostać się już kolejką gondolową, pieszo lub na rowerze.
  Ścieżka położona jest 1116 metrów n.p.m. Ma wysokość 55 metrów, a długość drewnianej kładki to 710 metrów. Długość zjeżdżalni z wieży widokowej liczy aż 100 metrów. Na pewno jest to nie lada atrakcja dla najmłodszych i wszystkich miłośników ekstremalnych przygód. Oprócz tego do dyspozycji są jeszcze tzw. rękaw (zrobiony z gęsto plecionej liny tunel którym można przejść z jednego poziomu wieży na drugi) oraz tzw. kropla (sieć rozciągnięta na wieży na wysokości 50 metrów, po której można chodzić i patrzeć w dół).
  Ze ścieżki i wieży widokowej rozciągają się wspaniałe widoki na Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Moravy, Karkonosze i pasmo Jesioników.
  Spacer po ścieżce to także edukacyjna atrakcja dla najmłodszych w postaci 12 tematów opisanych na panelach.
  W okolicy można też odpocząć i coś zjeść. Udostępnione są :

  • Panoramiczna restauracja Skalka
  • Chata górska Slaměnka z restauracją i tarasem panoramicznym
  • Drewniane siedziska z ławkami i stołkami
  • Drewniane leżaki obok Ścieżki w Obłokach
  • Plac zabaw dla dzieci obok chaty górskiej Slaměnka

  Ścieżka jest przystosowana dla wszystkich. Wózek inwalidzki można przewieźć kolejką linową po wcześniejszym uzgodnieniu z obsługą. Na samą ścieżkę jest zakaz wprowadzania zwierząt.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: www.dolnimorava.cz/pl/o-sciezce-w-oblokach

  Ścieżka w obłokach w Dolni Moravie w Czechach

  Ścieżka w obłokach w Dolni Moravie w Czechach

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Ścieżka w koronach drzew nad Bałtykiem w Rugii

  Rugia to największa wyspa Niemiec położona w południowo – zachodniej części Bałtyku. Na północy wyspy, na kredowym półwyspie Jasmund położony jest Park Narodowy Jasmund z klifowymi formacjami skalnymi m.in. Wissower Klinken, Stubbenkammer oraz centrum wystawowo-edukacyjnym Königsstuhl. Ma on także za zadanie chronić pierwotne lasy bukowe tego regionu oraz przepiękne kredowe klify. Przez teren prowadzą szlaki piesze i rowerowe. Warto zwiedzić też centrum edukacyjne, w którym dowiemy się, jak powstawały klify. Bilet wstępu do centrum obejmuje również wejście na najsłynniejszy punkt widokowy, czyli Królewski Tron (Königsstuhl).
  Nas najbardziej interesuje nieduża miejscowość Prora, leżąca niedaleko popularnych bałtyckich kąpielisk – Sassnitz i Bintz. Sama Prora słynie z pięknych i czystych plaż oraz z Centrum Dziedzictwa Naturalnego Rugii (Naturerbe Zentrum Rügen), mającego na celu edukację i ochronę środowiska.
  Główną atrakcją centrum jest drewniana ścieżka i wieża widokowa udostępniona turystom 15 czerwca 2013 roku. Wieża zwieńczona tak zwanym "Orlim gniazdem" ma wysokość 40 metrów. Usytuowana jest na wysokości 82 metrów n.p.m. Powietrzna drewniana kładka, którą dojdziemy do wieży ma długość około 600 metrów i jest tylko lekko nachylona w górę. Stając pod samą wieżą jesteśmy już 17 metrów ponad ziemią. Kładka prowadzi zygzakiem pośród koron drzew lasu bukowego. Po drodze są tablice edukacyjne w języku niemieckim, oraz atrakcje dla najmłodszych w postaci toru przeszkód. Pośrodku wieży rośnie stary 30 metrowy Buk. Niesamowite wrażenie iść wokół niego i w końcu móc patrzeć na niego z góry. Ze szczytu wieży roztaczają się wspaniałe widoki na Bałtyk oraz lasy bukowe Rugii. Cały spacer, czyli od wejścia na kładkę po zdobycie szczytu wieży liczy sobie 1250 metrów. Fajnym rozwiązaniem dla turystów jest umieszczenie na barierkach szczytu wieży strzałek z opisami i odległościami do najbardziej znanych miejsc wyspy.
  Warto zwiedzić wyspę Rugię i jej najpiękniejsze miejsca, zwłaszcza Park Narodowy Jasmund i klify. Podziwianie panoramy z wieży widokowej oraz spacer w koronach drzew będzie świetnym dopełnieniem wycieczki.
  Placówka przygotowana jest na przyjęcie rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: www.baumwipfelpfade.de/nezr

