Jaka podeszwa w butach będzie najlepsza? Co wyróżnia dobrej jakości podeszwy?

Agnieszka Bargieła 24/05/2021

Pewnie nieraz zastanawiałeś się jaki model buta wybrać pod wybraną aktywność fizyczną. W zależności od ich przeznaczenia różnią się ich rozwiązania konstrukcyjne, wykorzystane materiały i sposób amortyzacji.
Podeszwa jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów w konstrukcji każdego buta. Jednak już na samym początku rozważań na temat podeszwy trzeba zaznaczyć, że ten element znacząco wpływa na wygodę butów.

- CZYTAJ TAKŻE -

Do czego służy podeszwa w butach i czemu jest tak bardzo ważna?

Każdy element w bucie pełni swoją ściśle określoną funkcję. Podeszwa to część obuwia, która stanowi łącznik pomiędzy podłożem, a cholewką. Jeśli zostanie ona wykonana z materiału wątpliwej jakości, szybko się przetrze, ponieważ to podeszwa jest najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Musi ona wytrzymać bardzo wiele: od różnego rodzaju podłoża, po ciężar naszego ciała i niekorzystne warunki atmosferyczne - deszcz i śnieg.
Od jakości podeszwy zależy trwałość buta, bo kiedy ulegnie ona zniszczeniu, konieczna będzie wymiana podeszwy lub zakup nowych. Przy tańszym obuwiu wymiana podeszwy na nową, dobrej jakości, jest praktycznie nieopłacalna. Warto zatem zainwestować w buty z podeszwą o dobrym gatunku i nie martwić się o wymiany i naprawy.

dobre podeszwy

Jakie są rodzaje podeszwy w butach?

Jeśli chodzi o buty trekkingowe, warto patrzeć na nie od strony podeszwy, ponieważ to ona w dużej części determinuje właściwości butów.

 • Buty ze sztywną podeszwą są zaprojektowane głównie z myślą o skalistym, nierównym terenie i wędrówce z obciążeniem. Twarde i dosyć często grube górskie buty na wysokiej podeszwie sprawiają, że nawet duże nierówności i ostre kamienie nie będą powodowały bólu podeszwy stopy. Podeszwa to jednak nie tylko twardość ale tez przyczepność zagwarantowana przez odpowiednią mieszankę gum. Te buty zazwyczaj są skonstruowane w dość pancerny sposób, by przetrwały w kamienistym terenie i chroniły naszą stopę. Dobre męskie i damskie buty górskie pozwolą na stawianie pewnych kroków nawet na skośnych skałach i często będą miały specjalnie wyprofilowaną strefę na czubkach, która pozwoli na stawianie stóp na krawędziach. W tych modelach pożądane jest wiązanie daleko wychodzące na palce, dzięki czemu można wygodnie dostosować napięcie sznurówek na całej długości stopy.

Wilderness Peak Jack Wolfskin

BUTY W GÓRY MĘSKIE WILDERNESS PEAK TEXAPORE MID – są to buty przeznaczone do wędrówki po skalistych terenach, sztywna podeszwa zapewnia komfort chodzenia i chroni podeszwę stopy przed bólem.

 • Buty ze średnią i miękką podeszwą są dużo bardziej wygodne na płaskich i standardowych leśnych odcinkach trasy. Dzięki temu, że nie muszą mieć aż tak zabudowanej konstrukcji, będą o wiele lżejsze, a cholewka będzie bardziej miękka. Wiele osób, które nie uprawiają zaawansowanego trekkingu w najwyższych partiach gór i nie decydują się na zimowe zdobywanie szczytów, wybiera wysokie modele z miękką podeszwą nawet na skalne szlaki – trzeba mieć tylko świadomość, że lekkie buty trekkingowe w kontakcie z momentach wymagających wspinaczki na miękkiej podeszwie możemy mieć problem z utrzymaniem się na ścianie. Natomiast na pewno zaletą będzie fakt, że poprzez elastyczną podeszwę pracującą wraz ze stopą, będzie się ona mniej męczyć, a dłuższe marsze przebiegną sprawniej i mniej boleśnie.

