Wędrówki z ptakami - śmieszka na Kaszubach

Świat ptaków jest fascynujący i tajemniczy. I warto go obserwować, gdyż każde spotkanie z jego przedstawicielem jest niepowtarzalne. Ci, którzy złapali "ptasiego bakcyla" oczywiście o tym wiedzą i nie muszę ich przekonywać. Chciałbym jednak do poznawania tego świata także tych, którzy do tej pory niewiele mieli z nim do czynienia. W cyklu "Wędrówki z ptakami" będę opowiadał (i podpowiadał), gdzie można dokonać ciekawych obserwacji naszych skrzydlatych współmieszkańców - przy czym nie będą lokalizacje "na końcu świata", a miejsca bliskie i dostępne dla każdego. Postaram się też podpowiedzieć, jak się do poznawania tego świata przygotować, co ze sobą zabrać i jak do niego dotrzeć.

Zapraszam na pierwszą wędrówkę z ptakami!

- CZYTAJ TAKŻE -

O śmieszce

Śmieszka (Chroicocephalus ridibundus) to wędrowny ptak wodny z rodziny mewowatych (Laridae). Jest średniej wielkości, występuje licznie w Europie i Azji, zaś zimuje na południu Europy, w północnej Afryce, także w Azji. Cześć z nich nie odlatuje tak daleko i podejmuje się przetrwania zimy na Bałtyku i większych rzekach, często w pobliżu ludzkich siedzib.

Śmieszka w szacie godowej

Śmieszkę łatwo rozpoznać, jej szata jest biała, skrzydła oraz grzbiet są jasnoszare, końce lotek czarne, zaś nogi i dziób - czerwone . W okresie od wiosny do jesieni jej głowa jest brązowoczarna (szata godowa), w zimie natomiast (w szacie spoczynkowej) głowa jest biała. Jej pokram to przede wszystkim wodne bezkregowce i kręgowce, także owady, dżdżownice, itp.

Śmieszki w szacie spoczynkowej

Jest stosunkowo liczna (w Polsce ok. 100-120 tysięcy par), to najpopularniejsza mewa w naszym kraju. W okresie legowym tworzy wielotysięczne kolonie, w których pary bezpiecznie mogą wychować potomstwo (2-3 młode). Jaja składane są w gniazdach, zbudowanych na pływającej roslinności, wyspach i brzegach zbiorników wodnych. Dzieje się to na poczatku maja, inkubacja jaj trwa 25 dni. Po wykluciu młode jeszcze przez 5 tygodni przebywają w gnieździe i jego pobliżu, ucząc się pływać, żerować, a w końcu - latać.

Śmieszka jest ściśle chroniona, wymieniona jest w "Dyrektywie ptasiej", jako gatunek zagrożonya przez osuszanie terenów bagiennych oraz niszczenie kolonii lęgowych

Użytek ekologiczny "Mewa śmieszka" w Bojanie 

Jako pierwszą proponuję wycieczkę do Bojana na Kaszubach. To dość rozległa miejscowość o charakterze rolniczo-podmiejskim, znajdująca się na zachód od Gdyni, w pasie morenowych Wzgórz Chwaszczyńskich. W jej granicach znajdziemy bardzo ciekawy i cenny użytek ekologiczny, znajdujący się we wschodniej części obszaru wsi, nieopodal granicy administracyjnej z Gdynią. To nieduże jezioro położone w dolinie na południe od wybudowań Głodowa, w znacznej części okolone jest szuwarami. Jego obszar wiele lat temu został zasiedlony przez mewy śmieszki - obecnie co roku gniazduje tu ok. 400 par tych ptaków. A ponieważ co roku para mew wychowuje do 3 potomków - łatwo obliczyć, że w sezonie lęgowym spotkamy tu ok. 2 tysięcy śmieszek. I dlatego warto się tu wybrać!

śmieszki z młodzieżą

- CZYTAJ TAKŻE -

Mieszkańcy kolonii

Ta kolonia lęgowa śmieszek znajduje się w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i na jego wniosek została w 2003 r. objęta ochroną, jako użytek ekologiczny (u.e 269). Oprócz mew zwykle gniazdują tu żurawie, rybitwy rzeczne, kormoran czarny i krzyżówki, zaś nad pobliskimi łąkami kilkakrotnie można było obserwowałem błotniaka stawowego.

błotniak stawowy

żuraw zwyczajny

Miejsce warto odwiedzić w okresie lęgowym (marzec-lipiec) zwłaszcza po wykluciu młodych śmieszek (maj-czerwiec). Wrażenia z takiej wizyty będą niesamowite, gwarantuję! W szczycie sezonu lęgowego, gdy ptasia młodzież zaczyna naukę latania, zobaczymy tu klimaty jak z Hitchcocka!

śmieszki w akcji

Jak dojechać?

Najlepiej rowerem, choć oczywiście możliwy jest też dojazd samochodem.

Z Gdyni najlepszy dojazd jest od Wiczlina, ulicą Suchą i Kazimierza Małkowskiego. Od strony Bojana dotrzemy tu ulicą Majora Bojana. Polecam też wycieczkę pieszą - do Wiczlina i Bojana dociera komunikacja miejska ZKM Gdynia, a dystans pomiędzy tymi miejscowościami - razem ze zwiedzaniem kolonii śmieszek - to raptem ok. 6 km.

I na koniec - warto mieć ze sobą lornetkę i aparat fotograficzny, choćby najprostsze. Lornetka (albo powiększone potem ujęcia z aparatu) pozwolą nam przyjrzeć się ptasim zachowaniom z bliska. O kurtce przeciwdeszczowej oraz solidnych butach trekkingowych, chyba nie muszę wspominać - pogoda na Kaszubach (zwłaszcza wczesną wiosną) bywa bardzo zmienna, i lepiej być przygotowanym na wypadek jej załamania.

Do wycieczki na ptasie Kaszuby zachęcał

Krzysztof Nowak, wolontariusz OTOP

E-Horyzont Team 

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty