Okulary rowerowe

Okulary rowerowe to jeden z istotnych elementów wyposażenia rowerzysty. Chronią oczy nie tylko przed ostrym światłem słonecznym i promieniami UV, ale także przed owadami, wiatrem czy kurzem, dzięki czemu jazda na rowerze będzie o wiele przyjemniejsza. Sklep e-Horyzont oferuje szeroką gamę okularów rowerowych, wśród której nawet najbardziej wymagający użytkownicy będą mogli odnaleźć coś dla siebie.
Czytaj mniej Czytaj więcej
    Okulary sportowe ze szkłami polaryzacyjnymi Uvex Sportsyle 233 P white mat

    Uvex

    Od 196,99 zł Cena 219,90 zł
    Sportowe okulary przeciwsłoneczne Uvex Sportstyle 215 white matt/red

    Uvex

    Od 116,99 zł Cena 129,90 zł
    Okulary sportowe Uvex Sportstyle 223 white

    Uvex

    Od 98,99 zł Cena 109,90 zł
    Sportowe okulary przeciwsłoneczne Uvex Sportstyle 238 white matt/pink

    Uvex

    Od 179,99 zł Cena 199,90 zł
    Sportowe okulary przeciwsłoneczne Uvex Sportstyle 204 clear

    Uvex

    Od 98,99 zł Cena 109,90 zł
    Okulary sportowe z fotochromem Uvex Sportstyle 706 V white-black mat

    Uvex

    Od 426,99 zł Cena 569,99 zł
    Okulary sportowe z fotochromem Uvex Sportstyle 612 VL white

    Uvex

    Od 309,99 zł Cena 349,90 zł
    Okulary sportowe ze szkłami polaryzacyjnymi Uvex SPORTSTYLE 232 P white mat

    Uvex

    Od 173,99 zł Cena 249,99 zł
    Okulary sportowe ze szkłami polaryzacyjnymi Uvex SPORTSTYLE 232 P black mat/red

    Uvex

    Od 239,99 zł Cena 269,90 zł
    Okulary sportowe Uvex SPORTSTYLE 229 white

    Uvex

    Od 214,99 zł Cena 239,90 zł
    Okulary sportowe z wymiennymi szkłami Uvex BLAZE III 2.0 white/black

    Uvex

    Od 159,99 zł Cena 259,90 zł

Jak wybrać odpowiednie okulary rowerowe do jazdy w różnych warunkach pogodowych?

Najprostszy sposób, żeby znaleźć idealnie dobrane okulary rowerowe, to dokładne określenie swoich potrzeb, w tym warunków, w jakich zamierza się ich używać. Dzięki temu możesz wybrać odpowiednie szkła i ramki, wprost zaprojektowane do konkretnych warunków. Co jednak, kiedy warunki są zmienne tak jak podczas jazdy MTB?

Kiedy warunki pogodowe się zmieniają, słońce co chwila zachodzi albo na przykład wyjeżdża się z gęstego lasu na słoneczną szosę, możesz oczywiście się zatrzymać i zmienić okulary. Alternatywą są okulary rowerowe z wymiennymi szkłami, które prostym ruchem montuje się w oprawkach. Wymusza to jednak zatrzymanie treningu, dlatego kolarze są zgodni co do tego, że najwygodniejsze są uniwersalne modele okularów odpowiednie przy różnym natężeniu światła.

Aktualnie za jedne z najbardziej uniwersalnych i odpowiednich na zmienne warunki uważa się okulary rowerowe fotochromowe. Z powodzeniem można ich używać zarówno przy bezchmurnym niebie, jak i w ciemnych leśnych zakamarkach lub po zachodzie słońca. Wszystko dlatego, że soczewki okularów fotochromowych pokryte są specjalną powłoką, która reaguje na promienie UV zawarte w świetle słonecznym. Dzięki temu soczewka dostosowuje się do natężenia światła – gdy jest jasno, przyciemnia się, a gdy światło słabnie, rozjaśnia.

Okulary fotochromy rowerowe reagują na światło automatycznie, pozwalając na nieprzerwany trening przy zmiennych warunkach. Sprawdzą się także jako model uniwersalny, używany rekreacyjnie przy różnej pogodzie i na różnych trasach. Pamiętaj jednak, że nie gwarantują one tak dobrego zaciemnienia, jak zaciemniające okulary przeciwsłoneczne rowerowe z najciemniejszą kategorią szkieł. Z drugiej strony po rozjaśnieniu szkła także nie są tak przejrzyste, jak w przezroczystych szkłach przepuszczających większość docierającego do nich światła. Okulary rowerowe fotochromowe są więc świetnym wyborem przy zmiennych warunkach, ale jeśli są one stałe, warto sięgnąć po precyzyjniej dopasowany model.

