Lunchboxy dla dzieci

Atrakcyjne podanie drugiego śniadania w kolorowym i wielofunkcyjnym pojemniku to najlepszy argument przemawiający za tym, że lunchbox dla dziecka powinien znaleźć się w szkolnej wyprawce Twojej córki lub Twojego syna. Lunchboxy dla dzieci świetnie sprawdzają się jednak nie tylko w szkole, ale też podczas różnorakich wypadów i górskich wędrówek - w końcu dobrze jest mieć w zanadrzu dodatkowy posiłek ;)

Cechy idealnego lunchboxa

Ciekawe desenie i niebanalna kolorystyka to oczyma dziecka jedne z najważniejszych, o ile nie najistotniejsze cechy lunchboxa do szkoły. Kiedy wybierasz funkcjonalny pojemnik na drugie śniadanie, musisz wziąć pod uwagę o wiele więcej kwestii:

  1. Skład wolny od bisfenolu A (BPA) i znak potwierdzający, że pojemnik jest przeznaczony do kontaktu z żywności. Lunchbox dla dzieci bez BPA to dla Ciebie, jako rodzica, gwarancja, że kupujesz pociesze to, co najlepsze. Poza zdrowym posiłkiem masz również pewność, że przez długi szkolny dzień jedzenie będzie przechowywane w bezpiecznym pojemniku.
  2. Możliwość mycia pojemnika w zmywarce. Mycie automatyczne znacznie ułatwia i przyspiesza sprzątanie w kuchni, poza tym pozwala na zaoszczędzenie wody. Zmywarka często myje pojemniki dokładniej niż rodzic, zmęczony po całym dniu pracy, ręcznie pod bieżącą wodą.
  3. Możliwość podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Taka funkcja przyda się zawsze, chociażby wtedy gdy lunchbox kupiony do szkoły używacie podczas weekendowych wycieczek nad morze albo wypadów w góry.
  4. Zachowywanie temperatury ciepłych i zimnych posiłków. Wielozadaniowość lunchboxa jest nie do przecenienia, kiedy Twoje dziecko zaczyna lekcje około południa. Ciepły posiłek przygotowany rano może zachować temperaturę nawet do kilkunastu godzin. Zanim jednak przełożysz ulubiony lunch pociechy do pojemnika z cechami termosu dla dzieci, wlej do niego wrzątek, zakręć, a po kwadransie wylej zimną wodę. Taki zabieg pozwoli zatrzymać ciepło lunchu na dłużej. W najcieplejszych miesiącach roku docenisz inną właściwość termicznego lunchboxa. Wrzuć do niego kostki lodu, które wyjmiesz po 15 minutach. Zyskasz pewność, że jogurt z owocami, który dziecko zje dopiero po południu, przetrwa kilka godzin poza lodówką.
  5.  Szczelność. Jeżeli szukasz termosu do przechowywania lunchu albo drugiego śniadania, zakrętka powinna być dookoła dobrze uszczelniona. Płaskie pojemniki (kwadratowe, prostokątne lub okrągłe) powinny mieć nie tylko uszczelkę, lecz także zatrzaski, które pewnie przypinają przykrywkę do reszty pojemnika. Twój wybór padł na lunchbox z przegródkami i pojemniczkami? W takim razie obracaj pudełko z mniejszymi pojemnikami w środku i zyskaj pewność, że się nie przemieszczają.
  6.  Łatwość otwierania i pakowania przez dziecko. Skoro Twoja córka lub Twój syn będzie korzystać z lunchboxa na co dzień, to musi bez trudu radzić sobie z otwieraniem i zamykaniem pojemnika. Natomiast po skończonym posiłku nie może mieć kłopotu z odpowiednim poukładaniem małych pojemników w środku.
  7.  Niewielka waga pojemnika. Dzieci i młodzież szkolna każdego dnia noszą na plecach ciężkie plecaki, których nie warto przeciążać dodatkowymi akcesoriami. Wybieraj termosy ze stali nierdzewnej i lunchboxy z trwałego tworzywa sztucznego. Decyduj się na pojemniki o takiej wielkości, którą rzeczywiście wykorzystasz. Szybko okaże się, że za duże zabierają miejsce w plecaku i go niepotrzebnie dociążają.
  8.  Lunchbox ze sztućcami. Najlepiej z kompletem trzech sztućców, czyli łyżki, widelca i noża. Sztućce dołączone do pojemnika sprawiają, że rodzic może popuścić kulinarne wodze fantazji.
  9.  Pojemniki na sosy i dipy. Docenisz je, jeżeli Twoje dziecko je słupki warzyw (np. marchewki i ogórka), ale tylko serwowane z domowym dipem jogurtowym.
  10.  Antypoślizgowy spód. Zapobiega m.in. przypadkowemu przesunięciu otwartego lunchoboxa na śliskiej powierzchni, np. blacie szkolnej ławki. Ułatwia także stołowanie się na świeżym powietrzu. Jeżeli zatrzymacie się przy drewnianych stołach i ławkach na górskim szlaku, mimo pochyłego blatu lunchbox z antypoślizgową nakładką nie będzie się przemieszczał.