  Ścieżka w obłokach na wyspie Rugii w Niemczech

  Ścieżka w obłokach na wyspie Rugii w Niemczech

  Ścieżka w koronach drzew Pohorje na Słowenii

  Niezwykle urokliwa Słowenia także ma swoją ścieżkę w koronach drzew. Znajduje się ona na południowy zachód od miasta Maribor, w paśmie górskim Pohorje w północnej Słowenii. Pasmo jest częścią Alp Wschodnich. Kładka wraz z wieżą widokową została oddana do użytku 20 września 2019 roku. Konstrukcja jest drewniana oczywiście. Wieża o wysokości 37 metrów z 9 platformami narożnymi jest doskonałym punktem widokowym na malownicze Alpy Julijskie, a nawet na większą część Słowenii. Kładka wśród wierzchołków drzew ma długość 1043 metrów. Po drodze są rozmieszczone stacje edukacyjne i adrenalinowe dla dorosłych i młodych turystów. Niesamowite widoki z górnego tarasu wieży zawdzięczamy jej lokalizacji w górach i na wysokości ponad 1500 metrów n.p.m. O widokach z wieży w Pohorje mówi się, że ,,to natura widziana z góry przez ptaki’’.
  Kładka i wieża są dostępne dla dzieci, osób starszych oraz osób niepełnosprawnych.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: www.potmedkrosnjamipohorje.si

  Ścieżka w koronach drzew Pohorje

  Ścieżka w koronach drzew Pohorje

  Poznaj ścieżkę w Parku Narodowym Lasów Bawarskich ze słynnym parkiem zwierząt

  Niezwykły spacer w koronach drzew można też odbyć w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego. Ścieżka "treetop" umożliwia spacer na wysokości od 8 do 25 metrów nad ziemią wśród wierzchołków drzew gęstego lasu. Zbudowana z drewna kładka o długości łącznej 1300 metrów harmonijnie wije się wśród koron drzew. Wzdłuż niej umieszczone są tablice edukacyjne informujące o florze i faunie lasu bawarskiego. Dla najmłodszych i spragnionych wrażeń turystów dostępnych jest 7 stacji z mostami linowymi i równoważniami. Można się edukować i bawić jednocześnie.
  Specjalna winda umożliwia wejście na ścieżkę seniorom, osobom na wózkach inwalidzkich i rodzicom z wózkami dziecięcymi. Osoby na wózkach inwalidzkich mogą wjechać na drugą platformę na wysokości 40 metrów, z której rozciąga się równie piękny widok. Tutaj też można zostawić wózki dziecięce, gdyż ostatnie 4 metry trzeba wejść po schodkach.
  Najdłuższa tego typu ścieżka w koronach drzew doprowadza nas na szczyt 44 – metrowej wieży widokowej, z której rozciąga się widok na jeziora Lusen i Rachel, Las Bawarski i Czeski. Przy dobrej pogodzie zobaczyć też można grań Alp.
  Sama konstrukcja wieży to też niesamowity pomysł. Została wybudowana wokół trzech starych Buków i Jodeł wysokich na 38 metrów. Idąc po ścieżce wokół drzew przez około 500 metrów można podziwiać dookoła te wspaniałe drzewa.
  Ścieżkę i wieżę można zwiedzać przez cały rok. Również przez cały rok odbywają się tutaj różne imprezy. Zwiedzanie warto połączyć z wizytą w parku zwierząt w Parku Narodowym. Na skraju parku powstało 16 zagród dla zwierząt, które połączono z wybiegami dla nich w centrum Parku Narodowego Luzný. Obecnie w parku można zobaczyć na żywo 36 różnych domowych gatunków ptaków i ssaków.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: www.baumwipfelpfade.de/en/bayerischer-wald

  Wieża widokowa w Lesie Bawarskim

  Wieża widokowa w Lesie Bawarskim

  Austriacka ścieżka w koronach drzew Salzkammergut

  Obszar Salzkammergut leży na pograniczu landów Górna Austria, Salzburg oraz Styria. Składa się głównie z gór i jezior i jest bardzo popularnym regionem turystycznym Austrii. Wydobycie soli spowodowało wzrost zamożności mieszkańców oraz liczne inwestycje w architekturę, sztukę oraz obecnie w turystykę. Dowodem na to jest wpisanie całego regionu na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.
  Ścieżka i wieża widokowa Salzkammergut położona jest w gminie Gmunden, w pobliżu miasta o tej samej nazwie i nad jeziorem Traunsee. Została oddana do użytku w sierpniu 2018 roku.
  Ścieżka i wieża widokowa zostały tak skonstruowane, żeby były dostępne dla każdego zwiedzającego. Bez problemu mogą po nich spacerować rodziny z dziećmi, osoby starsze oraz poruszające się na wózkach inwalidzkich. Maksymalne nachylenie na ścieżce wynosi 6%.
  Trasa ma długość 1400 metrów, a całość została zbudowana głównie z drewna i wkomponowana w miejscowy krajobraz.
  Spacer po ścieżce to fenomenalne przeżycie i okazja do podziwiania wierzchołków drzew i niesamowitych widoków regionu. Oprócz tego ma również funkcję edukacyjną o historii regionu, jego faunie i florze. Informują nas o tym stacje edukacyjne i tablice informacyjne. Korzystać z wiedzy mogą zarówno starsi, jak i młodsi turyści.
  Dzieci będą szczególnie zadowolone z pokonywania stacji przygodowych na wysokości w postaci różnych równoważni oraz chwiejących się elementów. Dodatkową atrakcją będzie zjazd zjeżdżalnią tunelową o długości 75 metrów.
  Jednak to co najfajniejsze znajduje się na szczycie 39 metrowej wieży widokowej. Z górnej platformy roztacza się niesamowity widok na gminę Gmunden oraz miasto, jezioro Traunsee, całe podgórze alpejskie i Salzkammergut po Dachstein.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: www.baumwipfelpfade.at/salzkammergut

