Góry Izerskie: odwiedź malownicze pasmo górskie w Sudetach Zachodnich

Góry Izerskie: odwiedź malownicze pasmo górskie w Sudetach Zachodnich

Spis Treści

  Najdalej wysunięte pasmo sudeckie, leżące w granicach Polski, nie cieszy się o dziwo tak dużą popularnością jak pozostałe części Sudetów. Wielka szkoda, ponieważ Góry Izerskie to niezwykle urokliwa część naszego kraju, która swą malowniczością i dziką przyrodą zachwyci wszystkich miłośników wędrówek i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto odwiedzić je choćby na weekend i skorzystać z możliwości, jakie dają nie tylko szczyty, lecz także okolice Gór Izerskich.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Położenie Gór Izerskich

  Góry Izerskie są pasmem górskim w Sudetach Zachodnich, które znajduje się na terenie Polski i Czech. Od zachodu zamyka je Brama Łużycka, a od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska. Tworzy je szereg grzbietów górskich, wśród których najważniejsze to:
  w polskiej części: Grzbiet Kamienicki (Kamienica – 974 m n.p.m.) oraz Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa – 1126 m n.p.m), będący najwyższym wzniesieniem Gór Izerskich;
  w czeskiej części: Střední jizerský hřeben (Jelení stráň – 1018 m n.p.m.) oraz Vlašský hřeben (Černý Vrch – 1024 m n.p.m.). 

  W Izerach

  Szczyty i zjawiska Gór Izerskich

  Góry Izerskie są niezbyt wysokie i – poza nielicznymi wyjątkami – niezbyt skaliste. Z tego jednak powodu świetnie nadają się na piesze wędrówki, w trakcie których poradzi sobie każdy, nawet mniej doświadczony, turysta.
  Po polskiej stronie przebiegają dwa równoległe pasma: Grzbiet Wysoki z Wysoką Kopą (1126 m n.p.m.) oraz Grzbiet Kamienicki – Kamienica (973 m n.p.m.). Są rozdzielone dolinami rzek: Małej Kamiennej i Kwisy. Przez tę nizinną część prowadzi także Sudecka Droga, która łączy miasta wypoczynkowe Świeradów Zdrój i Szklarską Porębę ze słynnym miejscem widokowym, zwanym Zakrętem Śmierci.
  Na jeden z popularnych szczytów, zwany Izerskim Stokiem (1107 m n.p.m.), można wjechać kolejką gondolową ze Świeradowa Zdroju. W pobliżu znajduje się także schronisko oraz graniczny Smrek (1124 m n.p.m.).
   
  Warto wiedzieć, że Góry Izerskie wyróżniają się także wieloma nietypowymi zjawiskami, które są charakterystyczne ściśle dla tego obszaru. Zalicza się do nich przede wszystkim wyjątkowo niskie temperatury panujące na Izerskiej Łące, najniższe w polskich górach stanowiska kosodrzewiny, a także meandrującą w górnym biegu Izerę. Wszechobecna dzikość nadaje łagodnym wierzchołkom i stromym stokom niepowtarzalnego klimatu, jakiego próżno szukać w innych miejscach.

  Rosnie nowy las w miejscu zniszczonego

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Góry Izerskie – noclegi

  Do głównych miast wypoczynkowych zalicza się Świeradów Zdrój oraz Szklarską Porębę. Obie miejscowości oferują szeroki wybór noclegów, dopasowany do oczekiwań i możliwości finansowych turystów. W pobliżu Gór Izerskich znajduje się także wiele mniejszych miejscowości, w których bez trudu znajdziemy tanie miejsca noclegowe: Jakuszyce, Mirsk, Nové Město pod Smrkem, Frýdlant, Liberec, Jablonec nad Nysą, Desná, Tanvald oraz Hejnice. Jeśli jednak zamierzamy odwiedzić wyłącznie okolice Gór Izerskich, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się wybór Świeradowa Zdroju.

  Atrakcje turystyczne Gór Izerskich

  W okolicach Gór Izerskich nie brak atrakcji turystycznych zarówno dla starszych, jak i dzieci. Góry Izerskie to znakomite tereny do uprawiania turystyki pieszej, konnej, a także rowerowej – jest tu wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności i długości. Po czeskiej stronie podczas zimowych miesięcy organizowane są biegi na nartach na odcinku 50 km oraz kilkudniowe wyścigi psich zaprzęgów Husqvarna Tour.

  Na nartach w Izerskich

  Schroniska Gór Izerskich

  Po polskiej stronie Gór Izerskich znajdują się schroniska:

  • Izerski Stóg – położone na wysokości 1060 m n.p.m., na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu;
  • Chatka Górzystów- mieszczące się na Hali Izerskiej;
  • Schronisko Orle – znajdujące się u stóp góry Granicznik (870 m n.p.m.) nad dopływem rzeki Izery;
  • Chatka Robaczka – będąca prywatnym schroniskiem turystycznym, znajdującym się w Białej Dolinie;
  • Wysoki Kamień – znajdują się na szczycie szczytu Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.).

  Po czeskiej stronie Gór Izerskich znajdują się schroniska:

  • Smědava;
  • Jizerka;
  • Nova Louká

  W Górach Izerskich  Powiązane produkty

  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.