Maty samopompujące

Jeśli nie materac to może mata samopompująca? Do tego typu sprzętu nie potrzebujemy pompek czy innych akcesoriów. W zależności od modelu wystarczy odkręcić zawór, wdmuchać krótko powietrze, a reszta maty sama się wypełni. Maty samopompujące to sposób na szybki, wygodny i spokojny sen. Sprawdź, co proponują najlepsze marki, w tym: Jack Wolfskin, Thermarest, Pinguin czy Fjord Nansen.

Strona
na stronę
 1. Mata samopompująca Pinguin Nomad 75 grey
  Sale
  Mata samopompująca Pinguin Nomad 75 grey

  Pinguin

  Cena 389,99 zł Od 329,99 zł
 2. Materac samopompujący Thermarest Trail Lite Trooper
  Sale
  Materac samopompujący Thermarest Trail Lite Trooper

  Thermarest

  Cena 449,99 zł Od 379,99 zł
 3. Materac samopompujący Thermarest ProLite Large
  Sale
  Materac samopompujący Thermarest ProLite Large

  Thermarest

  Cena 729,99 zł Od 619,99 zł
Strona
na stronę

Jak działa mata samopompująca?

Mata samopompująca wciąż zyskuje na popularności ze względu na jej łatwość w obsłudze i brak konieczności zabierania ze sobą pompki. Swoimi rozmiarami po złożeniu jest nie wiele większa od karimaty, ale komfort użytkowania potrafi dorównać nawet dmuchanym materacom turystycznym. Jak działa ten sprzęt? Rozkładając warstwę izolującą, np. podłogę namiotu, umieszczamy na niej matę samopompującą. Następnie zawarta w niej gąbka rozpręża się, a wnętrze: napełnia powietrzem. Potem sprawdzamy twardość i w zależności od preferencji – spuszczamy bądź dopompowujemy wnętrze. Mata samopompująca, jaką warto wybrać, powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów. Środek mat wypełnia się pianką termiczną.

Karimata czy mata samopompująca?

Maty samopompujące dwuosobowe i jednoosobowe sprawdzają się zarówno na biwaku w lesie, na polu campingowym z rodziną, jak i w domu, gdzie spełnią funkcję dodatkowego materaca. Mogą posłużyć także jako siedzisko podczas wieczornego ogniska lub relaksu przed namiotem. Dobre właściwości izolujące stwarzają nie tylko wygodne miejsce na odpoczynek, lecz także do spania. A niewielki rozmiar sprawia, że w każdym plecaku zmieści się mata samopompująca. To wszystko sprawia, że tego typu sprzęt pozostaje świetnym rozwiązaniem na biwak, a nawet pieszą wyprawę. Zapewnia większy komfort niż karimata, jednak zachowuje również większą wagę, dlatego minimaliści powinni przemyśleć wybór maty samopompującej.

Na jakie wyprawy warto wybrać matę samopompującą?

Mata samopompująca jest lżejsza od materaca turystycznego, jednak nieco cięższa niż karimata. Z tego powodu sprawdzi się zarówno na pieszej wyprawie, jak i na campingu. Jej wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkownika. Mata samopompująca po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca w plecaku, jednak trzeba liczyć się z jej wagą – od 700 g do nawet 1300 g. To sprawia, że staje się idealnym rozwiązaniem podczas podróży w większej grupie, kiedy ciężar całego ekwipunku można rozłożyć na kilka osób. Przypadnie do gustu również użytkownikom ceniącym sobie wygodę i komfort, ponieważ zawarta w niej i rozprężona po rozłożeniu gąbka, nie tylko bardzo dobrze izoluje od zimna z podłoża, ale również niweluje nierówności terenu.

Mata samopompująca – w góry i nie tylko

Sprawdza się nie tylko namiocie, ale również jako siedzisko w trakcie odpoczynku – przed namiotem lub przy ognisku. To świetny towarzysz na campingu oraz podczas pieszej wyprawy i chociaż nie jest najlepszym rozwiązaniem dla minimalistów ceniących sobie przede wszystkim niewielkie wymiary i wagę ekwipunku, to mata samopompująca świetnie odnajduje się podczas turystyki górskiej. Zwłaszcza podczas wędrówki w większej grupie, kiedy ciężar bagażu można rozłożyć równomiernie na kilka osób. Mata samopompująca to rozwiązanie nie tylko na wyprawę, ale również do domu. Zajmuje niewiele miejsca, a może podłużyć jako dodatkowy materac w trakcie wizyty niezapowiedzianych gości.

Gdzie można rozłożyć matę samopompującą?

Maty samopompujące wykonywane są z wytrzymałych materiałów, lecz mimo to pozostają mniej wytrzymałe niż karimaty. Dlatego szukając miejsca na nocleg, należy być uważnym podobnie jak w przypadku wybierania miejsca na rozłożenie dmuchanego materaca turystycznego. Matę samopompującą bez obaw można rozłożyć na miękkim podłożu – piasku, ziemi lub trafie, po uprzednim sprawdzeniu, czy nie wystają z niego ostre elementy, mogące uszkodzić materiał – kamienie, ostre fragmenty gałęzi. Wybieranie bezpiecznego dla materiału podłoża jest jednym z czynników wydłużających żywotność maty samopompującej. Oprócz tego warto wybierać produkty wysokiej jakości i wykonanych z odpornych na rozdarcia tkanin.

Jak konserwować matę samopompującą?

Czyszczenie maty samopompującej

Większość mat samopompujących wykonana jest z wodoodpornych materiałów lub pokryta hydrofobową warstwą DWR. Takie rozwiązanie pozwala na proste i wygodne czyszczenie, a w większości przypadków wystarczy mokra szmatka. W razie trudniejszych zabrudzeń można użyć środka do czyszczenia sprzętu turystycznego. Czyszcząc matę samopompująca, należy zwracać uwagę, by woda nie przedostała się do środka, a podczas schnięcia koniecznie pozostawić rozwiniętą.

Mata samopompująca – przechowywanie

Niewątpliwą zaletą maty samopompującej są jej niewielkie rozmiary po złożeniu. Możliwość skompresowania maty zawdzięcza się umieszczonej w środku gąbce, która pod wpływem powietrza się rozpręża. By długo cieszyć się tą cechą, niezbędne jest odpowiednie przechowywanie maty. Podobnie jak w przypadku śpiworów puchowych, należy przechowywać ją rozłożoną, co zapobiegnie zbiciu się gąbki. Rozłożoną matę samopompującą warto przechowywać z odkręconym korkiem, ponieważ ta nie lubi wilgoci.

Maty samopompujące w ofercie sklepu e-horyzont.pl

Miłośnicy wypraw, którzy pragną wygodnego snu, powinni zaopatrzyć się w matę samopompującą. Warstwa powietrza w wodoodpornym materiale skutecznie chroni użytkowników przed nierównościami podłoża, zapewniając spokojny sen. Profesjonalne maty samopompujące, jakie wybierają turyści to produkty marek: Jack Wolfskin, Pinguin, Thermarest i Fjord Nansen. Znajdziemy je w asortymencie sklepu internetowego e-horyzont. Dostępne są zarówno modele w klasycznym, prostokątnym kształcie, jak i te uszyte pod śpiwory typu „mumia”. Dzięki temu oszczędzamy cenne miejsce w plecaku turystycznym swoim i partnera.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.