Czekany

Czego nie może zabraknąć podczas zimowej wyprawy w góry? Oczywiście czekana, który jest niewątpliwą asekuracją. Ułatwia nam poruszanie się po oblodzonych zboczach. W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne czekany do górskiej wspinaczki najlepszych marek, takich jak Black Diamond, Camp, czy Stubai. Wszystkie wykonane są z wysokiej jakości materiałów i posiadają wymagane certyfikaty.

Czytaj mniej Czytaj więcej
    Czekan wspinaczkowy Camp X-All Mountain Axe black

    Camp

    Od 815,99 zł Cena 889,90 zł
    Czekan - czekanomłotek wspinaczkowy Camp X-All Mountain Hammer black

    Camp

    Od 815,99 zł Cena 889,90 zł
    Czekan - czekanomłotek wspinaczkowy Camp X-Light Hammer black

    Camp

    Od 679,99 zł Cena 749,90 zł
    Pętla nadgarstowa - lonża do czekana Camp Corsa Lesh

    Grivel

    Od 81,90 zł
    Ultralekki czekan wspinaczkowy Camp Corsa Alpine green

    Camp

    Od 399,99 zł Cena 439,90 zł
    Ochraniacz na łopatkę czekana Black Diamond Axe Protector

    Black Diamond

    Od 35,00 zł
    Ochraniacz na dziób czekana Black Diamond Pick Protector

    Black Diamond

    Od 25,00 zł
    Lonża podwójna do czekanów Grivel Double Spring With Screw Lock

    Grivel

    Od 171,99 zł Cena 230,00 zł
    Czekan turystyczny Camp Neve graphite

    Camp

    Od 305,99 zł Cena 339,90 zł
    Ultralekki czekan turystyczny Camp Corsa Race blue

    Camp

    Od 467,99 zł Cena 519,90 zł
    Lonża do czekana Grivel Single Spring Light

    Grivel

    Od 107,99 zł Cena 135,00 zł
    Lonża do czekana Grivel Single Spring Evo

    Grivel

    Od 143,99 zł Cena 180,00 zł
    Czekan turystyczny Black Diamond Raven Ice Axe

    Black Diamond

    Od 390,99 zł Cena 479,00 zł
    Czekan turystyczny Black Diamond Raven Ice Axe With Grip gray

    Black Diamond

    Od 407,99 zł Cena 529,00 zł
    Ultralekki czekan turystyczny Camp CORSA green

    Camp

    Od 412,99 zł Cena 459,90 zł
    Czekan wspinaczkowy Black Diamond Swift Ice Axe blue

    Black Diamond

    Od 553,99 zł Cena 739,00 zł

Czekany – niezbędny sprzęt podczas zimowej wyprawy

Jeśli planujemy wspinaczkę i wyprawę w góry w okresie zimowym, to w naszym wyposażeniu nie może zabraknąć czekana, który odgrywa kluczową rolę przy autoasekuracji. Umożliwia on poruszanie się po stromych i oblodzonych powierzchniach. Chcąc zmierzyć się z lodospadami, musimy wyposażyć się zarówno w czekan, jak i w raki wspinaczkowe. Wówczas zminimalizujemy prawdopodobieństwo poślizgnięcia się lub kontuzji z powodu niefortunnego postawienia nogi. Warto pamiętać, że konieczne jest niezbędne doświadczenie w stosowaniu tego sprzętu – tylko czekan odpowiednio mocno wbity w śnieg utrzyma nas w razie niebezpieczeństwa i spełni swoją funkcję. Jaki czekan wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb, umiejętności i rodzaju zaawansowania wspinaczki zimowej, jaką chcemy podjąć.

Jakie są typy czekanów z podziałem na ich przeznaczenie?

