Dolina Będkowska: odwiedź najpiękniejszy zakątek Małopolski

Dolina Będkowska: odwiedź najpiękniejszy zakątek Małopolski

Spis Treści

  Małopolska i jej najbardziej atrakcyjny region, czyli Jura Krakowsko-Częstochowska, nie są najpopularniejszym kierunkiem podróży, ale powoli się to zmienia. Niewiele osób wie, że to nie tylko raj dla wielbicieli wspinaczki, lecz także doskonałe miejsce na spokojny, weekendowy odpoczynek lub krótki urlop dla całej rodziny. Tuż pod Krakowem rozpościera się Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, którego najważniejszym punktem jest malownicza Dolina Będkowska słynąca ze wspaniałych pstrągów i nie tylko! Chcesz dowiedzieć się, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Dolinie Będkowskiej? Zapraszamy do lektury!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Iglica

  Dolina Będkowska – położenie

  W okolicach Krakowa, około 23 kilometry na zachód, położona jest Dolina Będkowska. Mapa pokazuje, że potok Będkówka rozpoczyna tutaj swój bieg. Dolina Będkowska jest jedną z siedmiu dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Jednocześnie Dolina Będkowska jest najdłuższa spośród wszystkich dolin Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jest przepiękna przyrodniczo, posiada wiele ciekawych formacji skalnych, a także łowiska wędkarskie i obfitujący w grzyby las.
  Jak tam dojechać? Jest wiele malowniczych tras, które prowadzą do Doliny Będkowskiej. Oczywiście można wybrać podróż rowerem z Krakowa, a jeśli wolimy przyjechać tu samochodem, to należy obrać kierunek na Olkusz. Za wsią Biały Kościół skręcamy w lewo na Bębło i Będkowice. Po kilku kilometrach pojawiają się znaki kierujące do doliny. Wąską i krętą drogą dojeżdżamy do charakterystycznych stawów rybnych, obok których rozpoczyna się Dolina Będkowska. Parking znajdziemy bez trudu – albo w okolicy stawów, albo około kilometr dalej, przy Brandysówce. Zakładamy plecak trekkingowy na plecy i w drogę!

  w stronę Będkowskiej

  W stronę Będkowskiej

  Atrakcje turystyczne Doliny Będkowskiej

  Dolina Będkowska to malownicze miejsce otoczone stromymi skałami, licznymi odnogami w postaci wąwozów i kanionów. Ciekawe formacje skalne, jaskinie, źródła i wywierzyska oraz największy w Jurze wodospad Szum to główne atrakcje, którymi może pochwalić się Dolina Będkowska. Dupa Słonia to jedna z najpopularniejszych skał znajdujących się w dolinie. Została nazwana tym wielce wymownym określeniem przez wspinaczy w latach 70. XX wieku i wyparła ówczesną nazwę – Zamczysko. Skąd tak nietypowa nazwa dla tego ostańca? Ze względu na charakterystyczną rysę znajdującą się po jej lewej stronie i wysoki stopień trudności, jaki reprezentuje. Z kolei najciekawsza jaskinia, jaką zwiedzimy w tej okolicy, to Jaskinia Nietoperzowa – na szczególną uwagę zasługują znajdujące się w niej wodospad naciekowy i liczne kotły wirowe. Jaskinia Nietoperzowa pojawiła się nawet w jednej ze scen w filmie „Ogniem i mieczem” z 1999 roku.

  w Będkowskiej

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Dolina Będkowska – szlaki

  Podkrakowskie dolinki to idealne miejsce na weekendową eskapadę – zarówno pieszo, jak i na rowerze. Dzięki malowniczemu położeniu okolicy i samej Doliny Będkowskiej turystyka rowerowa jest tu niezwykle atrakcyjna. W zasadzie znajduje się tu jeden szlak rowerowy, oznaczony kolorem czerwonym, o długości 25 kilometrów. Nie jest to jednak szlak przeznaczony dla rowerów szosowych, a raczej górskich i trekkingowych, ponieważ jego część charakteryzuje się nieutwardzoną nawierzchnią.

  Przez Dolinę Będkowską przebiegają też trzy szlaki piesze:
  • niebieski – szlak dalekobieżny, prowadzący przez całą długość doliny,
  • zielony – prowadzi z miejscowości Łazy przez środkową część Doliny Będkowskiej do Wierzchowia,
  • żółty – krótki, ale ciekawy szlak z Będkowic, który prowadzi wąwozem przez fragment Doliny Będkowskiej, Dolinę Szklarki i rezerwat przyrody Dolina Racławki do Paczółtowic.

