Zwierzęta w górach: czy znasz zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Zwierzęta w górach: czy znasz zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Spis Treści

  Tatry to nie tylko malownicze szlaki i zachwycające widoki, lecz także zróżnicowany świat fauny i flory. Z racji tego, że klimat tatrzański ma sporo wspólnego z klimatem alpejskim, warunki panujące tutaj są dosyć wymagające. Duża zmienność temperatur w ciągu doby i niska średnia temperatur w ciągu roku sprawiają, że tylko niektóre gatunki zwierząt były w stanie przystosować się do tutejszego klimatu na tyle, aby móc w nim funkcjonować. O jakich zwierzętach mowa? Oto najbardziej znane zwierzęta w Tatrzańskim Parku Narodowym.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Świstak w Tatrach Polskich

  Świstak w Tatrach Polskich

  Tatrzański Park Narodowy: ssaki w Polsce

  Świat zwierząt występujących w Tatrach jest dosyć złożony i zależy od wysokości danego obszaru oraz jego cech szczególnych. Znajdziemy tutaj wiele gatunków ssaków, ptaków, ryb, płazów oraz owadów. Należy pamiętać, że obszar całego parku objęty jest ochroną.

  Wilk - stały mieszkaniec lasów tatrzańskiego Parku Narodowego

  Wilk - stały mieszkaniec lasów tatrzańskiego Parku Narodowego

  Wśród ssaków żyjących w Polsce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego należy wymienić:

  • Niedźwiedzia: należącego do największych i najgroźniejszych zwierząt w Tatrach. Długość ich ciała wynosi średnio 170-250 cm, a waga przekracza nawet 200 kg. Niedźwiedzie brunatne z łatwością poruszają się nawet po najtrudniejszym terenie i potrafią biegać nawet 50km/h. Zimą zapadają w sen, podczas którego tracą 1/3 masy swojego ciała.
  • Kozicę tatrzańską: występującą głównie w piętrze kosodrzewiny, a latem przenoszącą się na wyżej położone tereny i granie. Kozica przystosowana jest do życia na wysokościach, a jej specyficzna budowa ciała umożliwia przetrwanie w najtrudniejszych warunkach. Żywi się trawą i ziołami.
  • Świstaka: którego, dzięki jego krępej i charakterystycznej sylwetce, nie pomylimy z żadnym innym ssakiem w Polsce. Aktywne w trakcie dnia świstaki zamieszkują wykopane przez siebie nory, w których spędzają 90% swojego życia. Są zwierzętami roślinożernymi, które żywią się głównie świeżymi pędami, bylinami i kłączami.
  • Lisa: o charakterystycznej rudej sierści, który jest aktywny głównie nocą. Mieszka w ziemnej norze i żywi się praktycznie wszystkich, co nadaje się do jedzenia: małymi gryzoniami, zwierzętami, a także owocami i larwami owadów. Lis odgrywa istotną rolę dla poprawnego funkcjonowania tutejszej fauny.
  • Jelenia europejskiego: który jest najliczniejszym gatunkiem zwierząt kopytnych występujących w Karpatach Zachodnich. To ssak roślinożerny, który na żerowanie wyrusza najczęściej wieczorem. Cechuje się duża zwinnością i ruchliwością. Ich liczbę w polskich Tatrach szacuje się na 200 osobników.
  • Wilka: będącego największym przedstawicielem z rodziny psowatych. Jest inteligentny, bystry i bardzo żywotny. Wilk żywi się przede wszystkim jeleniami, jednakże poluje również na sarny, zające i owce. Poluje w grupie i żyje w stadzie rodzinnym zwanym watahą. Obecnie w Tatrach występuje ich kilkanaście.
  • Rysia: drapieżnika, który wielkością przypomina dużego psa. Charakteryzuje się długimi nogami, krótkim ogonem i pędzelkami czarnych włosów na końcach uszu. Ryś prowadzi samotny i koczowniczy tryb życia. Jest aktywny głównie nocą – poluje na sarny, kozice, a także płazy oraz gryzonie.

