Krakowskie spacery w centrum i okolicach

Krakowskie spacery w centrum i okolicach

Spis Treści

  Chociaż pogoda sprzyja spacerom coraz bardziej, na drzewach zaczynają pojawiać się pierwsze pąki, a niebo staje się bezchmurne, najważniejsze w tym momencie jest zachowanie zdrowego rozsądku. Dla wszystkich miłośników spędzania wolnego czasu na łonie natury przyszedł trudny czas, nie poddawajmy się jednak! Już teraz możemy przecież zaplanować najbliższą przyszłość i lepiej poznać swoją okolicę. Wszak wiadomo, że „cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Zapomnijmy zatem na chwilę o egzotycznym wybrzeżu Bali, najlepszej pizzy w Neapolu i poszukajmy inspiracji tuż obok – wśród najciekawszych tras w okolicach Krakowa.

  Miłośnicy turystyki na pewno znają takie krakowskie klasyki jak Lasek Wolski, Puszcza Niepołomicka czy Dolinki Podkrakowskie. Przyciągają one w każdy weekend (a nawet i w tygodniu) tłumy spragnionych świeżego powietrza spacerowiczów i rowerzystów. Dlatego zaproponujemy kilka innych, nie mniej ciekawych tras, godnych spaceru w okolicach Krakowa.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  na wycieczce

  Krakowski Szlak Techniki

  Zaczniemy w centrum – mijając często te same miejsca i budynki nie zastanawiamy się nad ich historią i nad tym, ile niegdyś znaczyły dla miasta i jego mieszkańców. A budynków tych jest w Krakowie wiele. Lepsze ich poznanie umożliwia Krakowski Szlak Techniki (www.traseo.pl/trasa/krakowski-szlak-techniki), łączący szesnaście obiektów powstałych na przełomie XIX i XX wieku. Zaczynając wycieczkę na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego możemy dokładnie i bez pośpiechu towarzyszącego podróżnym obejrzeć budynek dworca. Następnie, kierując się w stronę Wisły, mijamy między innymi Browar rodziny Götzów, Elektrownię Teatralną, zabytkową zajezdnię, Miejską Gazownię (nomen omen na ulicy Gazowej), Fabrykę Schindlera i Most Piłsudskiego. Ta nieco ponad 10-cio kilometrowa trasa spacerowa poprowadzi nas nie tylko po istniejących zabytkach, ale także opowie historię tych dawnych, jak na przykład niezwykle ważnego Mostu Podgórskiego, po którym w 1822 r. po raz pierwszy przejechał krakowski tramwaj.

  Fabryka Oskara Schindlera

  Fabryka Oskara Schindlera

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Krakowski Szlak Świętych

  Dla miłośników architektury sakralnej ciekawą propozycją może być Krakowski Szlak Świętych (www.traseo.pl/trasa/krakowski-szlak-swietych), kolejny szlak miejski przygotowany z myślą przede wszystkim o pielgrzymach, ale nie tylko – wszak krakowskie perełki podziwiać może każdy. Trasa poprowadzi nas przede wszystkim przez obiekty znajdujące się w obrębie Starego Miasta i Kazimierza, a jej długość to nieco ponad 20 km, zapowiada się zatem dłuższy spacer! Na trasie znalazły się oczywiście takie znakomitości jak Bazylika Mariacka i Katedra na Wawelu, bazylika dominikanów, kościół na Skałce i kościół Bożego Ciała. Z wieloma z tych miejsc związane są arcyciekawe legendy, które dodatkowo mogą umilić spacer i zaciekawić młodsze pokolenie, jeśli akurat wybraliśmy się na rodzinny spacer.

  Katedra na Wawelu

  Katedra na Wawelu

  „Zielone okolice Krakowa”

  Kierując się na zachód od Krakowa znajdziemy z kolei mnóstwo ciekawych przyrodniczo terenów, takich jak Zakrzówek, Krzemionki Zakrzowskie, Pychowicką Górkę, znajdującą się już na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Tereny te możemy „zaliczyć” wybierając trasę „Zielone okolice Krakowa” (www.traseo.pl/trasa/przemasy-na-butach-spacer-po-zielonych-okolicach-krakowa). Możemy ją zacząć przy Moście Dębnickim i skończyć przy węźle autostradowym Kraków-Tyniec. Trasa ma około 15 km długości, dlatego też najwygodniej będzie powrócić do miasta komunikacją miejską. Dla chcącego jednak nic trudnego i nic też nie stoi na przeszkodzie, aby spacer przeciągnął się tam i z powrotem lub przeszedł w dalszy etap i zgrabnie połączył się z inną trasą – tym razem do samego Tyńca, przez Rezerwat Skołczanka, Górę Grodzisko i opactwo benedyktynów, które jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce – ufundował je prawdopodobnie Kazimierz Odnowiciel w 1044 roku, niedługo będzie zatem obchodzić 1000-lecie istnienia! Warto pospacerować po jego dziedzińcu, obejrzeć wiekowe mury i wsłuchać się w głos bogatej historii. Nieopodal klasztoru znajduje się przystanek tramwaju wodnego, którym można w ciekawy i niecodzienny sposób powrócić do centrum miasta. Z przebiegiem trasy spaceru można zapoznać się tutaj: www.traseo.pl/trasa/rezerwat-skolczanka.

  Opactwo benedyktynów w Tyńcu

  Opactwo benedyktynów w Tyńcu

  Szlak Twierdzy Kraków

  Bardzo ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu może też być zapoznanie się ze Szlakiem Twierdzy Kraków, który jednak wymagałby podzielenia na odcinki (ze względu na swą długość) lub odkrycie krakowskich murali. Wiele z propozycji znaleźć można w serwisie Traseo.pl, do czego gorąco zachęcamy – planujmy zawczasu!

  Twierdza Kraków - fort cytadelowy 2 „Kościuszko” i Kopiec Kościuszki

     Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.