Jakie buty w góry wybrać? Niskie czy wysokie?

Jakie buty w góry wybrać? Niskie czy wysokie?

Spis Treści

  Zdobywaj szczyty w wygodnych butach

  Na pewno wszyscy maniacy górskich wędrówek znają historie o nieodpowiedzialnych turystach, którzy postanowili zdobywać góry w pantoflach lub klapkach. Ci, którzy potrzebowali przez to pomocy za granicą, słono zapłacili za wezwanie służb ratunkowych, które nie patyczkują się z przejawami ludzkiej głupoty. Ale wybór odpowiedniego obuwia w góry to nie tylko sprawa kosztów za udzielenie pomocy. To kwestia waszego komfortu, a przede wszystkim - bezpieczeństwa. Podpowiadamy wam, jakie buty kupić w góry, a wybór wcale nie jest mały.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jakie buty w góry?

  Wygodne! To sprawa podstawowa. Za duże czy za małe obuwie będzie dużą przeszkodą w zdobywaniu kolejnych szczytów, dlatego podstawową sprawą jest komfort użytkownika. Poza tym pamiętajcie także, że buty trekkingowe to duży wydatek, dlatego ich zakup powinien być naprawdę przemyślaną sprawą, aby po pierwszej wędrówce nie okazało się, że jednak musimy zaopatrzyć się w inną parę. Radzilibyśmy nie wierzyć w chwyty marketingowe typu „uniwersalne obuwie trekkingowe”. Takie tak naprawdę nie istnieją. Zimą potrzebujemy butów masywnych, które zapewnią dużą przyczepność, a takie latem raczej się nie sprawdzą. I odwrotnie, obuwie letnie nie ma prawa sprawdzić się na zimowych szlakach. Dlatego pierwsze, podstawowe pytanie, jakie powinniście zadać sobie przed zakupem odpowiedniego obuwia, brzmi: „Na jaką porę roku kupuję buty?” Jeśli chcecie zdobywać górskie szczyty cały rok, przygotujcie się na podwójny wydatek lub zapomnijcie o wygodzie i bezpieczeństwie. Istnieje jednak parę cech, które łączą buty na różne sezony i bez których w góry ani rusz.

  Rozmiar butów w góry

  Buty trekkingowe najlepiej wybierać w sklepach stacjonarnych, gdzie istnieje możliwość ich przymierzenia i dobrania odpowiedniego rozmiaru. Jednak także sklepy internetowe obecnie oferują możliwość zakupu butów, a następnie darmowej wymiany na inny rozmiar, jeśli wybrany okaże się nieodpowiedni. W naszym sklepie e-Horyzont istnieje na przykład możliwość zwrotu towaru aż do 30 dni. To ważne, bo jak już wspomnieliśmy i będziemy wspominać wielokrotnie – w górach ważny jest komfort użytkowania obuwia. Niewygodne buty nie zapewnią wam odpowiedniego bezpieczeństwa. Ze względu na indywidualne cechy stóp nie polecamy kierować się wyłącznie wyglądem buta. Każda marka ma swoje proporcje kopyt podeszwy, po zakupie może okazać się, że wymarzony krój buta będzie dla was niewygodny niezależnie od rozmiaru. Zawsze bierzmy pod uwagę kilka modeli, aby uniknąć długich i – w najgorszym wypadku – bezowocnych poszukiwań. Rozmiar buta trekkingowego ma kolosalne znaczenie w pieszych wędrówkach. Nie może być za duży – przemieszczająca się po takim bucie stopa będzie się obcierać; ani za mały – ucisk stopy utrudni krążenie krwi, powodując szybsze wychładzanie. Warto na początek wybrać do przymiarki buty o rozmiarze o pół numeru wyższym niż ten, którego używamy na co dzień, a na zimę nawet o rozmiar wyższe. Dlaczego? W obuwiu trekkingowym stopa zawsze puchnie, a zimą dodatkowo używamy grubszych skarpet niż latem. Jeśli planujecie wędrówki w bardzo wysokie partie gór, rozmiar buta powinien być jeszcze większy.

  Jakie buty w góry wybrać?

  Powiedzmy, że wybraliśmy już odpowiednie modele buta, znamy rozmiar swojej stopy i wiemy, na jaką porę roku dokonujemy zakupu. Jak zmierzyć buty, aby nie zawiodły nas na szlaku? Po pierwsze i najważniejsze - obuwie trekkingowe powinno się mierzyć zawsze na zmęczonej stopie. Stopy po marszu puchną, zwiększając swój rozmiar, a w górach to standardowa sytuacja. Dlatego warto przed mierzeniem butów odbyć godzinny spacer lub zrobić to po dniu pracy (ale nie wtedy, gdy jest to praca siedząca). Mierząc obuwie trekkingowe na wypoczętą stopę – czyli na przykład w godzinach porannych – niemal na pewno źle je dobierzecie. Drugim ważnym elementem jest bielizna, którą macie na sobie (oczywiście mowa o skarpetach, a nie innych elementach bielizny). Planując zakup butów trekkingowych, zabierzcie ze sobą skarpetki, których będziecie używać także w górach, bardzo ułatwi to dobór buta.