Dlaczego okulary rowerowe są ważne dla każdego rowerzysty?

Okulary rowerowe znacznie zwiększają komfort jazdy, chroniąc oczy nie tylko przed rażącym słońcem, ale także wiatrem, piaskiem, czy owadami. Warto pamiętać, że poza wygodą, wpływają one również na bezpieczeństwo, dlatego powinny być traktowanie nie jako dodatek, a obowiązkowy element wyposażenia rowerowego. Z jednej strony chronią one oczy przed szkodliwym promieniowaniem, z drugiej – przed niebezpiecznymi refleksami i rażącym słońcem. Grożą one chwilowym zaślepieniem i ograniczeniem widoczności, co w ruchu drogowym może być bardzo niebezpieczne. Również w terenie może to prowadzić do rozmaitych wypadków.

Z okularów rowerowych powinno się korzystać nie tylko podczas upalnego słońca. Oślepiające światło może być także odbite na przykład od powierzchni ulicy zalanej deszczem albo śniegu. Nie bez powodu można znaleźć okulary rowerowe dopasowane do właściwie każdych warunków pogodowych, w tym także przeznaczonych do użytku po zachodzie słońca. Odpowiednio dobrane soczewki mogą poprawiać widoczność, wyostrzać obraz i wzmacniać kontrast widzianych kolorów również przy niewielkim natężeniu światła.

Ze względu na pełne bezpieczeństwo, szerokie pole widzenia, ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem i komfort, okulary rowerowe poleca się dla wszystkich rowerzystów bez względu na ich stopień zaawansowania czy nawet częstotliwość treningów. W sprzedaży znaleźć można okulary rowerowe korekcyjne, umożliwiające wygodne korzystanie z takich modeli przez osoby z wadami wzroku. Na rynku dostępne są okulary ze specjalnymi wkładkami, w które montuje się szkła korekcyjne oraz modele barwione – soczewki korekcyjne z właściwościami przyciemniającymi.

Jak dopasować okulary rowerowe, aby zapewnić maksymalny komfort podczas jazdy?

Przede wszystkim pamiętaj, że budowa twarzy to kwestia indywidualna. Warto sprawdzić, w jakim modelu czujesz się najlepiej i jaki kształt ramek dobrze układa się na Twojej twarzy. Wybór jest ogromny, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie. Pod kątem wygody zwracaj uwagę przede wszystkim na noski i zauszniki, które nie powinny w żaden sposób uciskać ciała. W niektórych modelach elementy te są regulowane, a czasem nawet wymienne.

Dopasowanie okularów do twarzy odpowiada za wygodę ze względu na samo ich ułożenie, ale również i stabilność. Sportowe akcesoria takie jak okulary czy słuchawki muszą stabilnie trzymać się ciała, by nie musieć poprawiać ich ułożenia podczas aktywności. Zwróć więc uwagę nie tylko na wygodę po założeniu okularów, ale i ewentualne zmiany, kiedy się ruszasz.

Szukając maksymalnie wygodnych okularów rowerowych, sprawdź, czy posiadają otwory wentylacyjne w soczewkach lub ramkach. To dzięki nim szkła nie będą pokrywały się parą, co ogranicza pole widzenia i wymaga przerwy w treningu. Pod kątem możliwie szerokiego pola widzenia przyjrzyj się ramkom wybieranych okularów. Grube i odstające od twarzy oprawy mogą je nieco przysłaniać. Możesz wybrać okulary rowerowe z soczewkami panoramicznymi, czyli pojedynczym szkłem, nieco zaokrąglonym do kształtu twarzy, nieprzysłaniającym obrazu pod żadnym kątem.

Pamiętaj, że za komfort odpowiadają również właściwie dobrane soczewki. Jeśli nie będą blokowały odpowiedniej ilości światła, pozwolą na zmęczenie oczu albo ograniczenie pola widzenia, z pewnością nie będą komfortowe. Pod tym kątem zwróć uwagę przede wszystkim na jasność soczewek. Do jazdy po szosie, w pełnym słońcu i w jasnym otoczeniu wybieraj ciemne soczewki. Do jazdy po zmroku albo w leśnych warunkach, gdzie przez roślinność ilość docierającego światła jest mniejsza, sprawdzą się okulary rowerowe przezroczyste.

Różnice między okularami rowerowymi do MTB a trekkingu

Warto wiedzieć, że okulary przeciwsłoneczne rowerowe to w dużej mierze modele uniwersalne nazywane po prostu sportowymi. Wszystkie z nich są projektowane pod kątem jak najlepszej wygody, dopasowania do kształtu twarzy, stabilności podczas ruchu, ochrony wzroku przed promieniowaniem UV i przepuszczania odpowiedniej ilości światła. Przy każdym modelu znajdziesz dokładny opis, który wśród okularów nieprzypisanych ściśle do konkretnej dyscypliny sportu pozwoli Ci znaleźć te o idealnych właściwościach.