  Podczas zwiedzania okolicy poruszamy się po drodze przeznaczonej jedynie dla pieszych i rowerzystów – samochody nie mają tu wstępu – dzięki temu w błogiej ciszy i spokoju możemy podziwiać piękne krajobrazy, jakimi raczy nas Dolina Będkowska. Pogoda nie rozpieszcza? To idealny moment, żeby wybrać się na grzyby, powędkować albo zjeść wyborną rybę w smażalni.

  Dolina Będkowska – raj dla wędkarzy i grzybiarzy

  Podczas pobytu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zaskoczyła Cię deszczowa pogoda? Dolina Będkowska zaprasza na wybornego pstrąga! Wystarczy tylko wjechać do Doliny Będkowskiej i gospodarstwo rybackie ukaże się nam w całej swojej okazałości. Jakie ryby zjemy w Dolinie Będkowskiej? Cennik i menu niewielkiej restauracji i smażalni rybnej znajdującej się nieopodal stawów jest stworzony na każdą kieszeń – czy mamy ochotę na chrupiącą rybę z patelni, czy aromatycznego pstrąga prosto z pieca. Ale to nie koniec atrakcji dla wielbicieli ryb w Dolinie Będkowskiej. Łowisko, które się tu znajduje, z pewnością spełni oczekiwania najbardziej wymagających wędkarzy. W zasadzie znajdują się tu aż trzy łowiska. Dolina Będkowska jest pod tym względem wyjątkowa, ponieważ łowiska stworzyła sama natura. Gospodarstwo rybackie Dolina Będkowska umożliwia zapalonym wędkarzom łowienie takich ryb, jak pstrąg, okoń, karp, karaś, amur czy lin – wszystko, czym obfituje Dolina Będkowska. Łowiska komercyjne zostały zarybione różnymi gatunkami, aby każdy wędkarz miał okazję na złapanie ulubionej ryby.

  Na Będkówce

  Jesień, deszczowa pogoda i bujny las liściasty – to okoliczności przyrody, na które tylko czekają grzybiarze. Czy znajdziemy grzyby w Dolinie Będkowskiej? Tak! Jak zapewniają doświadczeni krakowscy grzybiarze, Dolina Będkowska to idealny kierunek podczas grzybobrania! Dzięki sprzyjającym warunkom znajdziemy tu grzyby wszelkiej maści – od skromnych podgrzybków i koźlarzy po szlachetne borowiki! Na pniach drzew spotkamy wyborne boczniaki ostrygowate oraz idealne do marynowania opieńki miodowe.

  borowik

  Co zabrać na wycieczkę do Doliny Będkowskiej

  Wycieczka do Doline Będkowskiej nie wymaga zbyt wielkich przygotowań, niemniej należy liczyć się z niespodziewanym załamaniem pogody, warto też mieć ze sobą niezbędny zapas prowiantu i napojów Stąd przed wycieczka warto zadbać o niezbędne wyposażenie. Dolina w wielu partiach jest odsłonięta i wystawiona na ekspozycję słoneczną - dobrze jest warto ochronić głowę przed promieniowaniem UV i udarem cieplnym, np. jasną chustką (np. Buffem), czapką z daszkiem lub kapeluszem. Nie zapominamy oczywiście o kurtce przeciwdeszczowej. Podczas spaceru doliną przydać się mogą kije trekkingowe, ułatwiające długotrwały marsz i odciążające ramiona od ciężaru plecaka. Sam plecak powinien pomieścić niezbędne zapasy na całodzienną wędrówkę, sugerowana pojemność powinna mieścić się w przedziale 20-35 litrów (np. któryś z plecaków Jack Wolfskin z serii Moab Jam). Zbieracz grzybów oczywiście nie zapomni o zabraniu ze sobą porządnego scyzoryka. Użytkownik smartfona może wgrać aplikację Ratunek, dzięki której w razie potrzeby będzie mógł skontaktować się ze służbami ratowniczymi (tu - z ratownikami Jurajskiej Grupy GOPR). Dobrze jest też posiadać którąś licznych już aplikacji meteorologicznych, ostrzegających przed burzą oraz aplikację z mapą terenu.  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.