Sposoby na komary: sprawdź, jak je skutecznie odstraszać

Aleksandra Dembicka 27/08/2019

Lato i piękna jesień sprzyjają outdoorowi. Aktywne spędzanie czasu na zewnątrz ma wiele zalet ale jest pewien przykry minus, który nie daje o sobie zapomnieć. Komary. Jak się przed nimi chronić? Jakie są skuteczne metody radzenia sobie z natrętnymi owadami w czasie outdoorowych aktywności?

- CZYTAJ TAKŻE -

Największe lęgowiska komarów znajdują się w pobliżu zbiorników wodnych lub miejscach o dużej wilgotności powietrza. Wiadomo też, że zazwyczaj wybieramy miejsca do biwakowania tak aby mieć dostęp do wody więc tym bardziej jesteśmy narażeni na ukąszenia tych owadów. Dlatego tym bardziej dobrze mieć sprawdzone sposoby na chronienie się przed komarami. Niestety komary to nie jedyny problem, wśród innych towarzyszy w lesie, nad jeziorem czy kempingu trzeba wymienić kleszcze, osy oraz muchy co daje już większą liczbę wrogów. Myśląc o ochronie przed uciążliwymi owadami trzeba najpierw poznać w jakich warunkach jesteśmy bardziej narażeni na ich aktywność. Są to między innymi wilgoć na ciele np. w postaci potu, a w związku z tym kwas mlekowy obecny w ludzkim pocie. Na komary działają przyciągająco również słodkie zapachy w postaci kwiatowych lub owocowych perfum oraz ciemne kolory ubrań lepiej widoczne dla komarów.

Sposoby na komary 1

Spokojny sen bez komarów i kleszczy.

Jeśli wybieramy się w tropikalne rejony dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w pomieszczeniu moskitiery dwuosobowe i jednoosobowe od Sea to Summit czyli drobnej siatki do rozwieszenia w formie namiotu, która daje przestrzeń wolną od insektów np. nad łóżkiem albo matą samopompującą/karimatą. Tego typu moskitiery są lekkie więc nie musisz się obawiać kolejnych kilogramów bagażu.

Sposoby na komary - moskitiera

Moskitiera Nano Mosquio Pyramid Net prod. Ssea to Summit

Ponadto praktycznie każdy namiot jest wyposażony w osłonę wejścia w postaci wewnętrznej siatki. W trakcie ciepłych nocy można spać z zapiętą siatką dzięki czemu zapewnimy sobie dostęp świeżego powietrza przy jednoczesnej ochronie przed natrętnymi owadami.

Komary

W co się ubrać czyli odzież do zadań specjalnych.

Inną formą ochrony przed insektami jest specjalnie do tego zaprojektowana odzież wykonana z materiału na tyle grubego, że komary nie przebiją się i nie zranią ciała. Nie miej obaw, że materiał jest zbyt gruby i będzie krępował ruchy i powodował dyskomfort, jest całkowicie odwrotnie. Takie produkty można znaleźć w ofercie marki Jack Wolfskin jak męskie lub damskie spodnie trekkingowe Lakeside Pants. Jack Wolfskin oferuje również męskie i damskie kurtki jak Lakeside Jacket. Jest też wersja dla dzieci Lakeside Jacket Kids. Miękkość i dobrą oddychalność zapewnia mieszanka tkaniny FUNCTION 65 ANTI-MOSQUITO UV oraz bawełny organicznej.

Lakeside -odzież przeciw komarom

Kapelusz i koszula z serii Lakeside, prod. Jack Wolfskin

Dobrą ochronę zapewniają małe moskitiery do założenia na głowę lub w formie kapelusza jak Lakeside Mosquito Hat. Jest szczególnie dedykowany dla tych, którzy mają przeciwskazania do stosowania środków przeciwko insektom lub gdy stosowane środki są niewystarczające.
Dodatkowym elementem ubioru, który można zastosować w celu zabezpieczenia przed komarami, kleszczami i roztoczami są skarpetki Fjod Nansen Anti Mosquito, to ochronne skarpety dla każdego podróżnika. System AntiBug zapewnia ochronę nawet do 40 prań. Skarpety zawierają repelent Sanitized AM 23-24 stworzony na bazie permetryny. Skuteczność potwierdzona przez certyfikaty Swiss Tropical and Public Health Institute.

Spodnie Lakeside

Spodnie z serii Lakeside, prod. Jack Wolfskin

- CZYTAJ TAKŻE -

Ochrona bezpośrednio na skórę.

Ostatnie ale wcale nie najmniej skuteczne są repelenty Mugga do rozpylenia na skórze. Ich głównym składnikiem jest tzw. DEET opracowany po drugiej wojnie światowej przez armię amerykańską. Substancja ta blokuje receptory insektów, dzięki czemu nie są w stanie nas wyczuć. Jak do tej pory jest to najskuteczniejsza substancja przeciwko komarom i kleszczom, która jest ogólnodostępna. Co więcej jej właściwości mogą działać nawet do 12 godzin. Takim repelentem jest Mugga dostępna w dwóch wariantach. Tradycyjnym czyli o stężeniu 9.5% DEET oraz tropikalnej o stężeniu 50% DEET (wyłącznie dla osób powyżej 18 r.ż.) w dwóch formach aplikacji na skórę czyli spray i roll-on. Dodatkowo producent oferuje balsam po ukąszeniach łagodzący objawy swędzenia.

Mugga

Repelenty z serii Mugga

Spośród wymienionych sposobów każdy może wybrać coś dla siebie tak aby wykorzystać sprzyjającą pogodę bez obaw, że zostanie pogryziony przez owady lub cały wieczór spędzi na odganianiu niechcianych gości.

Komarowisko

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty