Plecaki wspinaczkowe

Plecaki wspinaczkowe, to wygodny sposób na przetransportowanie potrzebnych sprzętu oraz akcesoriów niezbędnych podczas wspinaczki. Sprawdza się, zwłaszcza gdy podejście pod skałę jest utrudnione. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać go także na ściankę wspinaczkową. W sklepie e-horyzont znajdziesz plecaki wspinaczkowe takich marek jak Deuter, Black Diamond, Pinguin, czy Fjord Nansen.

na stronę
 1. Plecak Deuter AIRCONTACT 45+10 midnight navy
  Sale
  Plecak Deuter AIRCONTACT 45+10 midnight navy

  Deuter

  Cena 1 125,00 zł Od 899,99 zł
 2. Plecak turystyczny dla dziecka Pinguin Fly 15 petrol
  .
  Plecak turystyczny dla dziecka Pinguin Fly 15 petrol

  Pinguin

  Cena 289,99 zł Od 239,99 zł
 3. Plecak Deuter Guide Lite 30+ black NEW
  Sale
  Plecak Deuter Guide Lite 30+ black NEW

  Deuter

  Cena 670,00 zł Od 519,99 zł
 4. Plecak Deuter Guide LIte 30+ seagreen/navy NEW
  Sale
  Plecak Deuter Guide LIte 30+ seagreen/navy NEW

  Deuter

  Cena 670,00 zł Od 519,99 zł
 5. Plecak damski Deuter Guide 42+ SL black NEW
  Sale
  Plecak damski Deuter Guide 42+ SL black NEW

  Deuter

  Cena 850,00 zł Od 659,99 zł
 6. Plecak trekkingowy Pinguin Attack 45 petrol
  Sale
  Plecak trekkingowy Pinguin Attack 45 petrol

  Pinguin

  Cena 599,99 zł Od 399,99 zł
 7. Plecak trekkingowy Pinguin Boulder 38 khaki
  Sale
  Plecak trekkingowy Pinguin Boulder 38 khaki

  Pinguin

  Ocena:
  100%
  Cena 499,99 zł Od 379,99 zł
 8. Plecak turystyczny Pinguin Fly 30 black
  Sale
  Plecak turystyczny Pinguin Fly 30 black

  Pinguin

  Cena 439,99 zł Od 329,99 zł
 9. Plecak górski MOUNTAINEER 42 electric blue
  Sale
  Plecak górski MOUNTAINEER 42 electric blue

  Jack Wolfskin

  Cena 1 149,00 zł Od 899,99 zł
 10. Plecak ATTACK 45 green/blue
  Sale
  Plecak ATTACK 45 green/blue

  Pinguin

  Cena 519,99 zł Od 399,99 zł
na stronę

Plecaki wspinaczkowe na e-horyzont.pl

Wspinaczka jest sportem, który wymaga odpowiedniego sprzętu. Ten zwiększa nie tylko nasz komfort, ale również bezpieczeństwo. Dlatego na szczególną uwagę zasługują wysokiej jakości plecaki wspinaczkowe. W sklepie e-horyzont znajdziesz produkty najlepszych marek z doświadczeniem na rynku – takich jak Jack Wolfskin, Black Diamond, Deuter, Pinguin, czy Fjord Nansen. Oferujemy małe plecaki o pojemności 15-24l, większe 25-39l oraz duże i pakowne 40-60l. Wszystkie zaprojektowane w ten sposób, by zapewniały komfort nie tylko podczas drogi na ściankę lub skałkę, ale też w trakcie wspinaczki. Wiele z nich wyposażone jest w przegrodę na bukłak, która pozwala na jego zamontowanie a tym samym na wygodne picie podczas wspinaczki. Ważną cechą niektórych modeli jest dołączony przeciwdeszczowy pokrowiec, chroniący przed niespodziewanymi opadami.

Jak wybrać plecak wspinaczkowy?

Odpowiedni plecak wspinaczkowy powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Podstawą jest wybranie odpowiedniego litrażu. Dlatego na samym początku należy przemyśleć przeznaczenie takiego sprzętu. Jeśli służyć ma jedynie w drodze na salę treningową zaraz po pracy, musi być pojemny, by zmieścić buty, strój, linę, magnezję i jakąś przekąskę. Wtedy nie wymaga się, by był wyposażony w bukłak, ponieważ ten rodzaj nawodnienia nie sprawdzi się na ściankach wspinaczkowych i podczas boulderingu. Będzie odpowiedni jednak na wysokościowe i całodniowe wyprawy. Plecak z przeznaczeniem w teren powinien mieć także określony kształt. Brak jakichkolwiek wystających elementów zdecydowanie zniweluje ryzyko zaczepienia o skały i tym samym zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Jaka pojemność plecaka wspinaczkowego będzie najlepsza?

