Termosy dla dzieci

Termosy dla dzieci to doskonała opcja do zabrania do przedszkola, szkoły czy na wycieczkę klasową - i to nie tylko zimą! Zagwarantuj mniejszemu i większemu maluchowi stały dostęp do ciepłych (lub zimnych - termosy też utrzymują niską temperaturę) napojów! Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj zamknięcia termosu, a także na kolorystykę - w końcu wiadomo, że z kolorowych termosów pije się przyjemniej :)
na stronę
na stronę

Cechy dobrego termosu dla dzieci

Dobry termos dziecięcy jest lekki i niewielki. Pojemność do 350 mililitrów (czyli mniej więcej półtora kubka używanego w domu) powinna wystarczyć pociesze na krótsze wycieczki, kilkugodzinne aktywności na świeżym powietrzu albo pobyt w szkole. Waga kilkuset gramów plus ciężar napoju wlanego do termosu to łącznie i tak co najmniej dodatkowe pół kilograma, które Twoja pociecha będzie miała na plecach w szkole albo na wycieczce.

Podstawową cechą dziecięcych termosów są też żywe kolory i detale uwielbiane przed najmłodszych. W naszym sklepie internetowym e-horyzont.pl znajdziesz m.in. termosy marki Primus w wyrazistych odcieniach czerwieni, zieleni i niebieskiego. Każdy model zdobi inny rysunek z podobizną uwielbianej przez dzieci Pippi Pończoszanki, czyli postaci literackiej stworzonej przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren. Ten unikalny termos dziecięcy zaprojektowano w 2020 roku z okazji 75. rocznicy ukazania się na rynku pierwszej książki o tej zwariowanej dziewczynce.

Długi czas utrzymywania ciepła

Kiedy wybierasz termos dla dzieci, zazwyczaj myślisz o akcesorium na jesień i zimę. Wielu z nas wciąż zapomina, że termos służy przede wszystkim do utrzymywania temperatury zawartości. Zatem sprawdzi się nawet latem, np. do lodów albo mrożonej herbaty. Jeżeli chcesz, żeby Twoja pociecha w środku dnia mogła napić się w szkole ciepłego napoju zaparzonego z samego rana, koniecznie wybierz model, który trzyma ciepło co najmniej kilka godzin.

Rodzaj korka i budowa termosu mają kluczowe znaczenie dla czasu utrzymywania ciepła. Najlepsze są korki otwierane i zamykane kliknięciem, dodatkowo zabezpieczone uszczelką. Nie dość, że zapobiegają wychładzaniu zawartości termosu, to jeszcze usprawniają nalewanie napoju. Termos zakręca się za pomocą poręcznego kubeczka. Zwróć również uwagę na budowę termosu. Do szkoły odpowiedni będzie termos z dwiema ściankami, który utrzymuje temperaturę zawartości co najmniej przez kilka godzin.

Termosy na wycieczkę – czym się kierować?

W trakcie wycieczki na świeżym powietrzu pociecha będzie spędzała czas w niższej temperaturze, dlatego ciepły napój w termosie wychłodzi się znacznie szybciej niż w szkole. Na kilkugodzinne wycieczki klasowe odpowiedni jest lekki i utrzymujący ciepło co najmniej przez kilka godzin termos dwuściankowy, np. szwedzkiej marki outdoorowej Primus.

Termos na wycieczkę powinny charakteryzować takie cechy jak łatwość nalewania napojów, powierzchnia zapobiegająca ślizganiu się w dłoni i ochrona przed rozlaniem się napoju. Szukaj zatem termosu z korkiem zabezpieczonym uszczelką, działającym na kliknięcie. Taki model ułatwia nalewanie napoju i chroni przed jego rozlaniem w plecaku. Istotna jest również antypoślizgowa powierzchnia termosu, np. taka pomalowana proszkowo albo z silikonowymi wypustkami. Termos będzie kolejnym elementem ekwipunku dziecka, dlatego jeśli wahasz się między dwoma różnymi termosami, wybierz po prostu ten lżejszy.

Jak długo termos trzyma ciepło?

Termosy turystyczne zazwyczaj trzymają ciepło od 6 do 24 godzin. Im większy termos, tym czas utrzymywania temperatury większy. Okres ten zależy również od zewnętrznych warunków – jeżeli dziecko zabiera termos do szkoły, będzie dłużej cieszyło się z ciepłej herbaty niż na szkolnej wycieczce do lasu albo na sankach z przyjaciółmi. Zastanawiasz się, co możesz jeszcze zrobić, żeby termos dłużej trzymał ciepło? Zanim wlejesz do niego herbatę, ogrzej wnętrze. Gorąca woda wlana do termosu na kwadrans powinna pomóc.

Jaki termos dla dziecka wybrać?

Najlepiej lekki i wygodny. Model ze stali nierdzewnej nawet mimo wgnieceń służy jak nowy. Korek termosu to element, który należy dobrze przemyśleć. Termosy z odkręcanym korkiem są prostsze do wyczyszczenia, ale modele z korkiem otwieranym kliknięciem ułatwiają nalanie napoju. Poza tym wpływają na dłuższe utrzymanie ciepła – nie trzeba odkręcić całego korka, żeby nalać do kubka kilka łyków herbaty.

Jak wyczyścić termos?

Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są termosy ze stali nierdzewnej. Uważa się, że odkręcany korek łatwiej umyć niż skomplikowaną konstrukcję zakrętki otwieranej na kliknięcie. Zanim wybierzesz konkretny model, musisz rozważyć wszystkie za i przeciw. O tym, jak należy czyścić wybrany przez Ciebie turystyczny termos dla dziecka, powinien informować producent.

Jak działa termos dziecięcy?

Pod zewnętrzną obudową każdego termosu jest podwójna ścianka, pomiędzy którą występuje próżnia. Dzięki niej nie zachodzi przewodnictwo cieplne, tzn. cząsteczki gorącej zawartości nie zderzają się z chłodniejszymi cząsteczkami powietrza. W ten sposób napój nie wychładza się, a latem nie ociepla się tak szybko.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.