Zagrożenie pożarowe w lasach – jak reagować?

Zagrożenie pożarowe w lasach – jak reagować?

Spis Treści

  Podróżniku, wiosną i latem co raz częściej musimy mierzyć się z problemem jakim jest susza i zagrożenie pożarowe w lasach. Mając to na uwadze, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci spędzać czas w lesie w sposób bezpieczny i dla Ciebie i dla lasu, a także dowiedzieć się jak reagować w sytuacji zauważenia pożaru.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  pożar lasu

  Przed wyjściem do lasu

  Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia, czy w lesie do którego się wybieramy obowiązuje zagrożenie pożarowe oraz czy las nie jest objęty okresowym zakazem wstępu. Obydwie informacje możecie sprawdzić na mapach udostępnianych przez Lasy Państwowe.
  Zagrożenie pożarowe: https://bit.ly/2VMNoiG
  Zakazy wstępu do lasu: https://bit.ly/2VvdK9V

  ogień w lesie

  Gdy jestem w lesie

  Znajdując się w lesie w okresie suszy i panującego zagrożenia pożarowego, należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Nadmieńmy, że zasady te są ważne zawsze, nawet gdy nie panuje susza, jednak w okresie zagrożenia pożarowego są szczególnie istotne:

  1. Nie używaj w lesie ognia otwartego.
  2. Ogniska i grille rozpalaj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.
  3. Nie wjeżdżaj autem do lasu.
  4. Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
  5. Nawet na chwilę nie zostawiaj w lesie śmieci.
  6. Czytaj leśne tablice i komunikaty – informują o zagrożeniu lub zakazie wejścia na jakiś obszar.
  7. Staraj się zapamiętywać informacje, które mogą być przydatne podczas podawania Twojej pozycji przy zgłaszaniu pożaru – kolor szlaku na którym się znajdujesz, odległość którą przebyłeś, charakterystyczne elementy, lokalizację betonowych słupków na których naniesiony jest numer oddziałów leśnych.
  8. Zachowaj czujność i ostrożność.
  9. Miej w pogotowiu telefon komórkowy z naładowaną baterią. Sprawdzaj co jakiś czas czy masz zasięg telefoniczny – w razie gdybyś w miejscu zauważonego pożaru nie miał zasięgu, będziesz od razu wiedział w które miejsce się cofnąć by go odzyskać i powiadomić służby.

  płonie las

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Gdy zauważysz pożar w lesie

  Gdy w trakcie spaceru zauważysz pożar w lesie, musisz działać szybko i stanowczo. Dlatego zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

  1. Oceń zagrożenie.
  2. Poinformuj niezwłocznie straż pożarną (bezpłatny numer 112 lub 998).
  3. Podając informację straży pożarnej zachowaj spokój, podaj:
   - swoje imię i nazwisko,
   - lokalizację na podstawie trasy którą przeszedłeś lub odczytu gps jeżeli posiadasz urządzenie które je określi. Rozejrzyj się też za betonowym słupkiem na którym oznaczony jest numer oddziału leśnego.
   - opis co się pali i jak duży w Twojej ocenie jest pożar.
  4. Jeżeli ściółka dopiero zaczyna się tlić i w Twojej ocenie jesteś w stanie stłumić ogień podejmij taką próbę. Jednak nie ryzykuj, gdy nie będziesz pewien czy dasz radę. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Pamiętaj by powiadomić straż pożarną, nawet gdy ugasisz zarzewie pożaru!
  5. Ostrzeż osoby znajdujące się w strefie zagrożenia.
  6. Udaj się na drogę dojazdową do miejsca w którym jesteś i wskaż lokalizację pożaru straży pożarnej.

  Podróżniku – bezpieczeństwo lasów zależy od Ciebie, więc bądź czujny, ostrożny i odpowiedzialny. Życzymy Ci bezpiecznych leśnych wędrówek!  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.