  Niedźwiedź brunatny - król Tatr

  Niedźwiedź brunatny - król Tatr

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Ryby Tatrzańskiego Parku Narodowego

  Położenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w zlewisku Bałtyku ma duże znaczenie dla gatunków występujących tutaj ryb. Za sprawą niskich temperatur wody, długiego okresu zalegania pokrywy lodu i śniegu, licznych wezbrania i wodospadów w potokach, wody Tatr są środowiskiem wyjątkowo trudnym dla większości ryb. W panujących tutaj warunkach dobrze radzą sobie tylko te gatunki, które w toku ewolucji przystosowały się do specyfiki wód górskich potoków. Wszystkie ryby żyjące na terenie parku znajdują się pod ochroną.

  Do najczęściej występujących ryb w Tatrach zaliczamy:

  • Głowacza pręgopłetwego: niewielką rybę z rodziny głowaczowatych, która charakteryzuje się dużą głową i pręgami na płetwach. Większość swojego życia spędza w kryjówkach pod głazami, gdzie kryje się przed pstrągami, dla których stanowi źródło pożywienia. Objęta ochroną gatunkową.
  • Lipienia: rybę z rodziny lipieniowatych, która charakteryzuje się stosunkowo dużymi łuskami i bardzo dużą fioletową płetwą grzbietową. Wiosną podąża w górę potoków i wtedy też odbywa tarło.
  • Pstrąga potokowego: rybę z rodziny łososiowatych, charakteryzującą się płetwą tłuszczową. Rośnie powoli i osiąga niewielkie rozmiary (długość w granicach 25-40 cm). Jego ubarwienie jest zmienne i dopasowuje się do koloru dna.
  • Strzeblę potokową: niewielka rybę z rodziny karpiowatych, która żyje w stadach. W trakcie tarła jej samice zmieniają ubarwienie z brązowo-złotego na czarno-zielono-pomarańczowe. Objęta ochroną gatunkową.

  Czerwony Staw Pańszczycki, przy odrobinie cierpliwości można zobaczyć żyjące w nim pstrągi

  Czerwony Staw Pańszczycki, przy odrobinie cierpliwości można zobaczyć żyjące w nim pstrągi

  Turysta w górach a ochrona tatrzańskiej przyrody

  TPN został utworzony po to, by chronić przyrodę na całym obszarze polskich Tatr (te same zadania na terenie Tatr słowackich wypełnia TANAP). To zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego są jego prawdziwymi gospodarzami - człowiek jest w nim tylko gościem. Dla turystów odwiedzających Tatry wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, wynikającymi z regulaminu Parku. Ich przestrzeganie jest szczególnie ważne zwłaszcza w odniesieniu tatrzańskich zwierząt i roślin, które - nie chronione - będą bezbronne wobec postępu masowej turystyki. Jeśli nie zadbamy o ich przetrwanie, nasi potomkowie zobaczyć je będą mogli jedynie na archiwalnych fotografiach i filmach. Nie pozwólmy na to!

  Najważniejsze z zasad poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym

  • Poruszamy się tylko po szlakach turystycznych.
  • Nie hałasujemy - góry to dom zwierząt.
  • Śmieci i odpadki zabieramy ze sobą.
  • Nie płoszymy dzikich zwierząt, niepotrzebny stres może je nawet zabić.
  • Nie karmimy dzikich zwierząt.
  • Nie zbieramy kwiatów, owoców i grzybów.
  • Szanujemy wyposażenie turystyczne Parku, wiaty, ławki, drogowskazy i tablice służą wszystkim miłośnikom Tatr
  • Nie nocujemy "na dziko", nie palimy ognisk, a tytoń palimy tylko w wyznaczonych miejscach.
  • Pamiętamy, że po zmroku szlaki turystyczne Parku są zamknięte i nie można się po nich poruszać
  • Nie kąpiemy się w stawach i potokach.
  • Nie wchodzimy na teren Parku z psem (przy czym uwaga: na spacer z psem możemy się wybrać Drogą pod Reglami oraz w Dolinę Chochołowską - aż do schroniska; pies musi być na uwięzi).

  Kozica - symbol tatrzańskiego Parku Narodowego (fot. Krzysztof Nowak)

  Kozica - symbol tatrzańskiego Parku Narodowego (fot. Krzysztof Nowak)  Powiązane produkty

  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.