Czekan jest niezbędnym wyposażeniem podczas wspinaczki, zwłaszcza lodowcowej. Okazuje się nieoceniony również we wspinaczce górskiej oraz przy stromych podejściach w górach. Czekany mogą różnić się od siebie w zależności od przeznaczenia. Wtedy taką różnicę można zauważyć przede wszystkim w budowie czekana. Inny rodzaj czekana sprawdzi się podczas wspinaczki górskiej, a inny w trakcie zdobywania lodowca. Według dzisiejszej normy wyróżnia się dwa typy czekanów. Typ pierwszy – do turystyki zimowej, który charakteryzuje się wykonaniem z lekkich materiałów, dlatego pozostaje mniej wytrzymały. Natomiast czekany typu drugiego to te przeznaczone przede wszystkim do wspinaczki lodowcowej, ale również mikstowej, czy drytoolingu. Wykonywane są z trwałych i solidnych materiałów, przez co wzrasta ich waga. Czekany dzieli się również poprzez przeznaczenie.

Czekan turystyczny

Najbardziej popularny ze wszystkich rodzajów jest czekan turystyczny. Większość dostępnych na rynku czekanów turystycznych zalicza się do typu pierwszego. Znaczy to, że przeznaczone są głównie do turystyki zimowej. Czekany turystyczne wykonane są z lekkich materiałów, takich jak aluminium, które wyraźnie ograniczają ich wagę, dzięki czemu stają się wygodnym towarzyszem podróży. Nie sprawdzą się natomiast we wspinaczce lodowcowej. Czekany z turystycznym przeznaczeniem, różnią się również budową. Mają prostą konstrukcję i składają się z prostego styliska oraz grotu, który pozwala na wbicie się w zlodowaciały śnieg. Świetnie sprawdzają się podczas turystyki zimowej. Bez obaw można zabrać go w Tatry. Planując jednak wspinaczkę, zaleca się wybieranie modeli czekanów z twardszych materiałów np. stalowych.

Czekan wspinaczkowy

Innym rodzajem jest czekan wspinaczkowy. W odróżnieniu od czekana turystycznego ten staje się idealnym towarzyszem podczas wspinaczki. Charakteryzuje się większą wytrzymałością oraz twardszym materiałem wykonania. Czekany wspinaczkowe najczęściej wykonywane są ze stali, przez co stają się cięższe niż czekany turystyczne, jednak pozostają bardziej wytrzymałe, co ma znaczenie zwłaszcza podczas wbijania się w skały lub lodowce. Posiadają także wygięte stylisko, które pomaga wbijać się w pionowe ściany skalne. Poziom styliska zależy od rodzaju wspinaczki. Bardziej wygięte stylisko stosuje się w czekanach wspinaczkowych przeznaczonych do drytoolingu, co pozwala ochronić palce przed kontaktem ze skałą lub lodem. W tym przypadku dziób pozostaje prosty lub lekko wygięty, co poprawia przyczepność. Czekany wspinaczkowe sprawdzą się nie tylko podczas wspinaczki lodowej, czy drytoolingu, ale również w terenie mikstowym. Może być stosowany nawet w twardej skale, ponieważ jego budowa jest do tego przystosowana.

Czekan do skituringu

Czekany sprawdzają się również podczas skituringu. Ta popularna forma aktywności zimowej to nic innego jak turystyczne wędrówki na nartach po górach. Podczas tej aktywności również bardzo pomocnym sprzętem okazuje się czekan. Przystosowany do tego zadania nosi nazwę czekan skiturowy. Podobnie jak w przypadku czekana turystycznego, pozostaje lekki. Waga stanowi ważną kwestię. Podczas skituringu, miłośnicy tej aktywności zmagają się ze stromymi podejściami, oraz gwałtownymi zjazdami. W tym przypadku czekan skiturowy pozwala na wyhamowanie lub spowolnienie zjazdu, czy w trakcie podejść pod ośnieżone zbocza. Czekan skiturowy przez większość wyprawy pozostaje przypięty do plecaka turystycznego, dlatego im mniejsza waga czekana – tym lepiej. Częstym rozwiązaniem w czekanach skiturowych jest wymienna głowica, która pozwala za zamontowanie końcówki z szuflą. Ta bywa pomocna podczas zmagań ze śniegiem w postaci zaspy, czy lawiny.