MTB to skrót od Mountain Terrain Bike, co odnosi się do rowerów przeznaczonych do jazdy po trudnych szlakach, w tym także górskich. Okulary rowerowe do MTB muszą być dostosowane do zmiennych warunków. Na takich trasach przejeżdża się przez gęste i słabo oświetlone lasy, by za chwile wyjechać na drogę wręcz oblaną słońcem. Zmiana okularów byłaby stratą czasu, a ograniczenie widoczności zawsze grozi wypadkiem. To dlatego do jazdy po tego rodzaju trasach poleca się okulary fotochromy rowerowe z soczewkami, które dostosowują się do natężenia światła.

Okulary górskie i przeznaczone do trekkingu mogą, ale nie muszą posiadać fotochromowej warstwy. W ich przypadku duży nacisk kładzie się na ogólną wygodę, ochronę wzroku, zabezpieczenie oczu i stabilne ułożenie podczas aktywności. Wszystkie te cechy przydają się zarówno podczas górskich wycieczek, jak i jazdy na rowerze.

Tak jak okulary rowerowe można z powodzeniem używać podczas pieszych wypraw, tak i modele nazywane ogólnie sportowymi zwykle dobrze sprawdzają się przy jeździe na rowerze. Przy wyborze dobrze jest kierować się przede wszystkim parametrami dostępnych modeli.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu okularów do jazdy rowerowej?

Wybierając okulary rowerowe, poza ogólnymi cechami jak ich wygląd czy wygoda, zwróć szczególną uwagę na konkretne właściwości. Jednym z najważniejszych elementów jest ilość przepuszczanego światła przez soczewki. To ten parametr pomaga w wyborze odpowiednio zaciemnionych soczewek pod kątem warunków, w jakich zamierza się korzystać z okularów. Soczewki dzieli się na pięć kategorii:

  • kategoria 0 – soczewki przepuszczające od 80 do 100% światła przeznaczone do używania po zmroku – to w nie wyposażone są okulary rowerowe przezroczyste;
  • kategoria 1 – soczewki przepuszczające od 43 do 80% światła odpowiednie na pochmurne dni;
  • kategoria 2 – soczewki przepuszczające od 18 do 43% światła uznawane za uniwersalne, sprawdzające się przy zmiennych warunkach i średnim naświetleniu;
  • kategoria 3 – soczewki przepuszczające od 8 do 18% światła do użytku w miejscach nasłonecznionych;
  • kategoria 4 – soczewki przepuszczające od 3 do 8% światła odpowiednie przy bardzo silnym słońcu – są to najciemniejsze rodzaje szkieł.

Kolejna ważna kwestia to kolor szkieł, który nie jest jedynie dodatkiem wizualnym. Kolor soczewek wpływa na kontrast widzianych kolorów, a odpowiednio dobrany może poprawić ogólną widoczność podczas jazdy. Wśród najczęściej spotykanych kolorów szkieł wymienia się przede wszystkim:

  • szkła szare, najbardziej uniwersalne, które nie zmieniają widzianych kolorów i sprawdzają się w różnych warunkach, w tym także zmiennych;
  • szkła zielone, które w miejscach silnie nasłonecznionych pozwalają odpocząć oczom;
  • szkła brązowe, również świetnie sprawdzające się przy silnym słońcu, poprawiające ostrość i widziane kontrasty kolorystyczne;
  • szkła niebieskie polecane jako jedne z najlepszych pod kątem wyostrzenia kontrastu widzianych kolorów nawet w szczególnych warunkach jak zaśnieżone trasy;
  • szkła pomarańczowe, świetnie sprawdzające się w pochmurne dni, zapewniając pełen komfort w warunkach słabego, średniego, a także zmiennego naświetlenia;
  • szkła różowe polecane do okularów używanych po zachodzie słońca, które mogą wyostrzać obraz przy niewielkim natężeniu światła.

Ostatnie, ale wcale nie mniej ważne parametry, jakie warto sprawdzić, wybierając okulary przeciwsłoneczne rowerowe, to rodzaje posiadanych przez nie filtrów w soczewkach. To właśnie one odpowiadają za ochronę wzroku, dlatego jest to obowiązkowy element w okularach.

  • Filtr UV 400 to podstawowa i konieczna ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV obecnym w naturalnym świetle słonecznym.
  • Filtry polaryzacyjne dodatkowo chronią wzrok przed światłem odbijanym i refleksami, które mogą ograniczać pole widzenia, oślepiać i nieco zmieniać widziane kolory.