  Improwizacja kluczem do sukcesu

  Chodzi tutaj o improwizowanie górskiej wspinaczki. Wszak do tego właśnie będzie nam służyć zakupione obuwie. Kiedy wybraliście już odpowiedni model i rozmiar, zaimprowizujcie podejście na stok, w tym celu przejdźcie się parę razy po schodach, ustawiając stopę w różnych pozycjach. Sprawdźcie, co będzie się działo ze stopą, gdy oprzecie ją jedynie na palcach w ten sposób, że pięta będzie znajdowała się za krawędzią stopnia schodów. W trakcie tego testu pięta nie powinna przemieszczać się do góry i do dołu. Jeśli dzieje się inaczej, szukaj dalej! Następny ,,schodkowy” test to balansowanie na krawędzi stopnia w ten sposób, aby pięty opierały się o krawędź, a stopy pozostawały w powietrzu. Balansując na śródstopiu poprzez obniżanie i podnoszenie palców, improwizujecie schodzenie z gór. Jeśli w trakcie testu stopa zsunie się znacznie do przodu, to obuwie jest nieodpowiednie. Dopuszczalny jest tylko delikatny ruch, stopa nie powinna oprzeć się na palcu, bo w prawdziwych realiach może skończyć się to boleśnie. Kiedy powyższe testy przeszły pomyślnie, nie kończcie jeszcze przymiarki. Pochodźcie w wybranych butach jeszcze około dwudziestu minut, aby przekonać się, czy obuwie nie ma wad, takich jak uwierające szwy lub elementy, które obcierają w trakcie chodu, a są niewyczuwalne podczas pierwszych minut noszenia.

  Co zrobić, gdy stopy nie są takie same?

  Każdy z nas jest inny, wiąże się to także z różnicą dotyczącą stóp. Są przypadki osób, które mają stopy o różnych rozmiarach. Wówczas, wybierając obuwie trekkingowe, dostosujmy je do większej stopy. Idąc w góry, na tę mniejszą możesz założyć dodatkową skarpetkę, aby zniwelować różnicę.

  Jakie buty w góry zimą?

  Pora roku w górach naprawdę ma duże znaczenie. Nie znaczy to oczywiście, że zimą musimy wybrać trapery, a latem wystarczą sandałki. Nie, nie. Góry to często trudny i niebezpieczny teren, więc obuwie o każdej porze roku powinno spełniać duże wymagania. Zanim wybierzemy górskie obuwie, musimy zdać sobie sprawę, że zimą góry bywają kapryśne. Warto zrobić dokładny wywiad na temat warunków, które możemy napotkać na swojej drodze. Czy musimy liczyć się z oblodzonymi szlakami, czy raczej przedzierać się przez zaspy śniegu? Bo, że będzie zimno i wietrznie, jest przecież niemal pewne. Jakie więc buty wybrać na śnieg? Gdy szykujemy się do wędrówki związanej z zaśnieżonymi ścieżkami, warto sięgnąć po obuwie z wysoką cholewką. Ponadto przydatne mogą okazać się ochraniacze obuwia, czyli stuptuty. Chronią buty przed zamoczeniem i zabrudzeniem. To praktyczny dodatek, który możecie kupić także w naszym sklepie internetowym. Zimą najlepiej na szlaku sprawdzą się buty z membraną, która zabezpieczy je przed przedostaniem się wilgoci od góry. Mimo że membrana zabezpieczy górną część butów, czyli główny „wentylator” dla naszych stóp, to dzięki odpowiedniej budowie materiału dopływ powietrza nie zostanie przerwany. Inna droga, którą do butów lubi przedostawać się wilgoć, są przeszycia, dlatego wybierajcie te buty, gdzie jest ich niewiele. Przykładem takiego obuwia są buty Altiplano Prime Texapore marki Jack Wolfskin. To profesjonalne obuwie trekkingowe, posiadające minimalną ilość przeszyć. Mają podwyższoną cholewkę, która gwarantuje dobrą przyczepność obuwia zimą. Przy wyborze obuwia trekkingowego na zimę warto także zwrócić uwagę na gumowy otok, który chroni dolną część cholewki oraz powierzchnię buta przed otarciami. Ponadto jest to kolejne zabezpieczenie przeciw wilgoci. Nie wszystkie buty zimowe go posiadają, jednak jego obecność uznajcie jak najbardziej za atut.

  Buty Altiplano Prime Texapore Mid Men, prod. Jack Wolfskin

  Fundamentalne znaczenie podeszwy

  Zastanawiając się, jakie buty w góry kupić na zimę, przede wszystkim spójrzcie na ich podeszwę. Od butów trekkingowych, a przede wszystkim wykorzystywanych zimą, wymagamy odpowiedniej przyczepności. Jeśli macie zmierzyć się ze szlakami, które nie są śliskie i strome, wystarczy, że wybierzecie podeszwę wykonaną ze specjalnej gumy i bieżnika przystosowanego do zimowych warunków. Ponadto warto, aby podeszwa amortyzowała i stabilizowała kroki – zapewniają to na przykład buty Vojo Hike 2 Mid Texapore, dostępne w naszym sklepie e-Horyzont. Jeśli zaś wybieramy się w bardziej wymagające tereny, warto zastanowić się nad obuwiem dobrze współpracujących z rakami.

  Buty Vojo Hike 2 Texapore Mid Men, prod. Jack Wolfskin

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Raki i raczki

  Raki są elementem, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności obuwia zimowego, szczególnie gdy waszym celem są strome, oblodzone szlaki. Najbardziej uniwersalnymi rakami są raki koszykowe. Mocuje się je za pomocą plastikowych taśm i pasków, które są kompatybilne z niemal każdym rodzajem obuwia. Noszenie raków nie wymaga specjalnego przygotowania (poza przygotowaniem do wysokogórskich wypraw). Pamiętać należy przede wszystkim o odpowiednim stawianiu kroków. Jeśli będą zbyt małe, wystające kolce mogą zaczepić o nogawkę, a to z kolei może skutkować bolesnym upadkiem. W nieco mniej stromych, ale również oblodzonych warunkach można je zastąpić raczkami turystycznymi, które są mniejsze, lżejsze i bardziej poręczne. Pamiętajcie jednak, że używamy ich tylko w mniej wymagających warunkach, to ważne dla zachowania bezpieczeństwa na szlaku. Pod raczki możemy również używać bardziej elastycznych podeszew, raki wymagają sztywniejszych modeli. W niektórych partiach gór zimą temperatura może być bardzo niska. Planując takie wyprawy, rozejrzyjcie się za obuwiem z dodatkowym ociepleniem, które będzie tworzyć barierę przed zimnem. Alternatywą mogą być oczywiście ciepłe skarpetki, które sprawią, że buty będziemy mogli stosować zarówno w bardziej i mniej zimnych częściach górskich szlaków.

  Jakie buty w góry latem?

  Teoretycznie na lato możemy wybrać takie samo obuwie, z jakiego korzystaliśmy w okresie zimowym. Jednak może przeszkadzać wówczas ich ciężar i ciepło, którego nasze stopy będą wytwarzać więcej podczas letnich wędrówek. Poza tym zimowa para butów może okazać się za duża, latem nosimy zupełnie inne skarpety. Dobrze by było dać nieco odetchnąć swoim stopom, tym bardziej, że chodzenie po górach samo w sobie już je obciąży. Letnie obuwie trekkingowe powinno cechować się przede wszystkim zwiewnością i lekkością, ale bez przesady – latem czy zimą, góry są wymagającym terenem i niezależnie od pory roku musicie przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo. Często planując letnią wyprawę górską, turyści w poszukiwaniu lekkości obuwia zapominają o ochronie kostki. A wystarczy jeden nieostrożny krok, aby doszło do groźnej kontuzji. Dlatego pamiętajcie, że letnie buty, które chcecie zabrać w góry powinny być odpowiednio wysokie – sięgać za kostkę i mieć dopasowany do stopy profil zapobiegający możliwości zbyt mocnego skręcenia stopy w lewo lub prawo. Powinniście zwrócić również uwagę, czy wybrane buty mają element usztywniający piętę.

  Na rynku dostępne jest obuwie o trzech wysokościach:

  • wysokie – powinny stanowić jedyny wybór osób, które są górskimi laikami. Także gdy zmierzamy w wyższe góry, dobrze mieć takie właśnie obuwie. Buty trekkingowe z wysoką cholewką bardzo dobrze sprawdzają się podczas kilkudniowych wycieczek z plecakiem, ponieważ doskonale stabilizują staw skokowy. Dzięki temu jest on znacznie mniej podatny na skręcenia. Dodatkowo zabezpieczają przed błotem, śniegiem i wilgocią lepiej niż buty niskie. Ten rodzaj obuwia jest najbardziej uniwersalny. Zapewnia większą ochronę przed kontuzją w trudnych warunkach i można ich używać w czasie łatwiejszych i trudniejszych wędrówek.
  • niskie – zapewniają większą swobodę podczas marszu i przez to pozwalają poruszać się szybciej. To buty odpowiednie dla doświadczonych osób, lubiących szybkie tempo. Lżejsze buty zapewniają także nieco mniejsze zmęczenie. Większość modeli niskich butów trekkingowych jest wyposażona w tzw. ,,climbing zone”, czyli fragment podeszwy pod palcami z przyczepną gumą, które umożliwiają precyzyjne stawanie na stopniach skalnych. Z tego względu ,,podejściówki” zwykle są wybierane na krótsze dystanse w stromym, wymagającym uwagi terenie. Dobrze sprawdzają się także po prostu jako lżejsze buty w teren. Niskie buty to jednak wariant dla osób doświadczonych, dobrze wytrenowanych i znających górskie szlaki oraz panujące na nich warunki.
  • 3/4 – to buty ani niskie, ani wysokie. Stabilizują kostkę i są przy tym lekkie. Nie sprawdzą się przy wędrówkach zimowych, ale możecie rozważyć zakup na wyprawy letnie i o raczej suchym podłożu.

