MATY I MATERACE

W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór mat oraz materacy, które wraz z namiotem i śpiworem stanowią absolutne must have podczas nocy spędzanej w outdoorze. W naszym sklepie znajdziesz zarówno materace turystyczne, samopompujące, lekkie karimaty, jak i zachowujące małe rozmiary siedziska, które sprawdzają się zwłaszcza podczas odpoczynku na łonie natury. Wszystkie produkty pochodzą on najlepszych marek takich jak: Jack Wolfskin, Pinguin, Fjord Nansen, czy Thermarest.

Strona
na stronę
  1. Karimata Pinguin FOLD green
    .
    Karimata Pinguin FOLD green

    Pinguin

    Od 139,99 zł
Strona
na stronę

Wybór mat i materacy w ofercie sklepu e-horyzont.pl

Karimaty, maty samopompujące oraz materace turystyczne stanowią warstwę izolującą od zimna i wilgoci, zwiększając komfort naszego snu. Wybór zależy od wielu czynników m.in. od pogody czy warunków, w jakich chcemy rozbić namiot. W ofercie sklepu turystycznego znajdziesz maty i materace takich marek jak: Jak Wolfskin, Thermarest, Fjord Nansen oraz Pinguin. Wygodne karimaty i siedziska to marka Sea To Summit. Wszystkie projektowane w taki sposób, by poprzez funkcjonalny sprzęt zapewnić komfort.

Rodzaje mat turystycznych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mat i materacy turystycznych: karimaty, maty samopompujące, materace dmuchane oraz siedziska. Wybierając tego typu sprzęt, należy zastanowić się przede wszystkim nad jego przeznaczeniem, ale też, w jakich warunkach będziemy je użytkować. Karimaty są najczęściej wybieranym rozwiązaniem podczas pieszych wypraw. Chociaż słabo izolują od zimna z podłoża, to pozostają lekkie i łatwe do przytroczenia do plecaka. Maty samopompujące to nieco cięższa wersja, ale za to wygodniejsza. Jest grubsza i dzięki temu lepiej utrzymuje ciepło. Materace turystyczne natomiast, to opcja dla ceniących sobie wygodę, ponieważ zapewniają wysoki komfort. To jednak rozwiązanie ważące najwięcej i nawet po złożeniu zajmuje dużo miejsca. Zarówno podczas długiego trekkingu, jak i na biwaku przydatnym akcesorium okazuje się siedzisko, które jest mniejsze od karimaty i daje się złożyć do niewielkich rozmiarów. Dzięki temu w dowolnym miejscu na trasie pozwolić możemy sobie na odpoczynek lub zapewnić sobie miejsce siedzące przed namiotem.

Jak rodzaj maty sprawdzi się najlepiej?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Inny rodzaj maty sprawdzi się na campingu, a inny podczas pieszej wycieczki z plecakiem. Dlatego najważniejsze jest jego przeznaczanie. Podczas wielodniowego trekkingu dobrym rozwiązaniem okazuje się lekki sprzęt, a więc karimata. Jest lekka i w łatwy sposób daje się przytroczyć do plecaka, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca wewnątrz. Na tego typu wyprawie zdecydowanie nie sprawdzi się materac turystyczny, który jest zwyczajnie ciężki i nawet po złożeniu zachowuje spore rozmiary. Zapewnia natomiast duży komfort, dzięki czemu nawet pod namiotem możesz czuć się, jak we własnej sypialni. Zatem, kiedy sprawdzi się materac turystyczny? Okazuje się świetnym rozwiązaniem podczas wyjazdów na biwak, kiedy wybieramy się samochodem i możemy w wygodny sposób zabrać większą ilość rzeczy i nie jesteśmy ograniczeni wagą ekwipunku. Innym rozwiązaniem jest mata samopompująca, która stanowi kompromis pomiędzy dwoma powyższymi rozwiązaniami. Jest lżejsza od materaca turystycznego i stanowi lepszą izolację niż karimata.

Rodzaje materacy turystycznych

Najważniejsze rodzaje materacy dzieli się ze względu na możliwą liczbę śpiących osób (jedno- lub dwuosobowe) i sposób nadmuchiwania (samopompujący, nadmuchiwany z pomocą pompki lub samodzielnie). Zanim wybierzesz konkretny model, zastanów się, czy po aktywnym dniu wystarczy Ci sił na nadmuchanie materaca siłą własnych płuc. Jeżeli masz co do tego wątpliwości, poszukaj materaca turystycznego samopompującego lub z pompką, np. nożną.

Materac turystyczny to posłanie, które łatwo spakować i nosić ze sobą w trakcie wędrówki po górach albo lesie. Cechy, którymi musisz kierować się w trakcie wyboru materaca, to rozmiar posłania po nadmuchaniu, a także waga i wielkość przed nadmuchaniem. Wszystkie informacje znajdziesz w naszym sklepie w opisie wybranego materaca. Waga i wielkość mają ogromny wpływ na komfort wędrówki, w końcu cały czas masz ekwipunek na plecach i tak naprawdę z każdym krokiem coraz mocniej odczuwasz każdy dodatkowy gram bagażu.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materaca turystycznego, przyjrzyj się, jakie wymiary ma nadmuchane posłanie. Zwracaj nie tylko uwagę na szerokość i długość, lecz także na wysokość. Jeżeli śpisz na wznak, całe ciało powinno spoczywać na nadmuchanym posłaniu. Dzięki temu w nocy nie będzie Ci chłodno. Materac dla śpiących na plecach może być też nieco niższy od tego polecanego osobom zasypiającym na boku. Dlaczego? Kiedy leżysz na boku, ciężar ciała spoczywa tylko na części materaca i nie rozkłada się równomiernie. W takim wypadku lepiej sprawdzi się grubszy materac. Grubość materaca ma także wpływ na poziom izolacji od chłodnego podłoża.

Polecane materace i maty turystyczne na e-horyzont.pl

W naszym sklepie znajdziesz maty i materace turystyczne dmuchane najlepszych producentów. Polecamy je wszystkie, ale możemy podsunąć Ci kilka propozycji. Materac Pinguin TUBE orange po złożeniu waży zaledwie 580 g i ma wymiary 10 × 25 cm. Jest wystarczająco mały, żeby zmieścić się do plecaka, a po rozłożeniu wystarczająco duży (183 × 50 × 7 cm), żeby wyspał się na nim dorosły. Za kompaktowość ceniona jest także karimata FOLD green tej samej marki. Waży 340 g i składa się ją do rozmiarów (55 × 13 × 13 cm). Rozkładając karimatę, zwiększysz jej długość z 55 do 185 cm.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.