Stuptuty

Ochrona przed śniegiem, deszczem oraz błotem, komfort termiczny i pewność kroku na szlaku – to wszystko dzięki stuptutom trekkingowym. To nic innego tak ochraniacze zakładane na buty oraz łydki. Pozostają koniecznym elementem każdej wyprawy w mroźne i przejściowe pory roku. W e-Horyzont znajdziesz stuptuty najlepszych outdoorowych marek takich jak np. Black Diamond, Sea To Summit, czy Trekmates.

na stronę
na stronę

Czym są stuptuty?

Stuptuty to po prostu ochraniacze z wytrzymałych oraz nierzadko wodoodpornych materiałów, zakładane na buty oraz łydki. Chronią przed trudnymi warunkami panującymi na szlaku – deszczem, śniegiem oraz błotem. Stanowią również warstwę docieplającą, dlatego świetnie sprawdzają się zwłaszcza zimą. To również świetne rozwiązanie porą przejściową, kiedy wyprawom towarzyszą intensywne opady oraz mokra nawierzchnia. Stuptuty chronią również przed przedostaniem się drobnych kamyków do buta, co znacznie zwiększa komfort marszu oraz zmiesza ryzyko powstania obtarć. Takie akcesorium sprawdza się również podczas treningów w terenie. Stuptuty biegowe są niższe, a co za tym idzie – lżejsze. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed przedostaniem się kamyków, piasku, czy błota do wnętrza obuwia.

Niezbędne zimą – stuptuty

Zimowe wyprawy to piękne widoki, ale też ośnieżone szlaki, czy niskie temperatury. Aby uniknąć przedostania się wody, śniegu lub błota do wnętrza obuwia warto mieć ze sobą dobrej jakości stuptuty, które nie tylko chronią przed wilgocią, czy zabrudzeniem, ale również zimnem. Wykonane są z grubych, wytrzymałych i nierzadko wodoodpornych materiałów, które dbają również o komfort termiczny użytkownika. Modele wyposażone w membranę bardzo dobrze odprowadzają wilgoć oraz są wodoszczelne. Natomiast odporne na przetarcia materiały wpływają na wytrzymałość stuptutów, które zimą bardziej niż w przejściowe pory roku narażone są na uszkodzenia. Z tego powodu również stuptuty przystosowane są do użycia z rakami oraz rakietami śnieżnymi.

Jakie stuptuty wybrać?

Wybierając stuptuty na zimowe wyprawy, należy pamiętać, że powinny być przystosowane na ciężkie warunki atmosferyczne panujące w mroźne pory roku. Dlatego, by w pełni cieszyć się korzyściami, jakie płyną z trekkingu, należy wybierać modele wykonane z wytrzymałych materiałów i odpornych na ścieranie, takich jak np. nylon. Zarówno zimą, jak i w porze przejściowej dobrym rozwiązaniem są stuptuty z wodoodporną membraną, które chronią stopy przed wilgocią w postaci deszczu lub śniegu. Wytrzymałe akcesoria to również dobrej jakości wykończenia oraz zapięcia. Ma to znaczenie zwłaszcza zimą, gdy dodatkowo do butów mocuje się raki lub rakiety śnieżne.

Stuptuty w sklepie e-Horyzont

Stuptuty to nieodzowny element każdej zimowej wyprawy, a także treningu w terenie. Sprawdzają się podczas trekkingu, szybkiego marszu, a nawet biegu. Są również wybierane na długie leśne spacery, nie tylko w mroźne dni, ale również w przejściowe pory roku. Odpowiednie stuptuty powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów oraz być wyposażone z zapięcia wysokiej jakości – tak by całość była odporna na działanie zróżnicowanym warunków atmosferycznych. Stuptuty to ochrona nie tylko przed niską temperaturą, ale również deszczem, śniegiem, błotem, czy nawet drobnymi kamykami, które podczas marszu mogą przedostać się do obuwia. Dlatego decydując się na stuptuty trekkingowe, warto wybierać modele sprawdzonych marek z doświadczeniem na rynku outdoorowym. W sklepie turystycznym e-Horyzont znajdziesz stuptuty od najlepszych producentów takich jak np. Black Diamond, Sea To Summit, czy Trekmates.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.