Kaski rowerowe dla dzieci

Niezależnie czy Twoje dziecko podejmuje pierwsze próby jazdy na rowerze, czy jeździ jako pasażer na foteliku, ważne jest aby zapewnić mu jak najlepszą ochronę. Zakładanie kasku już na najwcześniejszym etapie, gwarantuje wypracowanie prawidłowych nawyków przekładających się na bezpieczeństwo dziecka.

Czytaj mniej Czytaj więcej

Czy dziecko musi jeździć w kasku na rowerze?

Kaski rowerowe dla dzieci to praktyczne akcesorium, które zapewnia bezpieczeństwo. Głowa to bardzo delikatna część ciała, o której uszkodzenie wcale nie jest tak trudno. Wystarczy chwila nieuwagi albo rozmowa z kolegą czy rodzicem, aby nie zauważyć korzenia albo innej przeszkody, która sprawi, że pociecha spadnie z roweru. Szczególnie pomysłowi i aktywni mali rowerzyści często nie zdają sobie sprawy z czyhających na nich zagrożeń, takich jak wystające korzenie w lesie, gałęzie na wysokości oczu czy łatwe rozpędzenie się, a jednocześnie trudne hamowanie w trakcie zjeżdżania ze stromej górki.

Kask spisze się tym bardziej w razie zderzenia z innym uczestnikiem ruchu – rowerzystą, rolkarzem czy dzieckiem na hulajnodze. Zastanawiając się nad tym, czy kask dla dziecka na rower jest rzeczywiście potrzebny, zawsze warto przypomnieć sobie powszechnie znane porzekadło, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Na kask dla dziewczynki lub chłopca spójrz zatem jak na najlepsze zabezpieczenie przed ewentualnymi skutkami niefortunnego zdarzenia na rowerze.

Poza racjonalnymi powodami, które zachęcają do zakładania własnym latoroślom na głowy kasków rowerowych dla dzieci, przepisy zawarte w Kodeksie drogowym wskazują na to, że rowerzyści powinni wiedzieć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. W żadnym przepisie nie ma jednak mowy wprost o tym, żeby rowerzysta w jakimkolwiek wieku był zobowiązany do noszenia kasku w trakcie jazdy jednośladem.

Skoro mowa o poruszaniu się dzieci rowerem, warto zdać sobie sprawę z tego, że polskie prawo reguluje tę kwestię. Dzieci w wieku do lat 7 mogą być przewożone w fotelikach rowerowych, które umieszcza się za siodełkiem roweru rodzica lub innego dorosłego opiekuna. Możliwe jest także przewożenie pociech w specjalnej przyczepce rowerowej. Co ważne, zarówno fotelik, jak i przyczepka (tzw. wózek rowerowy) muszą być konstrukcyjnie dostosowane do transportowania dzieci rowerem. Przewożenie najmłodszych w inny sposób, np. rowerową przyczepką towarową, może zostać ukarane. Jeśli jesteś dobrą obserwatorką lub obserwatorem ruchu ulicznego, na pewno Twojej uwadze nie umknęło to, że wielu rodziców, którzy jeżdżą rowerem ze swoimi dziećmi, w sposób, który wskazaliśmy przed chwilą, zakładają pociechom na głowy kaski rowerowe dla dzieci.

Kiedy dzieci są starsze, mogą samodzielnie jeździć rowerem, ale pod opieką osoby dorosłej. Jednak zanim nie skończą 10 lat, w świetle prawa uznawanie są za pieszych. Nie mogą poruszać się zatem ani po jezdni, ani po ścieżce rowerowej. Po wkroczeniu w nastoletniość mogą już samodzielnie jeździć drogami publicznymi, ale wymaga to posiadania Karty Rowerowej. Dokument ten nastolatek na rowerze musi mieć ze sobą zawsze aż do ukończenia 18. roku życia. Osoby dorosłe są zobowiązane jedynie do wylegitymowania się dowodem osobistym. Z myślą o bezpieczeństwie rosnącej pociechy, warto i tak wyposażyć ją w kask dla chłopca lub dziewczynki.

Jakie parametry musi spełniać rowerowy kask dla dziecka?

Bez wątpienia najważniejsza jest konstrukcja kasku. Istotne jest, aby materiał, z którego zbudowano skorupę rowerowego kasku dla dziecka, był lekki, a jednocześnie wytrzymały. Świetnie sprawdzi się np. poliwęglan. Wewnętrzna część kasku musi być wyściełana sprężystym materiałem, który ma za zadanie pochłaniać siłę ewentualnego uderzenia. W trakcie wybierania kasku warto sprawdzić, w jaki sposób produkowana jest jego skorupa. Dla przykładu znana i ceniona niemiecka marka Uvex (produkuje kaski, gogle, okulary i buty), której kaski rowerowe dla dzieci znajdziesz w naszym sklepie, postawiła na bezpośrednie spienianie EPS (polistyrenu) w skorupie z poliwęglanu. Taka technologia produkcja sprawia, że każdy rowerowy kask dla dziecka tej marki zapewnia wyjątkowo silną ochronę głowy.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę, kiedy szukasz najbezpieczniejszego i praktycznego kasku dla dziewczynki albo chłopca do jazdy rowerem? Sprawdź, w jaki sposób zabezpieczono części głowy, które w trakcie upadku z roweru są szczególnie narażone na uderzenia. Mowa o tylnej części czaszki, czyli o potylicy, a także o okolicach skroni i uszu. Dla przykładu w tych strefach marka Uvex zdecydowała się na przedłużenie skorupy w każdym kasku dla chłopca i w każdym kasku dla dziewczynki. Wspomniana marka zapewnia najmłodszym dzieciom dodatkowe wsparcie – ponadstandardowe wzmocnienie z tyłu oraz praktyczny daszek, który poza funkcjonalnością urzeka także urodą.

Jazda rowerem, zwłaszcza gdy dziecko jeździ już samodzielnie na czterech lub dwóch kołach, to dla niego dość duży wysiłek fizyczny. Niezależnie od tego, czy malec porusza się jednośladem w upalne lato, czy mroźną zimą, termoregulacji sprzyjają otwory wentylacyjne w kasku. Ogromne znaczenie ma ich liczba i rozmieszczenie – najlepiej, by około 10 było rozlokowanych symetrycznie po obu stronach kasku. Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, warto, abyś poszukała lub poszukał modelu z dodatkową siatką, która chroni przed ewentualnym przedostaniem się owadów przez otwory wentylacyjne w na głowę pociechy.

Ile powinien ważyć kask dla dziecka?

W kwestii wagi kasków rowerowych dla dzieci zasada jest prosta – im lżejszy, tym lepiej. Ciężar wybranego modelu zależy przede wszystkim od materiałów, z których został wykonany, a także od jego wielości. Rozmiar akcesorium określa się na podstawie obwodu dziecięcej głowy.

Zazwyczaj w ramach jednego modelu kasku dla dziewczynki lub kasku dla chłopca możesz wybrać modele regulowane w przedziale od 46 do 54. Warto podkreślić, że każdy rozmiar można regulować w zakresie kilku centymetrów. Liczby te różnią się w zależności od producenta i modelu, ale przykładowe to: mniejsze kaski rowerowe dla dzieci o obwodzie od 46 do 50 cm oraz większe – od 50 do 54 cm. Regulowanie kasku jest intuicyjne i można przeprowadzić je szybko, przeważnie za pomocą specjalnego pokrętła, które nie poluzowuje się w trakcie użytkowania akcesorium.

Gdy mowa o wadze kasku dla dziecka, przykładowe wartości wynoszą od 185 do 250 gramów dla kasków w najmniejszych rozmiarach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kasku rowerowego dla dziecka?

Z perspektywy rodzica kluczowa w kaskach rowerowych dla dzieci jest łatwość ich dopasowania do głowy. Produkty najlepszych marek można zapinać pod brodą nawet za pomocą jednej ręki. Warto również zwracać uwagę na to, czy mocowanie zapewnia precyzyjne dopasowanie kasku do kształtu głowy i takie zapięcie akcesorium, aby nie przeszkadzało ono dziecku w jeździe na rowerze, a jednocześnie w razie uderzenia czy upadku nie zsunęło się z jego głowy.

Myśląc o kaskach rowerowych dla dzieci, sprawdź, czy są na nich elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność młodego rowerzysty w pochmurne dni i po zmroku. Jeśli skorupy nie wyposażono w takie detale, upewnij się, że wybrany model umożliwia zamontowanie np. lampki LED.

Skoro mowa o kaskach rowerowych dla dzieci, to warto poprosić pociechy o wyrażenie zdania na temat tego, który model jest najpiękniejszy. Wybierz kilka propozycji, które są Twoich zdaniem najpraktyczniejsza i zapewniają najwyższy poziom ochrony, a latorośli pozwól wybrać spośród nich ten, który najbardziej się jej podoba.