Repelenty

Do najbardziej znanych i popularnych repelentów stosowanych w podróży i w trasie, należą środki odstraszające owady w postaci aerozoli. Zawierają one naturalne i chemiczne substancje, które po zaaplikowaniu na skórę czy ubranie, tworzą warstwę ochronną. Jest ona w smaku i zapachu nieprzyjemna dla niektórych gatunków owadów, jednak jej skuteczność zmniejsza się z biegiem czasu, pod wpływem wiatru, wysokiej temperatury czy pocenia się.

Czym są repelenty i dlaczego są bardzo przydatne w trasie?

Repelenty to środki, których głównym zadaniem jest odstraszanie zwierząt uznawanych przez ludzi za szkodniki lub zwierząt z różnych względów uznawanych za niebezpieczne. Do repelentów zalicza się związki chemiczne, ale także substancje naturalne i urządzenia emitujące sygnały dźwiękowe lub świetlne. Repelenty działają na zmysły zwierząt: węch, wzrok, słuch, smak, dotyk, w zależności od grupy, która ma być przez nie odstraszana.

Do najpopularniejszych rodzajów repelentów zalicza się:

  • repelenty z DEET - to najbardziej skuteczna substancja odstraszająca owady, wykazująca wysoką skuteczność w przypadku komarów, moskitów i kleszczy. Wyróżnia ją intensywny zapach, wyjątkowo nieprzyjemny dla owadów. Jej minusem jest to, że może działać drażniąco na skórę i oczy. Co więcej, jest ona zdolna do uszkodzenia materiałów, dlatego nigdy nie powinno się jej stosować bez umiaru. Należy stosować repelenty zawierające możliwie najniższe skuteczne stężenie DEET - 30% zarezerwowane jest dla wyjazdów w rejony egzotyczne.
  • repelenty z ikarydyną - to mniej toksyczna alternatywa DEET. Chroni nawet do 14 godzin przed komarami, muchami i pchłami. Może być stosowana już u dzieci od 2. roku życia, jest stosunkowo delikatna dla skóry i nie ma zapachu.
  • repelenty z IR3535 - to preparaty skuteczne w odstraszaniu komarów, mrówek, much, meszek, pszczół, pcheł i wszy. Wyróżnia je stosunkowo długie działanie i niska toksyczność.
  • repelenty z naturalnymi olejkami - preparaty z olejkiem cytronelowym, lawendowym, bazyliowym czy paczuli to naturalna alternatywa dla powyższych środków. Są bardzo intensywne pod względem zapachowym i mogą być skuteczne w walce z komarami i kleszczami w miejscach, gdzie występują one w umiarkowanych ilościach. W przypadku poważniejszego zagrożenia ugryzieniami, konieczne jest jednak sięgnięcie po środki z DEET.

Repelenty nie tylko pomagają uniknąć nieprzyjemnego towarzystwa owadów, ale również chronią przed ich ugryzieniami, a tym samym - różnorodnymi chorobami.

Na jakie owady warto kupić repelenty na trasie?

Bez wątpienia wyruszając w trasę należy zaopatrzeć się w repelenty na komary, kleszcze i muchy. Komary, co prawda w naszej szerokości geograficznej nie są niebezpieczne, jednak każdy wie, jak bardzo ich ukłucia potrafią być nieprzyjemne i dotkliwe. W przypadku kleszczy sprawa jest poważniejsza, ponieważ z roku na rok zwiększa się liczba pajęczaków roznoszących boreliozę - wieloukładową chorobę zakaźną, której jedyną przyczyna jest właśnie ukłucie kleszcza. Borelioza jest chorobą, która związana jest z różnorodnymi objawami i sprawia wiele trudności w diagnostyce, jak i leczeniu.

W przypadku much repelenty okazują się wybawieniem w czasie długiej wędrówki w upalne dni, w szczególności po terenach podmokłych i zalesionych. Większość repelentów oddziałujących na wspomniane owady i pajęczaki jest również skuteczna w odstraszaniu pozostałych insektów, które mogą być uciążliwe w czasie nocowania pod namiotem.

Jak prawidłowo aplikować repelent?

Repelenty na owady w formie aerozolu należy aplikować z odległości 20 centymetrów od ciała, z dala od okolic ust, nosa i oczu. W czasie ich aplikacji wskazane jest zasłonięcie twarzy i wstrzymanie oddechu. Jeśli repelenty stosowane są u dzieci, nie powinno się ich nakładać również na dłonie, dzięki czemu unika się ryzyka zatarcia preparatem oka czy przedostania się go do ust.

Naturalne repelenty, chociaż mogą się wydawać bezpieczniejsze od chemicznych, również wymagają przedsięwzięcia środków ostrożności. Po pierwsze, naturalne olejki eteryczne są silnymi alergenami, z tego względu nie mogą być stosowane u kobiet w pierwszych miesiącach ciąży i u małych dzieci bezpośrednio na skórę.