Mapniki

Planując podróż w góry, najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego warto pamiętać o akcesoriach, które mogą w znacznym stopniu ułatwić wędrówkę. Jednym z nich jest właśnie mapnik. Ten wysokiej jakości powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne i skutecznie chronić mapę przed przemoczeniem. I właśnie takie mapniki od najlepszych marek – Sea To Summit, Coghlans, Sport Arsenal – znajdziesz w sklepie e-horyzont.pl.

na stronę
 1. Mapnik rowerowy na kierownicę SPORT ARSENAL 430 LRC
  Sale
  Mapnik rowerowy na kierownicę SPORT ARSENAL 430 LRC

  Sport Arsenal

  Cena 39,90 zł Od 35,91 zł
 2. TPU Guide Mapcase mapnik S
  Sale
  TPU Guide Mapcase mapnik S

  Sea To Summit

  Cena 99,90 zł Od 88,99 zł
 3. TPU Guide Mapcase mapnik L
  Sale
  TPU Guide Mapcase mapnik L

  Sea To Summit

  Cena 149,90 zł Od 133,99 zł
 4. TPU Guide Mapcase mapnik M
  Sale
  TPU Guide Mapcase mapnik M

  Sea To Summit

  Cena 129,90 zł Od 115,99 zł
na stronę

Mapnik a wymiar mapy

Większość mapników dostosowana jest do standardowych wymiarów map i może być używana ze wszystkimi niemal wydawnictwami powszechnie dostępnymi w księgarniach i sklepach turystycznych. Mapniki różnią się jednak pod względem wielkości po złożeniu oraz dodatkowych funkcji, które posiadają. Szukając mapnika idealnego zastanawiajmy się zatem nie tyle nad wymiarem mapy, co samym wymiarem tego akcesorium i tym, ile miejsca zajmie w naszym ekwipunku. Najmniejsze mapniki mają krótszy bok o długości nawet kilkunastu centymetrów.

Bezpieczna mapa podczas podróży

W podróży zdarza się wiele nieprzewidzianych zdarzeń i ostatecznie - za to je kochamy. Prawdą jednak jest, że im lepiej zaopatrzymy nasz ekwipunek na wypadek nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, tym dłużej nam posłuży, a my będziemy cieszyć komfortem przez całą wyprawę. Mapniki osłaniają mapę przed działaniem czynników atmosferycznych, a także mechanicznymi uszkodzeniami powodowanymi wiatrem, naszymi nieuważnymi ruchami czy innymi zdarzeniami. Dbanie o mapę w podróży to bardzo ważna sprawa - elektroniczne gadżety, GPS, smartfony mogą zawieść, ale tradycyjna mapa nie potrzebuje do swojego działania baterii. Dlatego wszyscy profesjonalni podróżnicy podkreślają, jak istotne jest posiadanie w swoim ekwipunku prawidłowo zabezpieczonej mapy.

Mapniki - dlaczego warto?

Wybierając się w góry warto zabrać kilka gadżetów outdoorowych, które mogą pomć lub ułatwić wędrówkę. Poza kompasem elektronicznym i krokomierzem, doskonałym dodatkiem na każdą wyprawę jest także lekki i wodoodporny mapnik. Mapniki dostępne w sklepie e-horyzont.pl są odporne na uszkodzenia mechaniczne podczas użytkowania mapy. Folia TPU, z której wykonane zostały mapniki pozwala na wielokrotne zwijanie bez ryzyka o załamania i uszkodzenia. Konstrukcja jest całkowicie zgrzewana, a mocne zamknięcie chroni przed pyłem i wodą. Mapnik powinien znaleźć się w ekwipunku każdego turysty, niezależnie od tego, czy jest bardzo doświadczony w zdobywaniu ośnieżonych szczytów Tatr, wolny czas spędza na spływach kajakowych czy sporadycznie wybiera się na leśne przejażdżki rowerowe. Mapniki dostosowane są do potrzeb wielu różnych odbiorców i możemy znaleźć takie, które idealnie będą dopasowane do naszych oczekiwań i aktywności fizycznej.

