Wodoszczelność - międzynarodowa norma wodoodporności IPX

IPX to międzynarodowa norma określająca wodoszczelne właściwości wszelkich przyrządów. Na jej podstawie utworzono tabelę testów wodoszczelności:

 

IPX-0

Bez specjalnej ochrony.

IPX-1

Ochrona przed opadem wody równoważna opadowi deszczu o natężeniu 3-5 mm na minutę i trwającemu 10 minut. Obiekt jest w pozycji jak podczas normalnej pracy.

IPX-2

Ochrona przed opadem wody. Warunki opadu takie same jak w IPX-1, ale obiekt jest testowany w czterech różnych pozycjach – nachylony pod kątem 15 stopni we wszystkich czterech kierunkach.

IPX-3

Ochrona przed wystawieniem na kontakt z wodą rozproszoną pod ciśnieniem 80-100kN/m2 o natężeniu 10L/min w czasie 5 min. Woda dociera pod kątem odchylonym 60 stopni od pionu.

IPX-4

Ochrona przed rozpryskującą się wodą. Norma taka sama jak IPX-3, tyle że woda dociera pod wszelkimi kątami.

IPX-5

Ochrona przed strumieniami wody. Strumienie docierają pod wszelkimi kątami z dysz o średnicy 6.3mm. Woda pod ciśnieniem 30kN/m2 o natężeniu 12.5L/min przez 3 minuty dociera z odległości 3 metrów.

IPX-6

Ochrona przed wystawieniem na bardzo intensywny kontakt z wodą. Strumienie docierają pod wszelkimi kątami z dysz o średnicy 12.5mm. Woda pod ciśnieniem 100kN/m2 o natężeniu 100L/min przez 3 minuty dociera z odległości 3 metrów.

IPX-7

Ochrona przed zanurzeniem w wodzie – zanurzenie na głębokość 1 metra na 30 minut.

IPX-8

Ochrona przed zanurzeniem w wodzie – sprzęt jest odporny na zanurzenie ciągłe w warunkach zdefiniowanych przez producenta.

© Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.