Lunchbox dla dziecka – dlaczego warto?

Powiedzenie, że jemy oczami, chyba w nikim nie powoduje potrzeby wyrażenia sprzeciwu… To w zasadzie oczywistość. Skoro dorośli, znający zasady zdrowego odżywiania się i bycia w formie, w swoich wyborach żywieniowych kierują się estetyką, tym bardziej trudno dziwić się dzieciom, które z przedszkola albo szkoły wracają głodne do domu. Jeżeli nieraz Twoja pociecha mówiła, że w stołówce nie spróbowała nawet obiadu, bo wyglądał nieapetycznie (smyk na pewno użył mniej dyplomatycznego określenia), wiesz, na czym polega problem.

Właśnie dlatego sposób zapakowania drugiego śniadania albo lunchu do szkoły ma ogromne znaczenie dla prawidłowego żywienia dziecka każdego dnia. Lunchbox, który przyciąga wzrok, to duma dla jego małego właściciela. Pudełko w pięknych barwach albo z bohaterami ukochanych bajek Twoja pociecha będzie otwierać z dumą.

Co powinno znaleźć się w lunchboxie na drugie śniadanie? Zdrowa okołopołudniowa przekąska musi składać się z białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy. Istotna jest również obecność owoców i warzyw. W zależności od diety smyka białko możesz serwować w postaci mięsa, serów, tofu i roślin strączkowych. Węglowodany to przede wszystkim kasze, ryż i produkty mączne, takie jak pieczywo, makaron, tortille czy gofry. Z kolei tzw. zdrowy tłuszcz zawierają m.in. orzechy, pestki i awokado.

W takim razie co dać dziecku do lunchboxa? Świetnie sprawdzi się wegetariańskie danie inspirowane smakami Dalekiego Wschodu, które wielu smakuje także na zimno. Mowa o makaronie ryżowym skropionym ciemnym sosem sojowym podawany z wędzonym tofu i prażonymi ziarnami słonecznika. Do tego marchewka pokrojona w słupki, a jako szybka przekąska między lekcjami – niewielkie owoce, takie jak maliny, śliwki (bez pestek) czy winogrona. Twoja pociecha woli tradycyjne smaki? Nuggetsy z ryżem i ulubionym sosem z surówką z tartego jabłka i tartej marchewki na pewno przypadną jej do gustu. Kilkukomorowy lunchbox dla dziecka do szkoły pomieści również kanapkę z chleba mieszanego lub pełnoziarnistego z awokado albo wędliną. Kilka kostek żółtego sera, plasterki ogórka i pokrojone jabłko schowaj do osobnych przegródek. Pamiętaj, aby potrawy przygotowywane dla dziecka nie miały zbyt intensywnego zapachu, co mogłoby zniechęcić je do jedzenia lunchu w szkole, a jego kolegów – do wspólnego biesiadowania w trakcie długiej przerwy.

Lunchbox w góry

Szybki lunch albo pożywne drugie śniadanie to świetny pomysł na krótką przerwę w wędrówce. Na wyprawę w góry warto zabrać przede wszystkim posiłki składające się z węglowodanów złożonych, które szybko dodają energii. Kanapka z pełnoziarnistego chleba albo sałatka z brązowego ryżu i świeżych warzyw z dodatkiem pieczonego mięsa lub tofu każde dziecko szybko postawi na nogi.

Aby móc cieszyć się takim posiłkiem na górskiej polanie, należy zadbać o odpowiedni lunchbox dla dzieci w góry. Najważniejszymi cechami spośród wymienionych wcześniej są bez wątpienia jak najniższa waga i najmniejsze rozmiary pojemnika. W końcu przez całą drogę dziecko nosi taki pojemnik na plecach!