  Bezpieczne buty w góry na lato

  Ochrona kostki to jednak nie wszystko. Stopa składa się z drobnych kości śródstopia, podatnych na urazy mechaniczne. Tu z pomocą powinna przyjść odpowiednia podeszwa amortyzująca tę część nogi i nie tylko - odpowiednio wyprofilowany but odciąży także ścięgna i mięśnie, szczególnie narażone na kontuzje przy wspinaczkach z obciążeniem. Buty letnie, jak i zimowe powinny mieć więc odpowiednią podeszwę, cechującą się dobrą przyczepnością do podłoża i amortyzacją. Śliskie ścieżki to nie tylko wynik działania lodu, lecz także deszczu czy wiosennych roztopów. Raki i raczki o tej porze roku raczej w niższych partiach gór się nie przydadzą, ale solidna gumowa podeszwa już jak najbardziej. Bieżnik nie jest już aż tak ważny, poza tym, że nie powinien być całkiem gładki. Cecha, która  powinna nas interesować, wybierając buty w góry na lato, to także ich przewiewność - wyższe temperatury sprzyjają szybszemu męczeniu się stóp, a co za tym idzie, ich nagrzewaniu i puchnięciu. Odpowiednia wentylacja zapewni większy komfort użytkowania waszego obuwia. Podobnie jak zimą, przy wyborze butów w góry na lato zwróćcie także uwagę na wodoodporność. Latem mokry śnieg może nie grozi, ale intensywne opady deszczu już tak, a jak wiemy, chlupoczące buty to nic przyjemnego.

  Czy istnieją damskie buty w góry?

  Na forach internetowych i w wyszukiwarkach często spotykamy się z zapytaniem: ,,Jakie buty w góry damskie?”. Praktyczność i bezpieczeństwo obuwia trekkingowego rzadko kojarzy się ogólnie pojętym poczuciem stylu i modą. Ale wychodzenie z założenia, że jeśli idziemy w góry, to musimy mieć brzydkie, odpychające wyglądem obuwie, jest całkowicie błędne. Producenci uwielbiają zadowalać swoich klientów, przemycając do produktów modne elementy albo nieco koloru. Jeśli panowie sobie tego życzą, mogą wybrać zwykłe, czarne czy brązowe obuwie, panie jednak lubią mieć wybór. W naszym sklepie e-Horyzont zarówno starsze, jak i młodsze panie mogą do woli przebierać w fasonach i kolorach. Polecamy na przykład piękne buty trekkingowe AKU Ultra Light, utrzymane w jasnych, stonowanych kolorach, przełamanych różowymi sznurówkami. To wybór, który zachwyci nawet najbardziej wymagające kobiety, tym bardziej, że są jednocześnie bardzo wygodne i praktyczne. Sprawdzą się w wyprawach o średnim stopniu trudności. Posiadają membranę zapewniającą wodoodporność oraz wysoką oddychalność, odprowadzając nadmiar wilgoci na zewnątrz obuwia. Odpowiednia podeszwa gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża oraz amortyzację wstrząsów. Charakteryzuje się ponadto niezwykłą trwałością i wytrzymałością. Wkładka butów została  specjalnie wyprofilowana i dopasowana do kobiecej stopy, zapewnia więc wysoki komfort użytkowania nawet na trudnym terenie. Przód butów Aku został dodatkowo pokryty gumowym otokiem, w celu zwiększenia trwałości oraz ochrony najbardziej wrażliwych miejsc na stopie.

  Buty damskie Ultra Light, prod Aku

  Każdy z nas ma inną stopę i inne upodobania. Jedni wybiorą wyprawy wysokogórskie, inni wolą pomaszerować po Beskidach. O tym, jak daleko zajdziecie, zdecyduje wasza kondycja, wytrwałość i buty. Nie wybierajcie ich więc zbyt pochopnie i zawsze parę razy przemyślcie wybór, aby posłużyły wam więcej niż jeden sezon.  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.