Vojo 3 Jack Wolfskin

BUTY TURYSTYCZNE VOJO 3 TEXAPORE MID – buty przeznaczone do całodziennych wędrówek po zróżnicowanym terenie. Podeszwa jest średnio sztywna, co sprawia, że buty znajdą zastosowanie prawie w każdym przypadku, od wycieczek do lasu, po bieszczadzkie szlaki.

Z jakiego materiału może być zrobiona podeszwa i jakie są ich zalety i wady?

Materiał z jakiej wykonana jest podeszwa może być różny w zależności od przeznaczenia obuwia oraz jego funkcji. W zależności od zastosowanego materiału, możemy wyróżnić następujące rodzaje podeszwy:

 • Podeszwa skórzana - uwielbiana przez osoby dbające o swój styl. A jakie możemy odnaleźć w nich zalety? Buty ze skórzaną podeszwą bardzo dobrze radzą sobie z wymianą cieplną, przez co stopa w takich butach swobodnie oddycha. Warto jednak zaznaczyć, że choć taką cechę przypisuje się skórzanym podeszwom, właściwość nie została potwierdzona żadnymi naukowymi badaniami. Główna zaletą skórzanej podeszwy jest właśnie wspomniane już poczucie elegancji i komfort psychiczny, jaki mu towarzyszy.
  Skórzana podeszwa jest wysoce narażona na działanie wody, której zbyt duża ilość może doprowadzić do niepożądanej pleśni - dlatego buty ze skórzaną podeszwą powinno się użytkować w niezbyt intensywne w opady dni, a po każdym zmoczeniu zadbać o to, by je wysuszyć w zacienionym i przewiewnym miejscu. W żadnym wypadku nie można kłaść butów w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy kaloryfery. Buty ze skórzaną podeszwą wymagają od użytkownika sporej dozy cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji.
 • Podzelowana podeszwa skórzana - warto pamiętać, że każdą skórzaną podeszwę można wzmocnić za pomocą zelówek. Przez podzelowanie należy rozumieć naklejenie na przody podeszwy skórzanej dodatkowej warstwy gumy. Dzięki temu wzrasta odporność podeszwy na ścieranie. W przypadku przetarć lub nawet powstania dziury, wystarczy wymienić zelówki na nowe, co nie kosztuje ani dużo pieniędzy, ani czasu. Zelówki zwiększają też przyczepność podeszwy do podłoża, dzięki czemu buty poradzą sobie na większości nawierzchni. Do wad podzelowanej podeszwy skórzanej można zaliczyć fakt, że nie prezentuje się ona już tak elegancko.
 • Podeszwa gumowa - jest to najczęściej spotykany i wybierany typ podeszwy. Jest dosyć tania w produkcji, a w dodatku jest bardzo funkcjonalna i może sprawdzić się w wielu sytuacjach.
  Buty na gumowej podeszwie zapewniają świetny komfort użytkowania i świetnie radzi sobie w różnych warunkach atmosferycznych i pogodowych. Jest ona wykorzystywana nie tylko w produktach sportowych, ale również w codziennych butach oraz eleganckich propozycjach z nieco niższej półki. Guma sama w sobie stanowi materiał amortyzujący, zatem doskonale sprawdza się w przypadku osób, które mają problemy zdrowotne ze stawami. Podeszwa gumowa ze względu na to, że jest odporna na ścieranie, wilgoć oraz pleśń gwarantuje optymalną przyczepność podłoża, na różnych typach nawierzchni, przez co stosowana jest w różnego typu butach sportowych i outdoorowych, przeznaczonych do trekkingu i dłuższych wędrówek.

buty w góry

Jaką podeszwę wybrać w butach trekkingowych?

