Skarpety do biegania

Długi bieg, zwłaszcza w ciepły dzień, niekiedy niesie ze sobą zmęczone stopy i problemy z odprowadzaniem wilgoci. Dzięki skarpetkom przeznaczonym do tego typu sportu takie zmartwienia staną się jedynie wspomnieniem. Ten element stroju nie tylko bardzo dobrze oddycha, ale także zaprojektowany jest w taki sposób, by odpowiednio współgrał z obuwiem biegowym, nie doprowadzając do otarć i tym samym zwiększając komfort ruchu.

na stronę
 1. Skarpety sportowe MULTIFUNCTION SOCK LOW CUT light grey
  Sale
  Skarpety sportowe MULTIFUNCTION SOCK LOW CUT light grey

  Jack Wolfskin

  Ocena:
  100%
  Cena 69,99 zł Od 55,99 zł
 2. Skarpety sportowe MULTIFUNCTION SOCK LOW CUT black
  Sale
  Skarpety sportowe MULTIFUNCTION SOCK LOW CUT black

  Jack Wolfskin

  Ocena:
  100%
  Cena 69,99 zł Od 55,99 zł
 3. Skarpety Fjord Nansen Trip black
  .
  Skarpety Fjord Nansen Trip black

  Fjord Nansen

  Od 25,90 zł
na stronę

Skarpety do biegania – czym się charakteryzują?

Chociaż skarpety wydają się mało istotnym elementem stroju biegowego, to w rzeczywistości odgrywają znaczącą rolę podczas treningu. Dobrze dopasowane skarpety do biegania potrafią nie tylko wpłynąć na komfort podczas aktywności, ale także poprawić jego wydajność. Dzieje się tak za sprawą kilku cech, którymi się charakteryzują.

Skarpety do biegania – materiał wysokiej jakości

Wysokiej jakości materiał odprowadza wilgoć na zewnątrz, pozostawiając stopę suchą. Dzięki temu uciążliwy pot nie stanowi dyskomfortu podczas biegu. Grubszy materiał oraz wstawki kompresyjne, dbają o usztywnienie stopy, co znacznie zwiększa komfort podczas wysiłku oraz niweluje uczucie zmęczonych stóp. Ich rozmieszczenie współgra z obuwiem biegowym, sprawiając, że stopa odpowiednio układa się w bucie.

Krój skarpet do biegania

Krój skarpet do biegania oraz miejsca przeszyć również są istotne. Niwelują one do minimum możliwość powstania otarć czy jakiegokolwiek uczucia dyskomfortu. Korzystanie z ubioru, dostosowanego do danego sportu, to nie tylko wygoda podczas aktywności, ale także większa wydajność i przyjemność z treningu.

Skarpety do biegania a skarpety kompresyjne

Skarpety do biegania to znaczne udogodnienie podczas biegu. Wykonane z oddychającego materiału, odprowadzają wilgoć. Odpowiednie usztywnienie natomiast zapewnia odpowiednie ułożenie stopy w bucie. Wpływa to na komfort biegacza i poprawia jego wydajność. Oprócz klasycznych skarpet do biegania, gdzie uciskowe wstawki, to zaledwie dodatek, dostępne są również modele kompresyjne. To wysokie skarpety, których zadaniem jest przede wszystkim poprawa krążenia – a co za tym idzie szybsza regeneracja mięśni po wysiłku, oraz zniwelowanie uczucia zmęczenia mięśni nóg, co pozytywnie wpływa na wydajność biegacza.

Czy skarpety do biegania są niezbędne?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem i czy pokonujesz już wielokilometrowe trasy, skarpetki to biegania to podstawa biegowego stroju, zaraz po odpowiednio dobranych butach do biegania. Charakteryzują się przede wszystkim wykonaniem z technicznego materiału, który dzięki swoim właściwościom wspomaga odprowadzaniem wilgoci, sprawiając, że stopa pozostaje sucha. Ponadto posiadają strefy wentylacyjne oraz kompresyjne. Sprawiają one, że stopa pozostaje dobrze ułożona w bucie, a także poprawiają krążenie, tym samym zmniejszając uczucie zmęczenia stóp. Dzisiaj spotkać można coraz bardziej zaawansowane modele, które wyposażone są w wiele technologii, wspierających biegacza podczas wysiłku np. niwelowanie nieprzyjemnego zapachu czy amortyzowanie stopy poprzez wstawki z wypełnieniem. Dzięki tej kombinacji cech skarpetki do biegania stają się nieodzownym elementem stroju biegowego.

Skarpety do biegania na zimę i lato

Podobnie jak odzież na zimę i lato, tak samo skarpety do biegania na chłodną i ciepłą porę roku różnią się od siebie. Wymaga się od nich również zupełnie innego wsparcia, a zawarte w nich technologie i udogodnienia podnoszą poziom komfortu podczas biegu.

Skarpety do biegania na lato

Biegając latem watro zdecydować się skarpety niską cholewką, które są krótkie i tym samym sprawdzą się w ciepłe dni. Najpopularniejszym wyborem na bieg w terenie wciąż pozostają skarpety sięgające na wysokość kostki, które mimo niskiej cholewki, wciąż chronią przed przedostaniem się piachu do stopy. Ważny pozostaje również materiał. Latem ciężki i grupy materiał najlepiej zastąpić cienkim i lekkim z właściwościami oddychającymi. Modele skarpet do biegania latem posiadają także siateczkowe wstawki oraz właściwości antybakteryjne, które zwiększają komfort i wydłużają uczucie świeżości podczas intensywnego treningu.

Skarpety do biegania na zimę

Inaczej jest w przypadku skarpet do biegania na zimę. W tym przypadku zaleca się, by skarpety były przede wszystkim wysokie i grube. Warto zwrócić uwagę na ciepłe materiały. Bardzo dużym zainteresowaniem ze strony biegaczy cieszą się skarpety z wełny merino, która charakteryzuje się nie tylko bardzo dobrym utrzymaniem ciepła, nawet podczas kontaktu z wilgocią, ale również posiada właściwości antybakteryjne, które pozwalają dłużej cieszyć się uczuciem świeżości podczas biegu.

W obu przypadkach nie sprawdzą się skarpety bawełniane. Chociaż są dobrym wyborem na co dzień, to nie sprawdzą się podczas treningu – nasiąkają wodą i długo schną. Ponadto nie trzymają stopy tak dobrze, jak skarpety do biegania, co może prowadzić do otarć. Dlatego podczas biegu w terenie watro zaufać technicznym materiałom i technologiom wspierającym stopę.

Ile kosztują skarpety do biegania?

Cena skarpet do biegania zależy przede wszystkim od wykorzystanego w nich materiału, zawartych technologii oraz przeznaczenia. Inną cenę posiadają skarpety do biegania dla początkujących, dobrze trzymające stopę i wykonane są z oddychających materiałów, a inną cenę skarpety do biegania dla biegaczy na zaawansowanym poziomie, gdzie dodatkowo liczy się odprowadzanie wilgoci, podwójna wyściółka na podbiciu i palcach, stabilizacja stawu skokowego, czy stopniowanie ucisku wpływające pozytywnie na krążenie krwi. Wybierając skarpety do biegania, należy kierować się indywidualnymi preferencjami. Na e-horyzont.pl znajdziesz skarpety do biegania odpowiednie dla biegaczy na każdym stopniu zaawansowania i od najlepszych marek takich jak Jack Wolfskin, czy Fjord Nansen.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.