Planujesz wyprawę na Giewont? Dowiedz się więcej o tym najsłynniejszym szczycie w Tatrach Zachodnich!

Planujesz wyprawę na Giewont? Dowiedz się więcej o tym najsłynniejszym szczycie w Tatrach Zachodnich!

Spis Treści

  Giewont to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych szczytów w Tatrach – masyw górski z charakterystycznym krzyżem kojarzy chyba każdy miłośnik górskich wędrówek. Górujący nad Zakopanem szczyt to zresztą popularny kierunek wakacyjnych wycieczek, który co roku odwiedza tysiące turystów. Choć wyprawa na Giewont nie należy do szczególnie trudnych i zaawansowanych, należy się do niej dobrze przygotować i przed wyruszeniem sprawdzić, jakie warunki panują aktualnie na szczycie.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wysokość Giewontu

  Giewont jest masywem górskim w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Składa się z trzech wierzchołków: Wielkiego Giewontu (o wysokości 1894 m n.p.m.), Małego Giewontu (o wysokości 1728 m n.p.m.) oraz Długiego Giewontu (o wysokości 1876 m n.p.m.). Choć główny wierzchołek Giewontu, Wielki Giewont, uważany jest często za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich położony w całości na terytorium Polski, to w rzeczywistości wyższa jest Twarda, Kopa znajdująca się w pobliżu Czerwonych Wierchów.

  Kopuła szczytowa Giewontu

  Góra Giewont

  Masyw Giewont znajduje się pomiędzy Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki oraz Doliną Strążyską. Szczyt góry zlokalizowany jest w północnej grani Kopy Kondrackiej. Pomiędzy Wielkim i Małym Giewontem znajduje się Giewoncka Przełęcz, z której opada Żleb Kirkora – miejsce szczególnie niebezpieczne, w którym zginęło wielu turystów zbaczających ze szlaku, w celu skrócenia sobie drogi powrotnej z Giewontu. Z kolei w kierunku południowym zbocza Wielkiego Giewontu opadają do Kondrackiej Przełęczy. Charakterystyczna przełęcz pomiędzy Giewontem a Długim Giewontem nazywana jest Szczerbą. Cały masyw góruje nad Zakopanem, skąd też rozciąga się znakomity widok na Giewont.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Krzyż na Giewoncie

  Choć istnieją wzmianki wspominające o istnieniu w XVI wieku kopalni miedzi Geywont w Giewoncie, to pochodzenie samej nazwy nie zostało ostatecznie wyjaśnione. Prawdopodobnie wywodzi się ona z języka niemieckiego, od słowa „Wand” oznaczającego skałę, ścianę. Pierwotna forma nazwy brzmiała zapewne Gewand („grupa skał”) lub Gähwand („stroma skała”).
  Na szczycie Giewontu znajduje się metalowy krzyż o wysokości 15 metrów, który został ufundowany przez mieszkańców Zakopanego. Zamontowano go w 1901 roku z okazji 1900 rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa.

  Krzyż Giewontu

  Legenda o Giewoncie

  Z Giewontem związana jest legenda o śpiącym rycerzu. Wszystko za sprawą kształtu masywu, który kojarzony jest właśnie z sylwetką śpiącego rycerza. Zgodnie z legendą rycerz powstanie, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie. Wedle innej wersji legendy mowa jest nie o jednym, a o wielu rycerzach śpiących pod Tatrami, którzy w razie zagrożenia obudzą się, aby stanąć do walki. Podanie to może mieć związek z istnieniem licznych jaskiń w ścianach Giewontu – m.in. Jaskinią Zawaliskową, Studnią w Giewoncie, Jaskinią Juhaską, Jaskinią Śpiących Rycerzy, Jaskinią Śpiących Rycerzy Wyżnia, Kozią Grotą czy Dziurą nad Doliną Strążyską.

  Śmigło TOPR nad Giewontem

  Wypadki na Giewoncie

  Giewont dzierży niechlubny tytuł szczytu, na którym doszło do największej ilości wypadków śmiertelnych w Tatrach (przeszło 70, stan z roku 2019). Jest to efektem jego gigantycznej popularności, pozornie łatwego wejścia, a także obecności wielkiego krzyża, który podczas burzy przyciąga wyładowania atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest też ograniczona powierzchnia kopuły szczytowej i północne zerwy, które dla próbujących tędy zejść "na skróty" stają się śmiertelną pułapką. W dotychczasowej historii turystycznej eksploracji Giewontu doszło do kilku masowych tragedii (największe w latach 1937 i 2019), podczas których oprócz zabitych ilość osób rannych i poszkodowanych była zatrważająca (15 sierpnia 1937 r.: 4 os. zabite, 13 rannych, 22 sierpnia 2019 r.: 4 os. zabite, 150 rannych). Mając to na uwadze należy udając się na Giewont zawsze pamiętać o rozwadze i bezpieczeństwie. W przypadku zapowiadanej zmiany pogody - warto po prostu zmienić trasę albo zostać w schronisku i przełożyć wycieczkę na szczyt na inny dzień. Giewont poczeka.

  Wejście na Giewont

  Na Giewont możemy dostać się kilkoma szlakami turystycznymi, prowadzącymi z różnych punktów. Na szczyt dotrzemy z Doliny Strążyskiej, z Doliny Małej Łąki, z Kasprowego Wierchu (wjazd linową kolejką na Giewont) oraz z Kuźnic przez halę Kondratową.

  Planując wejście na Giewont, możemy wybrać jeden z popularnych szlaków:

  • Szlak niebieski prowadzący z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową i Kondracką Przełęcz.

  Czas przejścia: 2 godziny 55 minut (wyjście) i 2 godziny 15 minut (zejście).

  • Szlak czerwony z Doliny Strążyskiej przez Polanę Strążyską i Przełęcz w Grzybowcu na Wyżnią Kondracką Przełęcz, a następnie dalej szlakiem niebieskim.

  Czas przejścia od Doliny Strążyskiej na przełęcz: 3 godziny (wyjście) i 2 godziny 20 minut (zejście).
  Czas przejścia z przełęczy na szczyt Giewontu: 15 minut (wyjście) i 10 minut (zejście).

  • Szlak żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, dalej szlakiem niebieskim.

  Czas przejścia z Gronika na przełęcz: 2 godziny 45 minut (wejście) i 2 godziny 5 minut (zejście).
  Czas przejścia z przełęczy na szczyt Giewontu: 30 minut (wejście) i 20 minut (zejście).

  Giewont widziany z Polany Stoły  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.