Podeszwa ma za zadanie amortyzować pracę mięśni oraz ścięgien, zwłaszcza, gdy maszerujmy z obciążeniem. Podeszwy odpowiadają za przyczepność, wygodę podczas stawiana stóp na ostrych kamieniach, skałach lub innych nierównościach. Elastyczne i cienkie sprawdzają się podczas wędrówek po nizinach, a twarde przeznaczone są do użytkowania w wysokich górach, gdzie podłoże jest bardziej i ważne jest żeby nie czuć każdej nierówności pod stopą.
Warto zwrócić również uwagę na śródpodeszwę, która gwarantuje dodatkową amortyzację każdego kroku. Zazwyczaj na boku podeszwy widzimy wyraźny pasek różniący się lekko kolorem bądź strukturą – to właśnie śródpodeszwa, którą wykonuje się np. z pianki EVA.

podeszwa buta

Podczas wyboru naszych butów ważny jest materiał podeszwy, z którego została ona wykonana. Wśród obuwia trekkingowego prym wiedzie podeszwa marki Vibram (odznacza się żółtym znaczkiem na spodzie). Jest ona testowana w różnych warunkach i na różnych nawierzchniach, by zapewnić jak najlepszą przyczepność do podłoża oraz sprawić, że Twój krok będzie bardziej pewny, przez co znacznie zwiększy się komfort marszu i jego bezpieczeństwo. Kolejnym ważnym aspektem jest bieżnik i żłobienia jakie posiadamy w swoich butach. W nowoczesnych rozwiązaniach stosowane są dodatkowe powierzchnie antypoślizgowe, strefy obrotu i samoczyszczące się kanały.
W przypadku sezonu letniego dobrym wyborem będą sandały trekkingowe na grubej i sztywnej podeszwie. Często takie obuwie jest dosyć mocno zabudowane, ale ich konstrukcja i wstawki siateczkowe sprawia, że stopa jest wentylowana, przez co unikniemy jej zapocenia.

sandały trekkingowe

Kolejnym ciekawym wyborem będą skarpetki z podeszwą marki Vibram. Te minimalistyczne buty Five Fingers są kolejną innowacją marki. Pierwotnie miały służyć żeglarzom ale znalazły swoje zastosowanie także między innymi w bieganiu i jodze. Najbardziej popularne stały się wśród biegaczy i przyczyniły się do popularyzacji biegania naturalnego.

Klasyfikacje twardości podeszwy – co warto wiedzieć?

Część producentów ułatwia nam rozeznanie się w swojej kolekcji i stosuje oznaczenia modeli butów turystycznych od A do C, gdzie A odnosi się do terenów leśnych o raczej płaskim podłożu, a C do wspinaczki wysokogórskiej. Czasem dodana jest jeszcze kategoria M informująca o przeznaczeniu do zróżnicowanych aktywności na miejskim gruncie.

Na przykładzie marki Jack Wolfskin, przedstawię klasyfikację butów i ich przeznaczenia. Każda z sześciu kategorii odpowiada innym aktywnościom - od wysokogórskich wspinaczek (C) do codziennego użytkowania (M).

 • Wskaźnik aktywności M – buty wielofunkcyjne – codzienna aktywność taka jak wędrówki, spacery lub jazda na rowerze. Dobrze utrzymane ścieżki oraz codzienne użytkowanie.
 • Wskaźnik aktywności A – wycieczki trekkingowe w górach niskich i podnóżach. Dobrze utrzymane górskie szlaki w obrębie linii drzew oraz leśne ścieżki.
 • Wskaźnik aktywności A/B – trekking w górach niskich i podnóżach, wycieczki terenowe. Nierówne szlaki górskie w obrębie linii drzew oraz leśne ścieżki.
 • Wskaźnik aktywności B – trekking w górach niskich. Nierówne skaliste szlaki i strome ścieżki w obrębie linii drzew.
 • Wskaźnik aktywności B/C – wycieczki trekkingowe w obszarach wysokogórskich. Trudne skaliste ścieżki i szlaki, rumowiska skalne.
 • Wskaźnik aktywności C – wspinaczka po trudnym wysokogórskim terenie np. alpejskim. Trudne skaliste ścieżki, piargi, lodowce, ośnieżone szlaki.

klasyfikacja butów

- CZYTAJ TAKŻE -

Jak konserwować podeszwę buta?

