Deksametazon (deks) – medykament na chorobę wysokościową

Bartek Conrad 22/01/2021

Choroba wysokościowa jest wpisana w turystykę wysokogórską. Bywa nieprzewidywalna i zdradliwa. Każdy z nas pokonując pierwszy raz pewien pułap wysokości na pewno się z nią zetknie. Nie wiemy tylko gdzie przebiega nasza granica. Granica ta jest znowuż sprawą indywidualną i nie zależy od naszej kondycji fizycznej, budowy ciała czy innych cech fizycznych. Umiejętność aklimatyzacji wynika z nie do końca jeszcze poznanych cech wrodzonych organizmu. Wiadomo natomiast, iż częste pokonywanie coraz większych wysokości przesuwa tę granicę. Uznaje się, że zagrożenie może się pojawić już na wysokości 2700 m n.p.m., jeśli zatem nasze plany opiewają w zdobywanie coraz wyższych przełęczy i szczytów, niebezpieczeństwo związane z chorobą wysokościową powinniśmy potraktować z pełną powagą. Najgorszy wróg to ten, którego nie znamy, wychodźmy więc na spotkanie z tą przypadłością dobrze przygotowani. Nasza turystyczna apteczka powinna zawierać kilka medykamentów przydatnych w przebiegu choroby wysokościowej i nie powinno wśród nich zabraknąć również DEKSAMETAZONU.

- CZYTAJ TAKŻE -

deksametazon 2

Czym jest Deksametazon (deks)?

Deksametazon to lek o szerokim zastosowaniu, gdzie choroba wysokościowa jest jedną z wielu dolegliwości w jakich się go stosuje. Wykazuje niezwykle silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Działanie to jest 30-krotnie silniejsze niż w przypadku hydrokortyzolu, co za tym idzie lek ten ma zastosowanie podczas wstrząsu anafilaktycznego czy podczas ostrych odczynów alergicznych. Deksametazon jest organicznym, steroidowym związkiem chemicznym. Nie zagłębiając się w zachodzące podczas jego stosowania procesy biochemiczne i biofizyczne, działanie przeciwobrzękowe ma największe znaczenie w przebiegu choroby wysokościowej.

deksametazon apteczka 10

W jakich sytuacjach używany jest Deks?

Deksametazon stosuje się podczas przebiegu choroby wysokościowej lub zapobiegawczo, jeśli jesteśmy zmuszeni w krótkim czasie pokonać dużą różnicę wysokości (np. podczas akcji ratowniczych). Choroba wysokościowa to w zasadzie zespół chorób o różnych objawach, a Deksametazon ma zastosowanie w kontekście wysokościowego obrzęku mózgu (HACE). Pierwszymi objawami obrzęku są ból i zawroty głowy, w dalszej kolejności pojawia się splątanie, niezborność ruchów, a ostatecznie utrata świadomości i śpiączka. Kiedy powinniśmy sięgnąć po deks? Na pewno w sytuacji, gdy objawy stają się zbyt uciążliwe, by normalnie funkcjonować oraz podczas wspomnianych szybkich zmian wysokości.

deksametazon 5

Jak długo działa i jakie jest dawkowanie Deksu?

Biologiczny okres półtrwania wynosi około 3 godziny. Oznacza to, że po tym czasie stężenie leku we krwi spada poniżej 50% w stosunku do wartości początkowej. Warto wspomnieć również o tym jak szybko Deks uwalnia się w organizmie i kiedy osiąga maksymalne stężenie. Po podaniu dożylnym lek zaczyna funkcjonować już po 10-30 minutach, w przypadku iniekcji domięśniowej czas ten jest dłuższy i wynosi 60 minut.

deksametazon 9

Doustna dawka leku stosowanego zapobiegawczo wynosi 4 mg i powinna być podawana w odstępach co 6-8 godzin. Nie ustalono dokładnie czasu rozpoczęcia i zakończenia kuracji, ale przyjmuje się, że lek należy zacząć stosować na 2 do 4 godzin przed rozpoczęciem zdobywania wysokości. W przypadku ujawnienia symptomów obrzęku mózgu stosuje się dawkę 6-16 mg w 3-4 dawkach na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 24 mg.

deksametazon 6

- CZYTAJ TAKŻE -

Czy warto stosować Deksametazon?

Deksametazon jest zwykle lekiem drugiego wyboru i stosuje się go w sytuacji, gdy jesteśmy uczuleni na acetazolamid. Zapobiegawczo stosuje się go tyko w sytuacji podczas której musimy w krótkim czasie pokonać dużą różnicę wysokości, w pozostałych przypadkach lek stosuje się po ujawnieniu objawów. Głównymi zaletami deksametazonu jest jego wysoka skuteczność w przeciwdziałaniu i zmniejszaniu dolegliwości związanych z obrzękiem mózgu. Każdy poważnie traktujący wspinaczkę turysta, mający w swoich planach pokonywanie dużych wysokości, powinien posiadać w apteczce ten medykament.

deksametazon 7

Wady Deksametazonu

Jak prawie każdy lek, Deksametazon wykazuje szereg działań niepożądanych. Należy do nich m.in. gromadzenie tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, szyi i tułowia, osteoporoza czy nietolerancja glukozy. Wady te nie będą jednak miały większego znaczenia przy krótkotrwałym stosowaniu leku, jaki zwykle ma miejsce w przypadku choroby wysokościowej. Skutkiem ubocznym, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest możliwość pogorszenia stanu psychicznego. Do poważnych działań niepożądanych należy bowiem psychoza oraz zaburzenia emocjonalne. W praktyce wysokogórskiej możemy się zatem spotkać z obniżonym nastrojem lub przeciwnie - z euforią. Stosowanie leku często objawia się też dziwacznymi snami. Warto również wspomnieć o przeciwskazaniach, które obejmują takie jednostki chorobowe jak nadciśnienie tętnicze, silne zaburzenia psychiczne, choroba Cushinga, opryszczka, wrzody żołądka czy niewydolność nerek. W przypadku choroby wysokościowej trzeba pamiętać, iż Deks niejako maskuje objawy choroby, nie wspomagając aklimatyzacji. Przerwanie stosowania leku podczas przebywania na dużej wysokości może doprowadzić do nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

deksametazon 8

Niniejszy wpis ma charakter poglądowy, Deksmetazon jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę i przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

  • www.pza.org.pl
  • www.medonet.pl
  • www.mp.pl
  • www.pl.wikipedia.org
  • www.leki.urpl.gov.pl

 

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty