Mapy turystyczne

Mapa turystyczna ułatwia sprawne poruszanie się po danym terenie, dlatego nie może jej zabraknąć w plecaku podczas podróży, zwłaszcza po górach. Planując wyprawę, zadbaj koniecznie o mapę dobrej jakości, na której znajdziesz wszystkie szlaki turystyczne – piesze, rowerowe, narciarskie oraz z zaznaczonymi wyciągami narciarskimi, campingami oraz schroniskami, co znacznie ułatwi zaplanowanie trasy i samą wędrówkę. Na naszej stronie znajdziesz mapy turystyczne wydawnictwa Compass.

na stronę
na stronę

Dlaczego warto korzystać z tradycyjnych map?

Umiejętność korzystania z tradycyjnych map jest bardzo przydatnym sposobem na orientowanie się w terenie, gdy zabraknie dostępu do elektronicznej nawigacji. A to może zdarzyć się zawsze w dzikich ostępach i na dalszych wędrówkach. Wyczerpana bateria w telefonie czy nieszczęśliwy wypadek uszkadzający elektronikę, zawsze może nas pozbawić dostępu do mapy. Tymczasem jeśli posiadamy tradycyjną mapę, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność.

Jakie są rodzaje map turystycznych?

Mapy turystyczne obecnie wydawane są na wiele sposobów. Papierowe mapy, które nierzadko po jednej wyprawie nadają się do kosza odchodzą do lamusa - na uwagę zasługują laminowane mapy topograficzne, które są praktyczne, bardzo wytrzymałe i zupełnie niepodatne na warunki atmosferyczne. Warto regularnie sprawdzać, czy nasza mapa turystyczna jest aktualna - ale szlaki nie zmieniają się bardzo często, więc zazwyczaj tego typu wydawnictwa się nie dezaktualizują.

Mapy turystyczne w wersji papierowej mają jedną przewagę nad laminowanymi - mianowicie znacznie łatwiej jest je złożyć na jednej stronie. To ułatwia przemieszczenie się na trudnych szlakach, ale ze względu na brak trwałości, doświadczeni turyści jednak z nich rezygnują.

Jak wybrać dobrą mapę na pierwszą wycieczkę?

Jeśli wybieramy się na pierwszą wycieczkę i nie mamy zbyt dużego doświadczenia w przemieszczaniu się z mapą, wybierzmy mapę o możliwie największej skali. Laminowane mapy nie są wiele droższe od papierowych, więc warto od razu zainwestować kilka złotych więcej i zakupić takie wydanie, które posłuży nam również w przyszłości.

Zazwyczaj mapy laminowane są czytelne i proste w nawigowaniu. Są bardzo kolorowe, co ułatwia rozpoznanie szlaku i zorientowanie się w terenie. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli nie mamy doświadczenia w podróżowaniu z mapą tradycyjną, warto jest "poćwiczyć" wcześniej w domu odczytywanie położenia na mapie. Praktyczną wskazówką jest również opanowanie... rozkładania i składania tradycyjnej mapy. Dzięki temu unikniemy problemów na szlaku, gdy potrzebne jest szybkie złożenie naszej pomocy topograficznej. Ta umiejętność wydłuża też znacznie żywotność mapy.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.