Torby na liny

Dla miłośników wspinaczki przygotowaliśmy torby na liny, które ułatwiają przechowywanie. Zapewniają łatwy transport sprzętu pod skałę lub na ściankę. Nie plączą lin, dzięki łatwemu umieszczeniu ich na płachcie. Co za tym idzie – ich klarowanie nie jest już problemem! W sklepie e-horyzont znajdziesz produkty marek doświadczonych na rynku – takich jak Black Diamond, czy Beal.

Czytaj mniej Czytaj więcej

Torby na liny najlepszych marek

Niezwykle przydatnym sprzętem, cenionym przez wspinaczy jest torba na linę. Pozwala na łatwy transport bez konieczności klarowania liny, czyli czasochłonnego zwijania jej w określony kształt. W sklepie e-horyzont.pl znajdziesz produkty doświadczonych na rynku marek – między innymi Black Diamond, czy Beal. Niektóre modele, możesz nosić również jako plecak, co sprawdzi się zwłaszcza podczas stromych podejść. Dodatkowo torby na liny wykonane są z wytrzymałych materiałów, które wytrzymują duże obciążenie i zwijanie. Odpowiednie przechowywanie liny to nie tylko czysty i zadbany sprzęt, ale również bezpieczeństwo, które jest nie zwykle ważne podczas wspinaczki.

Jak wybrać torbę na linę?

Odpowiednia torba na linę powinna być dobrana odpowiednio do naszych potrzeb. Jej wielkość uzależniona jest w dużej mierze od typu aktywności, który preferujemy. Bardziej pojemna torba na długą i grubą linę, to dobry pomysł, jeżeli wybieramy się na ściankę wspinaczkową lub jeśli dostęp do skał na świeżym powietrzu nie jest utrudniony. Taka torba dodatkowo pomieści również dodatkowe wyposażenie w postaci butów wspinaczkowych, uprzęży, karabinków, czy kasków. Również często wybieranym rozwiązaniem jest torba jedynie do przechowywania liny oraz dodatkowo mały plecak na inne akcesoria. Torby na liny dodatkowo często wyposażone są nie tylko w pętle do mocowania, ale również w dodatkowe szpejarki pozwalające na wygodne przechowanie karabinków lub ekspresów.

Czy torba na linę jest niezbędna?

Tego rodzaju torba zyskuje na popularności dzięki swojej wielofunkcyjności. Sprawdza się idealnie do transportu samej liny oraz innego drobnego szpeju, pod same skałki lub na salę treningową. Dzięki płachcie, na którą po prostu kładzie się linę, nie trzeba jej zwijać, co jest znacznym udogodnieniem, ponieważ oszczędza i czas i nerwy – zwłaszcza po wyczerpującej aktywności. Większa torba pomieści dodatkowo inne potrzebny do wspinaczki wyposażenie, dlatego może być wożona w bagażniku samochodu np. do pracy, co znacznie ułatwia organizację popołudniowych aktywności. Tego rodzaju torba to nie tylko łatwe przemieszczanie się, ale również odpowiednia pielęgnacja liny, ponieważ dba nią, chroniąc przed brudem w postaci pyłu, piasku czy osadu z magnezji. Ta kombinacja cech sprawia, że torba na linę jest niezbędnym wyposażeniem każdego miłośnika wspinaczki.

Torba na linę czy plecak?

Zarówno torba na linę, jak i plecak wspinaczkowy mają swoje zastosowanie we wspinaczce. Stanowią nieodzowny element podczas transportu sprzętu, a także w trakcie samej wspinaczki. Jednak różnią się od siebie i to nie tylko wyglądem, ale również sposobem użytkowania. Okazuje się, że torba na linę oraz plecak wspinaczkowy sprawdzą się najlepiej w innych sytuacjach.

Kiedy wybrać torbę na linę?

