Latarki czołowe: poradnik doboru odpowiedniej czołówki na rower i w góry

Maciej Hewelt 03/01/2020

Jesienno–zimowa aura nie rozpieszcza amatorów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dzień za oknem jest coraz krótszy, co daje się we znaki, pasjonatom outdoorowych sportów, którzy przed pracą lub po pracy chcieliby poszaleć na rowerze lub wybrać się na długi przyjemny spacer na łonie natury. Czy krótki dzień jest przeszkodą nie do pokonania? Mówimy stanowcze nie – z pomocą w takiej sytuacji przychodzą latarki czołowe!

- CZYTAJ TAKŻE -

Jaśniej na szlaku – jak o to zadbać?

Zanim omówimy kwestię oświetlenia na szlaku, zacznijmy od jeszcze ważniejszego tematu! Pamiętajcie, że oświetlenie jest istotnym elementem wyposażenia w jesienno-zimowe dni, ale jeszcze ważniejsze jest posiadanie elementów odblaskowych, by samemu być widocznym na szlakach. Elementy odblaskowe wszyte w ubrania czy plecak lub w formie dodatkowych pasków i breloczków, to najlepszy sposób by zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas poruszania się w pobliżu jezdni lub ułatwić znalezienie nas, jeżeli zgubilibyśmy się na leśnym szlaku!

nocne wędrówki po lesie

Nocne Marsze na Orientację "Darżlub" SKPT (fot. W. Chomka)

Dlaczego warto zainwestować w dobrą latarkę czołówkę?

Z latarkami czołowymi jest w dzisiejszych czasach jak z niemal każdym sprzętem sportowym – wybór modeli jest przeogromny i zdecydowanie się na jeden z nich może nie być takie proste. Konkurencja produktowa sprawia jednak, że latarki czołowe występują już w bardzo przystępnych cenach i z pewnością warto zaplanować sobie taki wydatek, który pozwoli na cieszenie się aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu nawet po zmroku. Nie wybierajmy jednak pochopnie i sprawdźmy charakterystykę planowanej lampy turystycznej, zanim dokonamy jej zakupu. Oto kilka elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

światełko w nocy

Latarki turystyczne na górskie wycieczki i rowerowy downhill – moc i zasięg

Promień świetlny – słowo „lumen” może nic Wam jeszcze nie mówić, a to właśnie lumeny są jednostką miary promienia świetlnego. To jedna z najważniejszych informacji przy wyborze czołówki LED, ponieważ określa ile światła ona wytwarza. Najlepsza czołówka potrafi osiągać wartości do 5000 lumenów! Jednak do codziennego spaceru, joggingu czy przejażdżki na rowerze w zupełności wystarczą nam czołówki o promieniu 150 – 350 lumenów.

Odległość świecenia – poza ilością wytworzonego światła, istotna jest odległość, na jaką latarka może świecić. Oczywiście ta cecha jest bezpośrednio powiązana z promieniem świetlnym emitowanym przez czołówkę, ale nie tylko – bo znaczenie ma również rozproszenie światła. Mocna latarka czołowa potrafi świecić do odległości 350 metrów. Jednak ponownie mówimy o specjalistycznym sprzęcie np. do biegu na orientację. Przy codziennej aktywności fizycznej wystarczyć będą strumienie światła o długości 50 – 100 m.

Warianty świecenia – latarki czołowe najczęściej posiadają kilka wariantów świecenia i wcale nie można bagatelizować takiej opcji. Różne sytuacje w terenie, mogą od nas wymusić różnego rodzaju strumienia światła. Podczas szybkiej jazdy na rowerze istotny będzie dla nas skupiona, ale daleka wiązka światła, która pozwoli nam z wyprzedzeniem dostrzec przeszkody na naszej drodze. Podczas spaceru, kiedy poruszamy się wolniej, większe poczucie bezpieczeństwa da nam światło rozproszone, które nie będzie świecić daleko, ale doświetli szerszy obszar przed nami. Podczas zmierzchu, ważniejsze niż oświetlenie drogi może być zwiększenie naszej widoczności, kiedy to przyda się opcja światła pulsacyjnego. Możliwość zmiany na mniejszą wiązkę światła przydaje się również, kiedy musimy zacząć oszczędzać baterię.

nocleg w górach przy czołówce

- CZYTAJ TAKŻE -

Systemy zasilania i ładowania w latarkach

W przypadku czołówek LED mamy do czynienia z dwoma rodzajami zasilania – bateriami lub akumulatorem – każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Najmocniejsze czołówki, posiadające największą moc świecenia, będą wymagały większego źródła zasilania, jakim jest akumulator. Akumulatory potrafią zapewnić do 2,5-3h pracy przy najwyższych wartościach świecenia (3500 – 5000 lumenów). Przy bardziej ekonomicznych trybach wiązki światła ten czas wzrasta nawet do kilkunastu godzin. Niestety akumulator to dodatkowa waga sprzętu, która umieszczana jest albo z tyłu paska na głowie lub w nosidełku / plecaku na naszych plecach. Latarki na standardowe baterie (popularne „paluszki” lub AAA) są lżejsze, łatwiejsze w użyciu i można przygotować sobie ich zapas na wymianę, natomiast zasilą jedynie czołówki o mniejszej mocy.

Nocne Marsze na Orientację

Czołówki w akcji - Nocne Marsze na Orientację "Darżlub" SKPT (fot. W. Chomka)

Jaka waga i system mocowania w latarce

Jak w przypadku niemal każdego sprzętu sportowego producenci prześcigają się w rankingach latarek czołowych w kategorii najniższej wagi ich latarek. Oczywiście ma to duże znaczenie dla komfortu noszenia, ponieważ czołówkę nosimy jak sama nazwa wskazuje na głowie i mniejsza waga będzie dla nas wygodniejsza. Im czołówka waży mniej, tym mniej się również chybocze, co również docenimy podczas pokonywanych outdoorowych tras. Małe latarki nie powinny ważyć więcej niż 80-130g, natomiast mocniejsze latarki z akumulatorami potrafią osiągać wagi do 500-600g. Warto przymierzyć latarkę przed jej zakupem, ponieważ system pasków elastycznych na głowę może w lepszy lub gorszy sposób rozkładać ciężar latarki na naszej głowie.

czołówka i zorza polarna

Czołówka w góry a wodoodporność

Można by zażartować, że przecież nie zamierzamy nurkować z naszą latarką czołową. Jednak nie da się ukryć, że będziemy ją użytkować w zmiennych warunkach pogodowych - w tym może złapać nas ulewny deszcz. Dlatego warto zwrócić uwagę, by planowany przez nas sprzęt posiadał co najmniej normę wodoszczelności IPX4 lub wyższą, co powinno uchronić sprzęt przed zniszczeniem w ciężkich warunkach atmosferycznych.

Jak widać, niełatwo jest jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka latarka na rower lub jaka latarka do biegania będzie odpowiednia. Jednak mam nadzieję, że powyższy opis pozwoli Wam dokonać trafnej oceny możliwości rozpatrywanych czołówek i sprawi, że wybór tej odpowiedniej stanie się jaśniejszy!

światło na biwaku

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty