Liny

Każdy, kto mniej lub bardziej profesjonalnie zajmuje się wspinaczką, ma świadomość tego, jak ważną rolę w całym przedsięwzięciu odgrywa lina wspinaczkowa. Wykorzystują ją nie tylko wspinacze, ale i ratownicy czy pracownicy wysokościowi. To ona wpływa na bezpieczeństwo i zapewnia odpowiednią asekurację. W przypadku tego rodzaju sprzętu szczególne znaczenie ma jakość, stan bieżący i wytrzymałość liny wspinaczkowej.

na stronę
  1. Lina wspinaczkowa pojedyncza ROPE 60 m/10,2 mm tri blue
    Sale
    Lina wspinaczkowa pojedyncza ROPE 60 m/10,2 mm tri blue

    Black Diamond

    Cena 689,00 zł Od 516,90 zł
na stronę

Liny wspinaczkowe w ofercie sklepu e-hryzont.pl

Liny wspinaczkowe dynamiczne dostępne w naszym sklepie sprostają wymaganiom najbardziej doświadczonych wspinaczy. Są lekkie, zwarte i sprawdzą się w różnych warunkach. Liny znanych i doświadczonych na rynku marek, takich jak Black Diamond i Beal, cechują się wyjątkową elastycznością i szybkością. Ich niekwestionowaną zaletą jest doskonały kompromis pomiędzy nie tylko ciężarem i wytrzymałością, ale także pewnym chwytem i płynnym przesuwaniem przez karabinki. Do tego niska siła uderzenia, duża ilość odpadnięć i bezpieczne oznaczenie środka liny. Warto podkreślić, że wszystkie liny wspinaczkowe dynamiczne oferowane przez nas w sklepie posiadają certyfikat UIAA-CE i nadają się do profesjonalnej wspinaczki. W naszym sklepie oferujemy także lekkie i mocne torby na liny wspinaczkowe, które z łatwością pomieszczą cały sprzęt.

Liny statyczne a dynamiczne

Oba rodzaje liny różni głównie ich stopień wyciągnięcia, a co za tym idzie ich przeznaczenie. Lina statyczna sprawdza się przede wszystkim w speleologii, na ściankach oraz podczas poręczowania. Jednak w szeroko rozumianej wspinaczce zaleca się użycie liny dynamicznej. Ta charakteryzuje się większą rozciągliwością. Co za tym idzie – pochłania większość energii, która powstaje w momencie odpadnięcia. Dzięki temu moment szarpnięcia nie jest bardzo nieprzyjemny na wspinacza.  Pamiętać trzeba o tym, że każda lina przeznaczona do wspinaczki, powinna posiadać odpowiednie certyfikaty CE i UIAA, które zapewniają o jej wytrzymałości i użyciu odpowiednich materiałów przy jej produkcji.

Jak wybrać linę wspinaczkową?

Przy wyborze liny wspinaczkowej ważne jest kilka kwestii. Jedną z nich jest typ liny – statyczna lub dynamiczna. Ta pierwsza ma ograniczone zastosowanie. Sprawdzi się podczas speleologii, w trakcie poręczowania lub na ściankach. Wygodniejszą opcją natomiast jest ta druga, która sprawdza się w szeroko pojętej wspinaczce. Dzięki rozciągliwości absorbuje energię powstałą przy odpadnięciu. Ze względu na swoją wielozadaniowość oraz odczuwalny komfort użytkowania, jest bardzo chętnie wybierana przez wspinaczy. Kolejną kwestią jest długość liny. Na e-horyzont znajdziesz liny od 10 m do 70 m. Najkrótsza z nich to jedynie lina pomocnicza. Jest cienka oraz nie absorbuje energii i dlatego służyć może jedynie przypięciu akcesoriów do uprzęży – nie jest zatem liną asekuracyjną i nie zależy stosować jej w tym celu. Dłuższe liny dynamiczne przeznaczone do asekuracji wybierać należy, kierując się przede wszystkim jej długością. Mierzące około 50 m są odpowiednie na ścianki wspinaczkowe o raz małe skałki. Natomiast 70 m sprawdzą się oczywiście się na wyższych wysokościach. Warto jednak przemyśleć, do jakiej wspinaczki wybieramy linę, ponieważ tak samo zbyt krótka, jak i długa okaże się niepraktyczna. Również długość liny ma znaczenie. Grubsza potrafi poprawić pewność chwytu, jednak trzeba pamiętać o jej większej wadze. Nie bez znaczenia jest również siła graniczna, która odpowiada za moc szarpnięcia przy odpadnięciu.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.