Okazuje się, że torba wspinaczkowa jest idealnym rozwiązaniem do transportu liny. Torby na linę w większości przypadków wyposażone są w płachtę na linę, która doceniana jest przez niemal wszystkich wspinaczy. To proste udogodnienie pozwala na przechowywanie liny bez jej plątania ani poprzedniego jej klarowania. Płachta składa z materiału o właściwościach ochronnych – wytrzymałej tkaniny nieprzepuszczającej promieni UV – oraz pętli, do których mocuje się oba końce liny, co zapobiega jej plątaniu. Dzięki temu lina jest nie tylko gotowa od razu do użycia, ale również pozostaje chroniona przed niekorzystnymi dla niej warunkami zewnętrznymi, co z kolei wydłuża jej żywotność. Zatem torbę na linę warto stosować przy przechowywaniu liny np. w mieszkaniu, ale również podczas jej transportu. Sprawdzi się również na ściankach wspinaczkowych. Rozłożona na podłożu ochroni linę przed zabrudzeniami. W takim przypadku będzie stanowiła również miejsce, w którym użytkownik może przebrać obuwie codzienne na wspinaczkowe, dzięki czemu podeszwa butów do wspinania pozostanie czysta. Torba na linę to rozwiązanie, które ułatwia podejście pod ściankę wspinaczkową lub skałę, lecz w trakcie wspinania musi pozostać na ziemi, dlatego do wspinaczki w terenie niezbędny okazuje się plecak wspinaczkowy. Natomiast jeśli wybierasz się na ściankę wspinaczkową po pracy, to torba na linę, do której spakujesz również inny niezbędny sprzęt w postaci butów wspinaczkowych, czy uprzęży, jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Wielozadaniowy plecak wspinaczkowy

Innym rozwiązaniem jest plecak wspinaczkowy. Ten sprawdzi się zarówno na ściance wspinaczkowej, jak i na skałkach. Stanowi rozwiązanie zarówno podczas podejścia pod górę, jak i w samym momencie wspinaczki. Odpowiednio spakowany plecak wspinaczkowy stanowi znaczne ułatwienie podczas całodniowej wspinaczki oraz w trakcie wielodniowej wyprawy. To zdecydowanie nieodzowny element wyposażenia każdego wspinacza. Jednak plecaki wspinaczkowe rzadziej niż torby na linę posiadają płachtę, ułatwiającą przechowywanie liny. Jest tak, ponieważ torba na linę ma przede wszystkim za zadanie chronić linę podczas jej przechowywania i w transporcie. Natomiast plecak wspinaczkowy zgodnie ze swoim przeznaczeniem ma wspierać wspinacza przed aktywnością – podczas podejścia pod górę oraz w jej trakcie – w momencie samego wspinania. Modele z płachtą na linę również sprawdzą się podczas treningu na ściance wspinaczkowej. Plecak wspinaczkowy można również spakować i przewozić w bagażniku samochodu, by skorzystać z niego i całej zawartości podczas treningu po pracy.

Jak rozpoznać dobrej jakości torbę na linę?

By torba na linę odpowiednio spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio wykonana oraz przede wszystkim przystosowana do przechowywania lin. Dużą rolę odgrywa sam materiał, który powinien być wytrzymały oraz w odpowiedni sposób chronić linę przed uszkodzeniami i innymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. promieniowanie UV.

Wytrzymały materiał toreb na linę

Torba na linę w odróżnieniu od plecaków wspinaczkowych nie muszą być wykonane z grubych i ciężkich materiałów odpornych na rozdarcia, ponieważ nie są narażone na uszkodzenia spowodowane zahaczeniem o skały. Dlatego torby na linę w większości przypadków wykonywane są w wytrzymałych, ale lekkich materiałów nylonowych. Z racji tego, że torba wspinaczkowa ma chronić linę przed wszelkimi uszkodzeniami i przedłużyć jej żywot, to wykonywana jest z materiałów, które dodatkowo nie przepuszczają promieni UV.

Udogodnienia w torbach na linę

Aby torba na linę w pełni spełniała swoje zadanie, w większości modeli zastosowane są liczne udogodnienia, które znacznie zwiększają komfort użytkowania. Jednym z nich i najważniejszym – docenianym przez szerokie grono wspinaczy – jest płachta na linę. To proste rozwiązanie to nic innego, jak dużych rozmiarów mata z pętlami, do których mocuje się oba końce liny, co zapobiega jej poplątaniu. Ponadto chroni ona linę przed zabrudzeniami przed i podczas wspinaczki. To znaczne udogodnienie nie tylko na ściance wspinaczkowej, ale również na skałkach. Innym udogodnieniem mogą być pasy kompresyjne, zmniejszające wymiary torby lub na ramiona, dzięki czemu torbę na linę można nosić jako plecak.

Torby na linę od najlepszych marek

Torba na linę to dzisiaj niezbędny sprzęt podczas wspinaczki, dzięki któremu transport, przechowywanie, a także przygotowanie jej przed wspinaczką staje się o wiele łatwiejsze. By w pełni cieszyć się korzyściami, jakie niesie ze sobą użytkowanie tego rodzaju sprzętu, warto decydować się na doświadczone w tej dziedzinie marki. Na e-horyzont.pl znajdziesz torby na liny takich marek jak Beal, czy Black Diamond.