Podczas wiosennych i jesiennych wycieczek nie do przecenienia jest termos z ciepłym napojem lub zupą. Latem przyda się z kolei dodatkowa warstwa izolująca jedzenie przed ciepłem, które najbardziej daje się we znaki w najwyższych partiach gór. Lunchbox warto schować wówczas do specjalnej toreby termoizolacyjnej (tzw. lunch bag dla dzieci).

Jaki lunchbox dla dziecka?

Wybierając lunchbox do szkoły dla swojej pociechy, najlepiej kieruj się prostą zasadą – rodzic zwraca uwagę na funkcjonalność, a pociecha kładzie nacisk na estetykę. Reguła ta dotyczy i dzieci z nauczania początkowego, i nastolatków. Wspólne zakupy sprawią Wam mnóstwo frajdy, a z lunchboxa dla dzieci, który wybierzecie z oferty e-horyzont.pl, zadowolona będzie i pociecha, i rodzic.

Ważną kwestią są przyzwyczajenia uczennicy lub ucznia co do spożywania posiłków. Niektóre dzieci jedzą drugie śniadanie w szkole bezpośrednio nad pojemnikiem, inne wolą jeść nad talerzem. W ofercie naszego sklepu znajdziesz lunchboxy z przykrywką, która z łatwością odegra rolę talerza.

Ciekawą propozycją są też większe lunchboxy z mniejszymi zamykanymi pojemnikami. Możesz na co dzień korzystać ze wszystkich albo sięgać tylko po niektóre z nich. Twoje dziecko może wyjąć śniadanie zapakowane tylko w duży pojemnik albo szybko posilić się na placu zabaw zdrowymi przekąskami, które schowasz do zamykanych pojemniczków.

Jak wybrać lunchbox do szkoły?

Spakowanie drugiego śniadania albo lunchu ułatwia lunchbox dla dzieci z przegródkami. Ich wielkość i ustawienie zależą od tego, co Twoja pociecha lubi najbardziej. Praktyczne są zwłaszcza lunchboxy z przegródkami. Nie dość, że łatwiej jest je wyczyścić, to jeszcze łatwo schować do niego dobrze zbilansowany posiłek.

Piękne lunchboxy do szkoły zachęcają najmłodszych do organizowania pikników. Scenerią mogą być ławki szkolne w trakcie długiej przerwy, szkolna świetlica albo przyszkolny plac zabaw po zakończonych lekcjach… Liczy się prawdziwa dziecięca uczta i radosny czas spędzony z rówieśnikami.

Czym się kierować przy zakupie lunchboxa?

Do wyboru najlepszego lunchboxa warto zaangażować pociechę… W końcu to ona będzie na co dzień z pojemnika! Dziecko powinno decydować o kolorystyce i wzorach, a rodzic zwracać uwagę na najważniejsze cechy i przydatne rozwiązania. Pamiętaj, że uczniowie bardzo liczą się opinią swoich równieśników, a nietuzinkowy, a zarazem piękny lunchbox będzie podobał się nie tylko Twojemu dziecku, lecz także jego przyjaciołom z klasy.

W trakcie zakupów weź pod uwagę przede wszystkim wiek córki lub syna i wielkość spożywanych posiłków. Wielu rodziców radzi, aby mimo wszystko wybrać pojemnik na drugie śniadanie trochę większy od tego, który wydaje się najodpowiedniejszy. Po pierwsze, zazwyczaj drugie śniadanie w ładnym lunchboxie staje się coraz bardziej urozmaicone i ładniej spakowane, więc zajmuje więcej miejsca. Po drugie, z czasem zapotrzebowanie kaloryczne pociech rośnie i potrzeba więcej przegródek na drugie śniadanie lub lunch.

Zastanów się też nad rozplanowaniem przestrzeni w pojemniku. Lunchboxy dla dzieci z przegródkami ułatwią oddzielenie kanapki albo lunchu od zdrowego deseru, np. domowych muffinek pełnoziarnistych i świeżych malin. Praktyczne są też mniejsze wyciągane pojemniczki, z których możesz korzystać też jak z osobnych pojemników niezwiązanych z lunchboxem. Kiedy wybierzecie się na plac zabaw albo krótki spacer po osiedlu, do kilku pojemniczków warto schować m.in. suszone owoce niesłodzone i orzechy.