Planujesz wyprawę na Turbacz? Dowiedz się więcej o najwyższym szczycie Gorców!

Planujesz wyprawę na Turbacz? Dowiedz się więcej o najwyższym szczycie Gorców!

Spis Treści

  Wszyscy ci, którzy nie mieli jeszcze okazji zdobyć tego szczytu Korony Gór Polskich, powinni czym prędzej wybrać się na Turbacz. Okolice Turbacza to znakomite miejsce dla turystów uprawiających turystykę pieszą, rekreacyjną, górską, rowerową oraz konną. Malownicze otoczenie lasów bukowo-świerkowych, bliskość szlaków turystycznych w Gorcach, a także niewątpliwe walory parku goszczyńskiego czynią tę okolicę idealnym kierunkiem na krótszy lub dłuższy wypad. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy gór, jak i rodziny z dziećmi.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wysokość szczytu

  Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, pasma górskiego leżącego w Beskidach Zachodnich. Znajduje się w centralnym punkcie pasma, tworząc potężny masyw, w obrębie którego grzbiety rozchodzą się z najwyższego wzniesienia w różnych kierunkach. Według większości źródeł mierzy 1310 m n.p.m (choć niekiedy można natrafić na informację o wysokości 1314 m n.p.m.). Z Turbacza odchodzi siedem górskich grzbietów. Sam wierzchołek znajduje się poza Gorczańskim parkiem Narodowym, którego granica przebiega po wschodniej oraz północnej stronie szczytu. 

  Gorce w zimie

  Pochodzenie nazwy

  W gwarach góralskich nazwa Turbacza określana jest jako „Turbac”, „Trubac” lub „Turboc”. Zdaniem Władysława Maciejczaka nazwa etnicznie odnosiła się dawniej jedynie do Hali Turbacz i została błędnie powiązana z nazwą szczytu. Prawidłowa nazwa ludowa miała brzmieć „Kluczki” - tak też do dnia dzisiejszego nazywa się las znajdujący się po południowej stronie Gorców. 

  Turbacz schronisko

  Tuż pod szczytem, na wysokości 1283 m n.p.m., znajduje się schronisko PTTK na Turbaczu. Budynek został otwarty w 1958 roku. Obecnie dysponuje 110 miejscami noclegowymi w pokojach 2,3,4- i wieloosobowych oraz 3-pokojowym apartamentem z kompletnym wyposażeniem – kuchnią, łazienką oraz salonem. W schronisku czynna jest restauracja serwująca pełne wyżywienie (w tym także dania kuchni regionalnej), jadalnia dostępna dla turystów, a także kawiarnia.

  Jack Wolfskin na Turbaczu

  Z tarasu przed wejściem rozciąga się widok na rozległą panoramę Pienin i Tatr ponad wzniesieniami Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Obok schroniska znajduje się także otwarte w 1980 roku Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. We wnętrzu budynku można zapoznać się z dziejami turystyki w Gorcach, historią schroniska na Turbaczu, działalnością ruchu oporu podczas II Wojny Światowej oraz postacią Władysława Orkana.

  Tatry widziane z Turbacza

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Szlaki na Turbacz

  Przed schroniskiem znajduje się największy w Gorcach węzeł szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, konnych, a także ścieżek dydaktycznych.

  Z Nowego Targu na Turbacz dotrzemy:

  • szlakiem żółtym: Kowaniec – Bukowina Miejsca – Kaplica Papieska – polana Wisielakówka - schronisko na Turbaczu - Turbacz. Jest to najłatwiejszy szlak na Turbacz, który prowadzi przez las i gorczańskie polany. Przejście zajmuje około 2,5 godziny;
  • szlakiem zielonym: Kowaniec – Długa Polana – polana Upłaz – polana Sralówki – polana Długie Maki – schronisko na Turbaczu - Turbacz. To nie tylko najkrótsza droga z Nowego Targu, lecz także najładniejsza trasa na Turbacz. Szlak bardziej męczący – wejście zajmuje około 2 godzin.

  Z Rabki-Zdrój na Turbacz dotrzemy:

  • szlakiem czerwonym: Rabka – Tatarów – Bacówka PTTK na Maciejowej – Jaworzyna Ponicka – schronisko PTTK Stare Wierchy – Groniki – Obidowiec – polana Rozdziele – Turbacz. Trasa jest fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, który prowadzi przez dwa schroniska. Jego przejście zajmuje około 4,5 godziny.

  Pejzaże gorczańskie

   
  Ponadto, na Turbacz można dotrzeć szlakami z Łopusznej, Koninek, Niedźwiedzia, Obidowej, a także trasami rowerowymi z Rabki, Lubomierza i Ochotnicy.
   
  Przed wyruszeniem w trasę zaleca się sprawdzenie warunków aktualnie panujących w okolicach Turbacza. Pogodę na Turbaczu można sprawdzić w kamerze turystycznej zainstalowanej na schronisku PTTK w pobliżu szczytu, która dostępna jest w internecie.

  Nostalgia z Gorców  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.