Oprócz cech plecaka wspinaczkowego związanych z jego kształtem, czy materiałem wykonania, ważna jest również pojemność. Plecak wspinaczkowy powinien zapewniać przede wszystkim komfort, dlatego liczy się jak najlepsze dopasowanie, a to można osiągnąć przede wszystkim odpowiednim dopasowaniem pojemności plecaka. Na rynku outdoorowym można wyróżnić plecaki wspinaczkowe o pojemności już od 15 L do nawet 55 L. Chociaż ich przeznaczenie może być inne, to każdy z nich sprawdzi się we wspinaczce.

Mały plecak wspinaczkowy

Mały plecak wspinaczkowy to świetne rozwiązanie na jednodniowy wypad na skałki, gdy nie potrzebujemy dużej ilości sprzętu. Zazwyczaj ma od 15 L pojemności do około 30 L i posiada wszelkie udogodnienia, które potrzebne są wspinaczowi podczas aktywności – pad biodrowy, dobrze przyleganie do pleców dzięki systemowi nośnemu, opływowy kształt bez nadmiernej ilości wystających elementów. Mały plecak wspinaczkowy świetnie sprawdzi się do transportu niezbędnego sprzętu.

Średni plecak wspinaczkowy

Mianem średniego plecaka wspinaczkowego określa się modele o pojemności od 30 L do około 40 L. Przeznaczone są one głównie na weekendowe wyjazdy na skałki. Również bardzo dobrze sprawdzą się podczas całodniowej wspinaczki, gdy potrzeba więcej sprzętu – odzież na zmianę, czy dodatkowy prowiant. Z tego samego powodu średni plecak wspinaczkowy to rozwiązanie dla osób podróżujących pieszo.

Duży plecak wspinaczkowy

Natomiast duży plecak wspinaczkowy daje najwięcej możliwości, jednak pozostaje najcięższy. Sprawdzi się przede wszystkim podczas wielodniowych wypraw oraz wspinaczki wysokogórskiej. Podczas tego typu wypraw najważniejsze jest, by plecak bardzo dobrze przylegał do pleców, dlatego warto wybierać modele z systemem nośnym przeznaczonym do tego typu aktywności. Dzisiaj dostępne są również modele z siatką dystansową, która dodatkowo dba o odpowiednią wentylację pleców użytkownika. Co więcej, przy większym rozmiarze plecaka szczególnie należy wrócić uwagę na rozmieszczenie w nim ekwipunku, by sprzęt nie stanowił większego ciężaru oraz by nie ciążył na którąś ze stron lub do tyłu.

Czy plecak wspinaczkowy jest niezbędny?

Wybierając się na wspinaczkę, niezależnie od terenu, niezbędne jest wyposażenie w postaci uprzęży, lin, butów wspinaczkowych czy stroju. Dodatkowo do całości dochodzą jeszcze karabinki i inne mniejsze elementy. By w wygodny sposób przetransportować cały szpej na salę lub pod skałę, warto zaopatrzyć się w wygodny plecak. W zależności od swoich potrzeb należy wybrać odpowiedni litraż. Często wybieranym rozwiązaniem jest większy plecak z miejscem na linę lub mniejszy, jedynie na akcesoria i dodatkowa torba wyłącznie na linę.

Jak prawidłowo nosić plecak wspinaczkowy?

Dobrze dopasowany plecak wspinaczkowy powinien sam układać się do pleców użytkownika, poprzez specjalistyczny system nośny. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio dobrać pojemność plecaka wspinaczkowego, co z pewnością zwiększy komfort użytkowania. Ponadto plecak wspinaczkowy nie bez powodu wyposażony jest w jak najmniejszą ilość pętli mocujących i troków – wiąże się to z bezpieczeństwem użytkownika, gdyż w skalnym terenie łatwo o wystające elementy. Dlatego należy pamiętać, by nie mocować do plecaka wspinaczkowego zbędnych akcesoriów, a zdecydować się jedynie na te niezbędne.

Jak skutecznie spakować plecak wspinaczkowy?

Plecak wspinaczkowy służy do transportu sprzętu wspinaczkowego pod samą ściankę oraz jest używany podczas samej wspinaczki. W zależności on typu wspinaczki oraz długości trasu lub całej wyprawy należy zdecydować się na inną pojemność plecaka wspinaczkowego. Jednak w każdym przypadku najważniejsze jest odpowiednie jego spakowanie i umieszczenie ekwipunku w taki sposób, by plecak nie ciążył na boki, ani do tyłu. W innym przypadku wyprawa mogłaby skończyć się dla wspinacza nawet tragicznie. Najważniejszą kwestią podczas pakowania plecaka wspinaczkowego – podobnie jak w przypadku plecaka turystycznego – jest, by najrzadziej używane przedmioty umieścić na samym dnie. Podczas wspinaczki będą to bez wątpienia dodatkowy zestaw odzieży, czy prowiant - czyli to, czego nie używa się podczas samego wspinania. Następnie (czyli w środkowej części plecaka wspinaczkowego) powinien mieścić się najcięższy sprzęt, taki jak między innymi lina, czy metalowe akcesoria. Na samej górze należy umieścić sprzęt, z którego podczas wspinaczki korzysta się najczęściej.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.