Przewodniki turystyczne

Zabierz ze sobą przewodnik turystyczny, a brak Internetu nie będzie dla Ciebie żadnym problemem! Zajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje takie jak mapy i podpowiedzi ułatwiające Ci przemieszczanie się. Numery alarmowe, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, dobrze rozpisane trasy i wiele więcej to treści, które bez problemu w nim znajdziesz. Czy podróżujesz na własnych nogach, pokonując niezliczone szlaki, czy zaczynasz podróż samochodem – wybierz przewodnik turystyczny! 

Czytaj mniej Czytaj więcej

Co powinien zawierać dobry przewodnik turystyczny?

Planujesz wycieczkę do kraju, w którym jeszcze Cię nie było? A może marzy Ci się trekking Głównym Szlakiem Sudeckim? Gdziekolwiek jedziesz, zaopatrz swój ekwipunek w przewodnik turystyczny. Obecny rynek wydawniczy zapewnia rewelacyjne egzemplarze nawiązujące do każdej części świata, a ich ergonomiczne kształty bez problemu zmieszczą się nawet w małym bagażu podręcznym. Przed wyborem swojego ideału, warto zastanowić się na tym, co powinien zawierać. Zacznijmy od początku: pierwszym krokiem jest uzgodnienie, gdzie się wybierasz – najtrudniejsze będzie za Tobą! Żeby dobrać idealny dla Ciebie przewodnik, warto również określić, na jak długo jedziesz. Dwa czy trzy tygodnie w trasie? Miesiąc poza domem? A może 4 dni szybkiego zwiedzania?

Chcąc wybrać się w trasę po najdłuższych szlakach Polski i świata, warto zaopatrzyć się w przewodnik, który oprócz szczegółowej mapy wraz z profilami wysokości trasy oraz samego przebiegu szlaku, będzie posiadał również praktyczne wskazówki dotyczące planowania wędrówki. Często na trasie można odnaleźć okazy roślinności, których nigdzie indziej nie ma. W takim egzemplarzu bardzo często znajdziesz wyjaśnienie i opis przyrody wokół Ciebie.

Jeśli wybierasz się w kilkudniową trasę z bagażem podręcznym, postaw na minimalizm pakując w plecak tylko uporządkowany zbiór informacji. Przewodnik na taki wyjazd powinien być jak najbliższy wymiarom kieszonkowego, aby nie trzeba było go ciągle nosić w dłoni — lepiej jest robić zdjęcia widoków! Przewodnik tego typu powinien zawierać informację takie jak mapa miejsca, w którym jesteś, najważniejsze numery telefonów i wskazówki co do przemieszczania się. Siedząc w upatrzonej przez Ciebie kawiarni, warto poczytać o historii miejsca, w którym akurat będziesz, bo takie treści również znajdziesz w wybranych przewodnikach.

Dobry przewodnik turystyczny to taki, który rozwiewa wszelkie wątpliwości. Wyjeżdżając na dłużej, warto zaopatrzyć się w egzemplarz bardziej obszerny, który oprócz podstawowych i mocno uporządkowanych treści, będzie również zawierał informacje na temat kilku lokalizacji w wybranym przez Ciebie obrębie, jak np. historia najstarszej dzielnicy Paryża. Planując zwiedzanie jednego kraju przez kilka tygodni, cennymi mogą okazać się wskazówki nawiązujące do kultury danego regionu, opisy dostępnych na miejscu atrakcji oraz mapy poszczególnych lokalizacji. Taki przewodnik to wybór idealny, kiedy wybierasz się w miejsca z ograniczonym dostępem do Internetu. Jadąc autobusem czy metrem albo lecąc samolotem, bez problemu odnajdziesz niezbędne Ci treści.

Rodzaje przewodników turystycznych

Przewodniki turystyczne, ze względu na obszerność i treść można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszą grupą są egzemplarze przeznaczone na jedną trasę i opisujące konkretny szlak/miejsce/miasto, które z pewnością posłużą nie tylko jako podpowiedź dla podróżowania, ale również jako ciekawa i wciągająca lektura, po zdobytym szczycie czy odwiedzeniu najciekawszego miejsca w stolicy. Przy zakupie warto spojrzeć na nazwę takiego przewodnika. Jeśli w tytule widnieje nazwa szlaku lub miasta, które przed Tobą, to masz pewność, że przewodnik w 100% skupia się tylko na tym miejscu. Warto taki mieć przy sobie!

Na rynku znajdziesz również przewodniki kieszonkowe – małe, poręczne, minimalistyczne, które bez problemu zmieszczą się w torbie i plecaku. Ich zawartość nie jest bardzo obszerna, wręcz przeciwnie. Są to wydania uporządkowane, bardzo precyzyjnie stworzone, aby można było znaleźć w nich same najważniejsze treści.

Zaraz obok nich plasują się te trochę większe, opisujące zbiór miejsc, jednak wciąż podpowiadające wiele na temat szlaków czy tras. Wybierając się np. w Bieszczady, warto wziąć ze sobą bardziej obszerny egzemplarz, aby dowiedzieć się więcej na temat okolicy i wszystkich szczytów, które można tam zdobyć. Tego typu przewodnik sprawdzi się świetnie, kiedy po męczącej trasie masz chwilę na oddanie się lekturze. Wzbogacony o ciekawostki, parę historycznych anegdot oraz opis flory i fauny zajmie Ci czas podczas lotu samolotem czy jazdy pociągiem.

Planujesz samodzielny wyjazd i szukasz przewodnika, który zapewni Ci wszelkie wskazówki dotyczące podróży? W księgarniach bez problemu odnajdziesz egzemplarze, których rozmiar znacznie różni się od wymienionych wyżej poprzedników. Są to przewodniki w formie książki nawiązujące treścią do historii, kultury i obyczajów danego kraju. Ważą również swoje, dlatego planując wyprawę, warto dobrze przemyśleć zabranie jego w trasę.

Przewodniki turystyczne na e-Horyzont.pl

Na naszej stronie znajdziesz przewodniki wydawnictwa turystycznego Compass – jest to czołowe wydawnictwo o profilu turystycznym w naszym kraju. Firma ta zajmuje się głównie wydawaniem map, planów i przewodników.

Przewodnik autorstwa Waldemara Brygiera „Główny Szlak Sudecki (GSS)” wydany przez krakowskie wydawnictwo Compass to jeden z przykładów egzemplarzy bardzo treściwych, który znajdziesz na naszej stronie. Zawiera on najważniejsze informacje na temat szlaku, ale również jego okolicy. O najdłuższym szlaku polskich Sudetów można pisać godzinami, jednak autor umiejętnie skompresował najważniejsze elementy tak, aby każdy podróżnik, który z niego korzysta, mógł mieć przy sobie wszelkie niezbędne wskazówki. Jeśli natomiast wybierasz się w trasę Głównego Szlaku Beskidzkiego, to zachęcamy, aby sięgnąć po przewodnik autorstwa Leszka Piekło „Główny Szlak Beskidzki (GSB) – Wołosate-Ustroń” lub przewodnik autorstwa Agaty Hanuli „Główny Szlak Beskidzki (GSB) – Ustroń-Wołosate”, w których to oprócz map znajdziesz wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy czy informacje teleadresowe schronisk PTTK. Sięgnij po niekoniecznie, jeśli planujesz wyprawę w tamte rejony!