Karabinki i ekspresy

Karabinki i ekspresy to uniwersalne elementy sprzętu wspinaczkowego, które przydadzą się w wielu sytuacjach. Dzięki karabinkom możemy przygotować stanowiska zjazdowe oraz asekuracyjne. W e-horyzont.pl znajdziesz karabinki w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do swojej aktywności. Natomiast ekspresy to dwa karabinki połączone taśmą – są również niezbędnym sprzętem wspinaczkowy, który powinien znaleźć się w torbie każdego wspinacza. W ofercie znajdziesz sprzęt wyłączenie sprawdzonych marek jak Black Diamond, Camp czy Petzl.

Strona
na stronę
Strona
na stronę

Karabinki i ekspresy – nieodzowny element wspinaczki

Karabinki i ekspresy to uniwersalne elementy sprzętu wspinaczkowego. Przydadzą się zarówno do budowania stanowisk asekuracyjnych, jak i zjazdowych. Zadaniem karabinków wspinaczkowych jest szybkie i bezpieczne połączenie ze sobą poszczególnych elementów. W swojej sprzedaży posiadamy karabinki i ekspresy takich firm jak Beal, Black Diamond czy Camp, tworzących produkty najwyższej jakości. Producenci oferują szeroki wybór karabinków wspinaczkowych w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu z łatwością znajdziesz ten, który w pełni odpowiada Twoim potrzebom.

Karabinki a ekspresy

Karabinki są lekkie i praktyczne, a przy tym wytrzymałe. Posiadają ergonomiczny kształt i zakręcany zamek. Wykonane są z odpornej na uszkodzenia stali nierdzewnej. Dodatkową zaletą niektórych modeli karabinków metalowych jest to, że nie zahaczają się przy zakładaniu, zdejmowaniu lub wpinaniu w niego innego sprzętu. Ekspresy natomiast składają się z dwóch karabinków oraz taśmy. Niektóre modele posiadają najnowszy model taśmy Dynex Dogbones, który jest o 30% lżejszy od jej tradycyjnych odpowiedników. Z kolei wykorzystywany system Straitjacket to umieszczony w uchu taśmy gumowy element, dzięki któremu zewnętrzny karabinek wspinaczkowy znajduje się zawsze we właściwej pozycji. Dodatkowo wszystkie karabinki i ekspresy wspinaczkowe dostępne w naszym sklepie spełniają konieczne atesty i nadają się do profesjonalnego użytkowania. Za sprawą przemyślanej konstrukcji sprawdzą się w użytkowaniu zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci.

Jakie są rodzaje karabinków wspinaczkowych?

Karabinki wspinaczkowe mają różną formę, kształt, czy zapięcie, jednak wszystkie muszą spełniać normę EN12275:1998, by mogły być użyte do asekuracji. Ich rodzajów jest wiele i chociaż na pierwszy rzut oka nie różnią się od sobie, to mogą mieć różny kształt, zapięcie oraz udźwig. Dlatego zakup karabinka należy przemyśleć i zastanowić się, jaki właściwie jest potrzebny. Natomiast najbardziej popularnym karabinkiem do asekuracji jest karabinek typu HMS, charakteryzujący się gruszkowatym kształtem i zakręcanym zamkiem. Nazywany również karabinkiem osobistym, ponieważ oprócz budowania stanowisk asekuracyjnych nadaje się również do mocowania przyrządów wspinaczkowych do uprzęży. W zależności od modelu, tego typu karabinek wytrzymuję około 25 KN na osi wzdłużnej, jeśli karabinek jest zamknięty, i około 9 KN, gdy pozostaje otwarty. Mimo iż karabinki HMS mają z góry określony kształt, to mogą różnić się od siebie nie tylko rozmiarem, ale również geometrią, czy przekrojem ramienia. Poza karabinkami typu HMS wyróżnia się wiele innych rodzajów, między innymi: B – do ogólnego stosowania; D – spotykany w ekspresach, K – rozwiązanie popularne na via ferratach, do autoasekuracji; Q – zastosowanie w speleologii; X – wykorzystywane przez speleologów, ratowników oraz podczas wspinaczki hakowej.

Jakie są rodzaje ekspresów wspinaczkowych?

Ekspres wspinaczkowy to nic innego jak dwa karabinki połączone ze sobą taśmą, które służą do dolnej asekuracji. Sprawdzają się zwłaszcza we wspinaczce skałkowej i są niezbędnym wyposażeniem doświadczonego wspinacza. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się kilka rodzajów ekspresów. Jednym z nich jest ekspres do wspinaczki sportowej. Charakteryzuje się przede wszystkim szeroką i krótką taśmą, która pozostaje chwytna i komfortowa w użytku. Ekspresy sportowe powinny być także odporne na działanie warunków atmosferycznych. Karabinki w ekspresach sportowych najczęściej posiadają zamknięte zamki. Innym rodzajem jest ekspres do wspinaczki tradowej, który jest lekki i niewielkich wymiarów. Natomiast tasiemki w ekspresach do wspinaczki tradowej mogą być różnej długości, ale zawsze pozostaną wąskie. Co więcej, karabinki w ekspresach do wspinaczki tradowej są wyposażone w druciane zamki, co dodatkowo zmniejsza wagę ekspresu. Podobne rozwiązania stosuje się w ekspresach górskich, jednak w tym przypadku można spotkać również modele z podwójną taśmą, w których można użyć standardowej długości lub wydłużonej.

Czym kierować się przy wyborze karabinków wspinaczkowych?

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą stawiająca pierwsze kroki w dziedzinie wspinania, czy masz już za sobą wiele podróży o tym charakterze – nieodzownym elementem wyposażenia wciąż pozostaje między innymi karabinek. Ich rodzajów i kształtów jest dzisiaj na rynku tak dużo, że nawet wprawionego wpinacza mogą przyprawić o zawrót głowy. Czym zatem kierować się przy jego wyborze? Przede wszystkim dużą wytrzymałością i sposobem zapięcia. Wygodnym i jednocześnie prostym rozwiązaniem jest karabinek zakręcany, który jest dobrym wyborem na początek. Nie bez znaczenia jest również wielkość prześwitu, który zapewni komfortowe i łatwe użytkowanie.

Czym kierować się przy zakupie ekspresów wspinaczkowych?

Ekspres wspinaczkowy jest wygodnym rozwiązaniem, które przydaje się podczas wspinaczki zwłaszcza przed doświadczonych wspinaczy. Jednak, by sprzęt w pełni spełniał swoje zadanie i był pomocą, a nie zbędnym obciążeniem, warto by był dopasowany do rodzaju wspinaczki. Należy pamiętać, że sprzęt wspinaczkowy został sprawdzony w warunkach, do których został stworzony i to właśnie w nich zapewnia największe bezpieczeństwo.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.