Narzędzia i przyborniki turystyczne

Narzędzia i przyborniki turystyczne to kategoria, która zabiera niezbędne na biwaku akcesoria. Wielofunkcyjny scyzoryk może posłużyć nie tylko jako nóż, ale także jako otwieracz do puszek, korkociąg, piłka do drewna, pęseta lub śrubokręt. Dzięki temu sprawdzają się nie tylko na campingu, ale także podczas trekkingu, oraz na co dzień. W e-horyzont.pl znajdziesz narzędzia turystyczne takich marek jak Victorinox, czy Baladeo.

na stronę
na stronę

Jakie są podstawowe przybory turystyczne?

Podstawowe przybory turystyczne, które powinien mieć w swoim domu każdy wędrowiec, to przede wszystkim wygodne i sprawdzone w różnych warunkach ubrania. Pierwszym elementem ekwipunku turystycznego są buty trekkingowe - dopasowane do stopy, mocno trzymające kostkę, na solidnej podeszwie. Po drugie, lekka kurtka softshellowa, chroniąca przed wiatrem i opadami, niekoniecznie na ciepłej podszewce. W turystyce sprawdza się stara metoda ubierania na cebulkę z tym, że nowoczesne ubrania pozwalają na o wiele więcej niż zwykłe bawełniane ubrania.

Dla tych, którzy lubią wędrówki w czasie mrozów i niskich temperatur, polecana jest bielizna termiczna, najlepiej z dodatkiem wełny merynosa. Jest lekka, przewiewna, świetnie odprowadza wilgoć, a do tego jest niemal niewyczuwalna na ciele, tworząc warstwę jak "druga skóra". W zestawieniu z polarem - koniecznie rozpinanym, dzięki czemu możliwe jest regulowanie temperatury, wspomnianym softshellem lub zimową kurtką puchową, tworzy to idealny zestaw wędrowca.

Niezależnie od tego, czy preferujemy wycieczki letnie czy zimowe, przydatne okażą się dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, chroniące nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UV. Po drugie, czapka dopasowana do pogody i chroniąca zarówno przed słońcem, jak i wiatrem.

Niezbędnik turysty zamykają akcesoria takie jak skompletowana apteczka, aplikacja ze szlakami, mapa terenu, kompas, butelki filtrujące na wodę oraz plecak.

Rodzaje przyborów turystycznych

Przybory turystyczne dzielą się na ubrania, obuwie, dodatki oraz gadżety, które chociaż przydatne, nie stanowią podstawy wyposażenia. Jeśli jesteśmy początkującymi turystami, nie powinniśmy wydawać pieniędzy na możliwie najbardziej złożony ekwipunek - lepiej postawić na wysokiej jakości przedmioty i kupować je stopniowo, zamiast wybierać pośledniej jakości ubrania, buty i sprzęt. Dobrej jakości produkty posłużą nam przez wiele długich lat, a dodatkowo odpłacą się komfortem w trakcie naszych peregrynacji.

Oczywiście osoby bardziej zaawansowane będą potrzebować dodatkowego sprzętu, takiego jak multitoole, kuchenki turystyczne, wkładki do śpiwora, kije trekkingowe, uprzęże, liny, karabińczyki.

Nieoczywiste przybory turystyczne

Nieoczywiste przybory turystyczne to produkty, które sprawdzą się w trakcie wypraw niemal każdemu, jednak nie wszyscy wiedzą o ich istnieniu - szczególnie, jeśli są dopiero początkującymi turystami. Przede wszystkim jest to na przykład system nawadniający - to butelka z długą rurką, z której można pić (jeśli posiada się odpowiedni plecak) bez potrzeby wyciągania tej butelki. Po drugie, na dalszych wyprawach nieodzowne okazują się tabletki do uzdatniania wody, batony energetyczne i suszone owoce.

Kolejne dwa przybory zajmują niewiele miejsca, a niekiedy potrafią uratować życie - dosłownie i w przenośni. Koc ratunkowy i multitool sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą - pomogą w sytuacjach, w których bez nich bylibyśmy bezsilni.

Chociaż w dalekich ostępach korzystanie z telefonu komórkowego nie jest szczególnie potrzebne (w końcu po to udajemy się w dzicz, aby nie mieć kontaktu z cywilizacją), na wszelki wypadek powinniśmy zabrać ze sobą powerbanka. Jeśli zajdzie taka konieczność, będziemy mogli się połączyć np. ze służbami ratunkowymi.

Nie zapominajmy również o tym, że odpowiedzialny turysta zawsze dba o to, aby zostawić swoje otoczenie w takim stanie, w jakim je zastał. Dlatego na nasz ekwipunek zawsze powinny składać się również worki na śmieci, do których zabierajmy nie tylko swoje, ale również cudze odpady - jeśli znajdziemy je na swojej trasie.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.