  Widoki z wieży widokowej w Salzkammergut

  Widoki z wieży widokowej w Salzkammergut

  Ścieżka w koronach drzew czarnego lasu – Schwarzwald w Niemczech

  Pasmo górskie Schwarzwald leży w południowo – zachodnich Niemczech w Badenii-Wirtembergii i rozciąga się na długości około 160 kilometrów pomiędzy Waldshut-Tiengen na południu a Pforzheim na północy. Obszar jest stosunkowo gęsto zaludniony i jest bardzo popularnym regionem turystycznym oraz ośrodkiem sportów zimowych w Niemczech. Znajdują się tutaj liczne uzdrowiska, w tym kultowe Baden-Baden. 1 stycznia 2014 roku w północnej części pasma powstał Park Narodowy Schwarzwaldu.
  Ścieżka i wieża widokowa zostały udostępnione turystom we wrześniu 2014 roku. Konstrukcja ścieżki umożliwia zwiedzanie również osobom na wózkach inwalidzkich oraz rodzinom z wózkami dziecięcymi.
  Do ścieżki w koronach drzew w Schwarzwaldzie można wygodnie dotrzeć kolejką górską z Bad Wildbad. Fajną opcją jest zakupienie biletu umożliwiającego wjazd tam i z powrotem oraz biletu wstępu na ścieżkę.
  Kładka po której można spacerować w koronach drzew ma wraz z pomostem spacerowym wieży widokowej łączną długość 1250 metrów. Ścieżka wznosi się na około 20 metrów nad dnem lasu. Spacerujemy wśród wspaniałego mieszanego lasu górskiego złożonego z buków, jodeł i świerków. Naprawdę można odpocząć i się zrelaksować. Konstrukcja wieży i kładki jest drewniana. Spacer po ścieżce w koronach drzew jest cudownym sposobem dla każdego na spędzenie czasu na łonie natury o każdej porze roku.
  Na trasie rozmieszczone zostały stacje dydaktyczne informujące zwiedzających o miejscowej przyrodzie i zwierzętach, oraz o samym regionie Schwarzwaldu. Dla najmłodszych turystów są oczywiście przygotowane tory przeszkód. Dużą atrakcją będzie także zjazd zjeżdżalnią tunelową o długości 55 metrów i mającą swój początek na wysokości 25 metrów na wieży.
  Na koniec spaceru wchodzi się na wieżę widokową wysoką na 40 metrów. Z platformy widokowej rozpościera się dookoła wspaniały widok na całe pasmo Schwarzwaldu – czarnego lasu.
  Szczegółowe informacje, cennik oraz godziny zwiedzania dostępne są na stronie: www.baumwipfelpfade.de/schwarzwald

  Wieża widokowa w Schwarzwaldzie w Niemczech

  Wieża widokowa w Schwarzwaldzie w Niemczech

  Zakończenie

  W Polsce jak na razie tylko w Krynicy można odbyć spacer w koronach drzew, ale tego typu atrakcje są na tyle popularne, że niedługo na pewno powstaną kolejne ścieżki. Na szczęście inne ścieżki w koronach drzew są dostępne w miarę blisko od naszych granic, w Czechach i na Słowacji. Na pewno mimo wielu słów krytycznych różnych środowisk ekologicznych i kontrowersji wokół budowy takich konstrukcji w górach, warto samemu przekonać się o ich fenomenie. Na pewno jest to fajna opcja dla rodzin z dziećmi i wycieczek szkolnych. Można w takim miejscu spędzić rodzinnie dzień chodząc po ścieżce powyżej koron drzew, podziwiając widoki z wież widokowych. Dzieci będą miały frajdę z licznych atrakcji przyrodniczych i edukacyjnych oraz np. zjeżdżalni z wieży. Cóż, trzeba sprawdzić samemu.
  Do zobaczenia gdzieś na ścieżce podczas spaceru w koronach drzew!  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.