Wszystkie rodzaje czekanów mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, które wpływają na komfort użytkowania, znacznie go podnosząc. Tego typu dodatkiem może być np. gumowa rękojeść, która poprawia pewność chwytu; pętla nadgarstkowa, dzięki której nie trzeba martwić się, że czekan zostanie opuszczony; otwór na wpięcie karabinka, co pozwala na przypięcie czekana poprzez lonżę do uprzęży. Tego typu udogodnienia wpływają nie tylko na komfort użytkownika podczas wspinaczki, czy turystyki, ale również na bezpieczeństwo, które powinno stanowić priorytet na wszelkich wyprawach.

Czekany a normy UE

Czekan niezależnie od typu (pierwszego, czy drugiego) musi spełniać pewne normy, by był dopuszczony do sprzedaży i uznany za bezpieczny. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że zakupiony przez niego sprzęt jest wysokiej jakości. Wymagane normy określa Unia Europejska – PN-EN 13089 / EN 13089:2011+A1:2015 dla sprzętu alpinistycznego. Ponadto sprzęt musi posiadać oznakowanie CE. Używanie oznaczonych w ten sposób czekanów zwiększa bezpieczeństwo na szlaku lub ścianie. W żadnym wypadku nie zależy używać tego typu sprzętu o niepewnym pochodzeniu lub swojego własnego wyrobu.

Jak wybrać odpowiedni czekan?

Rozważając zakup czekana, trzeba brać pod uwagę jego przeznaczanie, czyli teren i warunki. Ze względu na ich budowę, czekany dzieli się na wspinaczkowe i turystyczne, które różnią się od siebie długością i kształtem styliska. Dodatkowo czekany posiadają inne cechy lub mogę być wyposażone w dodatkowe akcesoria, które poszerzają zakres właściwości klasycznego czekana. Jedną z nich jest pętla, która zapobiega utracie czekana, gdy wypuścimy go z rąk, dlatego powinna być dobrze dopasowana. Innymi udogodnieniami mogą być stylisko pokryte gumą, które poprawia chwyt lub osłona głowicy, chroniąca przed przypadkowym kontaktem z ostrzem.

Czekany w ofercie sklepu e-horyzont.pl

W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór produktów takich renomowanych firm jak Black Diamond, Camp, czy Stubai. Czekany od czołowych producentów są wytrzymałe i nadają się do profesjonalnego użycia. Niektóre z oferowanych czekanów posiadają ostrze jednorodne z kutej stali połączone z aluminiowym styliskiem, które z uchwytem oblane zostało gumą, zapewniającą pewny chwyt nawet w rękawicach, a jego kształt został wykonany w taki sposób, aby umożliwić budowę stanowiska zjazdowego. W niektórych modelach stylisko jest lekkie i wykonane z aluminium, zakrzywione w górnej części. Dodatkowo część dostępnych modeli czekanów posiadają pętlę nadgarstkową z regulacją. Wszystkie oferowane produkty posiadają odpowiednie certyfikaty.

Akcesoria do czekanów

W trakcie wyprawy oprócz samego czekana warto mieć przy sobie również odpowiednie akcesoria, które ułatwią podróż – przechowywanie i transport – lub sprawią, że sam czekan będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu. Jednym z najbardziej popularnych akcesoriów do czekanów, ułatwiającym ich użytkowanie jest pętla nadgarstkowa. Montowana na sprawia, że ryzyko upuszczenia czekana spada do minimum. Podobnie działa lonża. Jeśli czekan wyposażony jest w otwór do zamocowania karabinku, wtedy można doczepić do niego lonżę, którą następnie przyczepia się do uprzęży. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza podczas wspinaczki. Podczas transportu czekana świetnie sprawdzą się ochraniacze w postaci nakładek na ostrze.

Akcesoria do czekanów w sklepie e-horyzont.pl

Natomiast w sklepie internetowym e-horyzont.pl znajdziesz akcesoria do czekanów wysokiej jakości, od doświadczonej na rynku marki Black Diamond, która może poszczycić się wysokiej jakości produktami. W ofercie posiadamy ochraniacze na ostrze czekana, dzięki czemu z łatwością przetransportujesz swój sprzęt bez obaw o uszkodzenie reszty ekwipunku. Ochraniacze są lekkie i małe dlatego nie stanowią zbytniego obciążenia w bagażu i zmieszczą się w każdej kieszeni plecaka. Tego typu ochraniacze zadbają również o sam czekan, zapobiegając jego uszkodzeniom.