Sprzęt lawinowy

Sprzęt lawinowy to niezbędny element wyposażenia każdego zimowego wędrowca. Zwiększa Twój poziom bezpieczeństwa i umożliwia udzielenie pomocy innym. W tej kategorii znajdziesz plecaki z nowoczesnym systemem Alpride 2.0, sondy lawinowe, a także łopaty. Oferta w sklepie e-horyzont.pl zawiera produkty sprawdzonych na rynku marek, takich marek jak np. Black Diamond.

na stronę
na stronę

Jak uchronić się przed lawiną?

Zimą podczas śnieżnych szaleństw najważniejsze jest zachowanie ostrożności i nieignorowanie zagrożenia lawinowego. Dzięki temu dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także osób przebywających z nami na stoku, czy szlaku. Lawina, czyli wał śniegu rozpędzający się do ogromnych prędkości może spaść w każdej chwili, dlatego tak ważne jest noszenie ze sobą wyposażenia mogącego uratować własne lub czyjeś życie. Ważne jest również odpowiednie zachowanie podczas trwającej już lawiny. Spokojna postawa, chociaż trudna do osiągnięcia w momencie zagrożenia, może okazać się kluczowe. Uciekając, należy przede wszystkim odpiąć sprzęt, taki jak narty, czy snowboard. Nie należy także zbiegać ze stoku, a uciekać w poprzek lawiny. Jako miejsca schronienia natomiast należy szukać jedynie dużych skał – nie kamieni lub pojedynczych drzew, ponieważ one również mogę zostać porwane przez pędzący śnieg. Znacznym udogodnieniem są dzisiaj plecaki lawinowe, które pozwalają utrzymać się na powirzchni i uniknąć przysypania. Dodatkowo należy pamiętać, by zawsze mieć przy sobie detektor ustawiony na nadawanie.

Sprzęt lawinowy jako niezbędny element wyposażenia zimą

Lawiny są niezwykle groźnym zjawiskiem w górach. Polega za osunięciu się fałdy śnieżnej ze zbocza. Rozpędza się do dużych prędkości i porywa wszystko, co napotka na swojej drodze. Aby się przed nią chronić, należy zachować wszelkie środki ostrożności oraz mieć przy sobie sprzęt, który zmniejsza ryzyko porwania przez lawinę oraz skróci czas poszukiwań osoby potrzebującej pomocy. Dlatego niezwykle istotnym wyposażeniem jest lawinowe ABC, składające się z sondy, łopaty i detektora. Plecaki lawinowe wyposażone z nowoczesny system pozwalają unieść się na powierzchni lawiny i znacznie zmniejszają ryzyko pozostania pod powierzchnią śniegu. Pamiętać należy, że odpowiedni sprzęt lawinowy to nie tylko zwiększone szanse na przeżycie, ale również uratowanie życia innej osobie.

Zestaw lawinowy – czyli co zimą watro mieć przy sobie w górach

Sprzęt lawinowy jest podstawowym i absolutnie nieodzownym elementem alpinisty oraz każdego, kto wybiera się zimą w góry. Odpowiednie użycie akcesoriów może nie tylko zwiększyć nasze szanse na przeżycie lawiny, ale także uratować życie innym. Popularnym pojęciem jest lawinowe ABC. Co to takiego? To zestaw sprzętu składający się z elementów pozwalający na szybkie odszukanie innej osoby. Pierwszym z nich jest sonda, przeznaczona do dokładnego lokalizowania poprzez przebijanie kolejnych warstw śniegu. Sprawdza się w końcowej fazie poszukiwań, ponieważ jest bardziej precyzyjna niż detektor. Ten natomiast jest urządzeniem, które wysyła fale dźwiękowe i przekazuje je przez anteny. Pomaga na zlokalizowanie porwanej przez lawinę osoby z większej odległości. Bardzo istotne jest, by taki odbiornik zawsze ustawiony był w na tryb nadawania, a przełączany na odbiór tylko w momencie poszukiwań. Największą skuteczność osiągają, gdy jest w nie wyposażony każdy uczestnik wyprawy. Innym elementem są łopaty, które służą do przekopania śniegu i tym samym dostania się do osoby zasypanej. Zyskujące na popularności są plecaki lawinowe z nowoczesnym systemem znacznie zwiększającym szanse na przeżycie.
© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.