Mapniki dzielą się na wojskowe i bardziej "cywilne". Te wojskowe są znacznie większe, mają wiele przydatnych dla zaawansowanych podróżników funkcji, jak kieszonki, miejsca na latarkę, długopisy czy inne przybory, ale też ich cena bywa znacznie wyższa niż "cywilnych" odpowiedników. Zwykłe mapniki są usztywnione lub miękkie, mogą być niewielkie i wieszane na szyi lub ramieniu.

Wybierając mapnik zastanówmy się, w jakich warunkach będzie on użytkowany. Jeśli zamierzamy używać go jedynie raz na czas i raczej w standardowych warunkach, wystarczy nam najzwyklejszy, wodoodporny mapnik o niewielkich rozmiarach. Bardziej zaawansowanym turystom poleca się mapniki ze wzmocnionymi paskami i klamrami, z folią ochronną wykonaną z polietylenu, który jest odporny na mróz, a jednocześnie pozostaje elastyczny. Ogromną zaletą tego materiału jest to, że nie odbija światła, dlatego mapa jest bardzo dobrze widoczna pod każdym kątem i w każdych warunkach. Świetnie w tym celu sprawdza się również winylowa folia. Warto zadbać także o to, aby mapnik, który ma nam służyć dłużej, wyposażony był w dodatkowe zabezpieczenia mapy, jak np. suwak, rzepy czy zamek błyskawiczny. Praktycznym dodatkiem do mapnika jest karabińczyk, dzięki któremu z łatwością można go podwiesić pod plecakiem lub przypiąć go do paska.

Dlaczego warto używać takiego rodzaju akcesorium? Mapniki uwalniają ręce, sprawiają, że mapa jest zawsze w zasięgu dłoni i nie trzeba jej zwijać czy co chwilę szukać w plecaku. Znacznie ułatwiają nie tylko biegi przełajowe, ale zwykłe wypady w góry. Oszczędzają czas na przejażdżkach rowerowych i sprawiają, że korzystanie z mapy jest znacznie wygodniejsze.

Jaką wielkość mapnika wybrać?

Mapniki dostępne są w wielu wielkościach - te najmniejsze są wielkości zeszytu, największe - segregatora. Różnią się także pod względem wagi. Wybierając mapnik powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to, do jakiego celu chcemy go stosować. Wiadomo, że na więcej jesteśmy sobie w stanie pozwolić wyjeżdżając w trasę motocyklową czy samochodową, a mniejszy mapnik jest nam potrzebny na pieszej wędrówce. Istnieją specjalne mapniki przeznaczone dla osób przemieszczających się na rowerze - jeśli nie mamy pewności, który mapnik będzie odpowiedni dla naszych potrzeb, warto zapytać sprzedawcę w renomowanym sklepie turystycznym.

Jak zrobić mapnik?

Wykonanie mapnika w domowym zaciszu jest możliwe, ale polecane głównie majsterkowiczom, którzy mają dużo cierpliwości i zdolności manualnych. Do wykonania takiego DIY mapnika potrzebna będzie niełamiąca się podkładka obiadowa, arkusz przezroczystej folii jaki można zakupić w sklepie budowlanym i papierniczym, taśmy metalowe, obejmy stalowe, kątowniki, nitownica, miarka, imadło, piłka do metalu i wiertarka. Im bardziej przyłożymy się do tego zadania, tym nasz mapnik będzie porządniejszy i odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Proste rękodzielnicze mapniki składają się głównie z folii - w tym celu niektórzy wręcz stosują zwykłe "koszulki" do przechowywania dokumentów w segregatorach. Tego typu rozwiązanie jest jednak na dłuższą metę bardzo niepraktyczne, ponadto nie chroni naszej mapy przed zalaniem czy innymi uszkodzeniami.

Mapniki dostępne są w sklepach turystycznych już od kilkudziesięciu złotych i z pewnością nie jest to duży wydatek dla kogoś, kto ma skompletowany ekwipunek do podróży, a znacznie może poprawić wygodę w czasie całej wycieczki.

Mapniki marek takich jak Sea To Summit dostępne w naszym sklepie sprawdzą się prze cały rok. Wysoka odporność na niskie temperatury czyni je niezwodnymi podczas zimowych wędrówek w mroźne dni. Mapniki posiadają paski dzięki czemu możemy przytroczyć go do plecaka, kajaka czy nosić na szyi.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.