Szukasz pomysłu na weekend? Ruszaj w Tatry i odwiedź malowniczą Dolinę Kościeliską!

Szukasz pomysłu na weekend? Ruszaj w Tatry i odwiedź malowniczą Dolinę Kościeliską!

Spis Treści

  Dolina Kościeliska z całą pewnością należy do najbardziej rozpoznawalnych miejsc w polskich Tatrach. Dużą popularność zawdzięcza nie tylko malowniczym widokom na pobliskie szczyty i bogactwu przyrody, lecz także łatwości szlaku, która przyciąga tu na spacery niezliczone rzesze turystów. W sezonie Dolina Kościeliska przeżywa prawdziwe oblężenie – nie bez powodu miejsce to zaliczane jest do najczęściej uczęszczanych w całych Tatrach. Warto udać się tutaj nie tylko do schroniska na Hali Ornak, lecz także podążyć jednym z okolicznych szlaków lub zwiedzić pobliskie jaskinie.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Podstawowe informacje

  Dolina Kościeliska znajduje się w Tatrach Zachodnich, w pobliżu Doliny Chochołowskiej oraz Doliny Małej Łąki. Mierzy około 9 km długości i jest drugą co do wielkości doliną w polskiej części Tatr. Od zachodu ogranicza ją północna grań Siwego Zwornika po Przednią Kopkę, od południa grań główna na odcinku od Siwego Zwornika po Małołączniak, a od wschodu północno-zachodnia grań Małołączniaka aż po Mały Rygiel. Najwyższym punktem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej jest Błyszcz (2159 m n.p.m.).

  Topografia Doliny Kościeliskiej

  Dolina tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, którego ściany (zwane bramami) w trzech miejscach zbliżają się do siebie. Są to Niżnia, Pośrednia oraz Wyżnia Kościeliska Brama.
  Dolina Kościeliska ma wiele odgałęzień, z których największe to:

  • Dolina Miętusia – odchodząca zaraz za Wyżnią Kirą Miętusią na wysokości 952 m n.p.m.
  • Dolina Tomanowa – odchodząca na wysokości schroniska na Hali Ornak
  • Dolina Pyszniańska – będąca przedłużeniem Doliny Kościeliskiej.

  Do mniejszych odgałęzień należą m.in.: Żleb pod Wysranki, Wąwóz Kraków, Wściekły Żleb, Iwanowska Dolinka oraz Dolina Smytnia.
   
  W Dolinie Kościeliskiej znajdują się także popularne i łatwodostępne turystycznie jaskinie. Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka i Jaskinia Obłazkowa to jaskinie, do których prowadzi szlak turystyczny. Jedynym wyjątkiem jest niewielka jaskinia Dziura w Dolinie ku Dziurze.

  Dolina Kościeliska czas przejścia

  Szlak prowadzący przez Dolinę Kościeliską rozpoczyna się w Kirach – osiedlu leżącym w obrębie Kościeliska. U wylotu mieszczą się stragany z pamiątkami i jedzeniem, budki z regionalnymi wyrobami oraz karczma.
  Długość szlaku prowadzącego do schroniska to 5,5 km, na pokonanie których musimy przeznaczyć około 2 godzin (w drodze powrotnej 1,5 godziny). Trasa prowadząca przez dolinę jest bardzo dobrze przystosowana do ruchu turystycznego – dzięki utwardzeniu do samego schroniska mogą się nią poruszać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i prowadzące wózki dziecięce.  </p

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Informacje turystyczne

  Do przysiółka Kiry, będącego częścią Kościeliska, możemy dojechać busem lub autobusem z Zakopanego. Przed wejściem do Doliny Kościeliskiej, leżącej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, znajdują się płatne parkingi dla autobusów i samochodów osobowych. W dolinie obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów. W jej górnej części znajduje się schronisko turystyczne na Hali Ornak (1100 m n.p.m.).

  Dolina Kościeliska szlaki

  Dnem Doliny Kościeliskiej prowadzi szlak zielony, od którego odchodzi wiele szlaków turystycznych:

  • 1,3 km u wylotu Doliny Miętusiej w lewo prowadzą dwa szlaki:

  - czerwony szlak na Ciemniak w Czerwonych Wierchach przez polanę Upłaz i Chudą Przełączkę. Czas przejścia 3 godziny 25 minut i 2 godziny 30 minut (zejście);
  - czarny szlak oznaczający Ścieżkę nad Reglami do Doliny Małej Łąki przez Przysłop Miętusi. Czas przejścia na Wielką Polanę Małołącką: 1 godzina 5 minut i 55 minut (powrót);

  • 100 m powyżej Skały Pisanej w prawo:

  - czarny szlak do Jaskini Raptawickiej. Czas przejścia: 15 minut;
  - czerwony szlak do Obłazkowej i przez Jaskinię Mylną. Trasa jednokierunkowa z wylotem przy Hali Pisanej. Czas przejścia: 50 minut;

  • po przekroczeniu Tomanowanego Potoku w lewo:

  - czarny szlak do Smreczyńskiego Stawu. Czas przejścia 30 minut i 20 minut (powrót);
  - zielony szlak prowadzący przez Dolinę Tomanową na Chudą Przełączkę i dalej na Ciemniak. Czas przejścia: 3 godziny 40 minut i 2 godziny 40 minut (powrót).

  Powiązane produkty

  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.