Tak naprawdę tylko w przypadku butów ze skórzaną podeszwą w grę wchodzi dodatkowa pielęgnacja jaką jest natłuszczanie podeszwy. Rynek oferuje sporo różnych środków, dlatego w razie potrzeby nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego specyfiku.
Innego rodzaju podeszwy nie wymagają specjalnego traktowania ;-) Wiadomo, zawsze dobrze dbać o to, by buty były w miarę czyste, a także po sezonie lub po trudniejszej wyprawie buty w całości wyczyścić oraz w miarę potrzeby zaimpregnować odpowiednim preparatem.
Przy konserwacji butów trekkingowych przyda nam się zaledwie kilka drobnych przedmiotów, pozwalających na wyczyszczenie i impregnację obuwia. W butach górskich najważniejsza jest funkcjonalność, a nie perfekcyjny wygląd, nie wymienia się w nich także fleków ani obcasów. Wcześniej czy później podczas wędrówki i tak pojawią się na nich otarcia od kamieni, zostaną też pokryte pyłem czy błotem, dlatego nadmierny perfekcjonizm mija się z celem.

buty w wodzie

Polecane buty z dobrymi podeszwami z naszej oferty

Nie ma jednego idealnego modelu butów trekkingowych, który sprawdzi się na każdej górskiej trasie i w każdych warunkach. Z oczywistych względów potrzebujemy innego obuwia na lato i na zimę, innego na atak szczytowy, innego na skaliste alpejskie trasy i jeszcze innego na wyprawę w zalesione Bieszczady. Warto pamiętać, że tylko buty dostosowane do rodzaju szlaku są w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwo i właściwą przyczepność.

Poniżej przestawiam buty dostępne z naszej oferty ze sprawdzonymi rozwiązaniami, co do podeszwy.

Ultra Light Micro AKU

Jest to klasyk wśród butów trekkingowych dla miłośniczek górskich długich wędrówek. AKU Ultra Light Micro GTX to dopasowane, lekkie i oddychające buty idealne na wędrówkę w terenie łatwym i średnio trudnym. Jest to model wyposażony w membranę Gore-Tex®, która zapewnia wodoszczelność, dodatkowo oparty na podeszwie Vibram® gwarantującej najlepszą przyczepność do podłoża oraz amortyzację wstrząsów.

Force Striker Jack Wolfskin

FORCE STRIKER TEXAPORE LOW to buty turystyczne marki Jack Wolfskin idealne na jednodniowe lub dłuższe wyprawy. Zostały zaprojektowane w ścisłej współpracy z ratownikami górskimi z Alpinschule Innsbruck, a następnie dokładnie przez nich przetestowane. W tym modelu zastosowano podeszwę o innowacyjnej konstrukcji. Vibram® zapewnia doskonałą przyczepność do różnorodnego podłoża, a dodatkowo w obszarze pięty umieszczona została warstwa specjalnej miękkiej pianki, która zwiększa wygodę i poprawia komfort chodzenia. Są całkowicie nieprzemakalne poprzez zastosowaną membranę Texapore O₂+

buty Kansas Meindl

Buty Meindl Kansas męskie przeznaczone są na trekking lub górskie wędrówki po nierównych szlakach. Wyposażone w membranę Gore-Tex®, zapewniają nieprzemakalność przy optymalnym odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz. Twardość podeszwy według klasyfikacji to B – czyli buty przeznaczone na wymagające trekkingi w niskich górach, lub lekkie trekkingi w górach.

buty Scrambler Jack Wolfskin

SCRAMBLER 2 są sztandarowymi buty podejściowymi marki Jack Wolfskin w już drugiej udoskonalonej wersji. Wyposażone w nieprzemakalną, oddychającą membranę Texapore, wkładkę amortyzującą z pianki EVA oraz podeszwy znanej i sprawdzonej marki VIBRAM. Świetnie sprawdzą się na trudnych, wymagających i skalistych szlakach.

buty Scrambler 2

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty