Rakiety śnieżne

Rakiety śnieżne, to sprzęt mocowany do butów pozwalający na swobodne przemieszczanie się po śniegu. Dzięki swojej konstrukcji i powierzchni sprawiają, że nie zapadasz się w głębokich zaspach. Umożliwiają w ten sposób spacer po białych zimowych szlakach. Nie potrzebujesz no nich specjalnych butów, dlatego będą pasowany do każdych modeli trekkingowych, jakie już posiadasz.
Czytaj mniej Czytaj więcej

Jak korzystać z rakiet śnieżnych?

Rakiety śnieżne umożliwiają wędrówkę po głębokim śniegu bez zapadania się w niego. To otwiera drogę do zimowego trekkingu po nieprzetartych szlakach i nie wymaga żadnego przygotowania. Korzystanie z rakiet śnieżnych jest proste i intuicyjne, przez co już przy pierwszym użyciu można całkowicie opanować tę umiejętność.

Zacznij od przygotowań, czyli przede wszystkim solidnego zapięcia rakiet. Jeżeli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, zajmij się wiązaniami w ciepłym pomieszczeniu, jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Jeśli nie masz w tym wprawy, a wiązania zostawisz na ostatni moment, stabilne założenie rakiet na mrozie może okazać się trudne, zwłaszcza jeśli będziesz zmuszony zdjąć rękawice. Tymczasem stabilne zawiązanie jest niezbędne, żeby buty nie wysuwały się z rakiet i można było skupić się na trekkingu.

Jak poruszać się z rakietami śnieżnymi? Na prostym terenie zachowaj codzienny rytm, jednak stawiaj nieco krótsze kroki. Dobrze, jeśli przed wyjściem w zróżnicowany teren masz możliwość przećwiczenia swoich umiejętności na prostej powierzchni. Daj sobie trochę czasu i postaraj się wyczuć, w jaki sposób stawiać stopy, aby uzyskać jak najlepszą stabilność i przyczepność.

Za jedno z trudniejszych i bardziej wymagających zadań uważa się trawersowanie z rakietami śnieżnymi, czyli okrężne schodzenie bokiem zbocza tak zwanym zygzakiem. Trawersowanie męczy stawy, jednak może być konieczne, kiedy stok okaże się zbyt pochyły do prostego zejścia. Schodząc w ten sposób, używaj kijków trekkingowych dla większej stabilności i odciążenia stawów.

Jeśli schodzisz na wprost, podpieraj się kijkami, unikając upadku w przód. Ciężar ciała staraj się utrzymać na piętach. Kiedy zbocze okazuje się za strome, rozważ trawersowanie.

Wchodząc pod górę, podchodź na wprost, utrzymując ciężar ciała na wysokości palców stóp, by wbić w śnieg metalowe raki pod rakietami zapewniające stabilne stawianie kroków. Jeśli podejście jest męczące, możesz rozłożyć zapiętki. Dzięki nim unikniesz nienaturalnego ułożenia stóp pod kątem, a zyskasz wrażenie podobne do wchodzenia po schodach.

Rakiety śnieżne a trening

Trekking to wymagająca forma aktywności polecana ze względu na wiele walorów zdrowotnych, w tym między innymi trening mięśni i to nie tylko nóg czy dotlenie organizmu przez sport na świeżym powietrzu. Rakiety śnieżne TSL i innych renomowanych producentów umożliwiają trekking niezależnie od pory roku. Wędrówki w głębokim śniegu przy pięknych zimowych krajobrazach to doświadczenie warte przeżycia, dlatego nie ograniczaj się do pieszych wypraw jedynie podczas ciepłych pór roku.

Trekking często wymaga naprawdę dużego wysiłku, przy którym spala się cały ogrom kalorii i trenuje wiele partii mięśni. Co więcej, podczas gdy różnego rodzaju treningi mogą trwać kilkanaście minut, zimowy trekking to dłuższa wyprawa. Jest to trening trwający często kilka godzin i wymagający nieustannego wysiłku.

Podczas zimowego trekkingu mięśnie nóg pracują tak, jak przy chodzeniu w każdych innych warunkach. Nosząc rakiety śnieżne do butów snowboardowych, zwraca się jednak znacznie większą uwagę na sposób stawiania stóp, siłę nacisku wywieraną na śnieg, czy kąt ich ułożenia. To wszystko także wymaga pracy mięśni, przez co rakiety śnieżne umożliwiają nawet efektywniejszy trening dolnych partii ciała w porównaniu z warunkami nie wymagającymi tego rodzaju dodatków.

Pamiętaj jednak, żeby szykując się na trening w zimowych warunkach, rozsądnie dobrać trasę do własnych umiejętności i doświadczenia, zwłaszcza gdy mowa o górskich szlakach. Szczególnie zimą warunki w górach bywają niesprzyjające, a pogoda może zmienić się w mgnieniu oka i to bez żadnego ostrzeżenia. Wymagające trasy w takich okolicznościach mogą stać się zbyt trudne dla kogoś, kto nie ma doświadczenia w tego rodzaju wędrówkach. Jeśli chcesz uczestniczyć w takiej wyprawie, wybierz się z zorganizowaną grupą, w której znajdzie się osoba doświadczona w górskich wycieczkach i radzeniu sobie w trudnych warunkach.

Jak wybrać odpowiednie rakiety śnieżne do swoich potrzeb?

Rakiety śnieżne dobiera się przede wszystkim pod kątem warunków, w jakich będą używane oraz wagi użytkownika. Każdy model ma własną maksymalną nośność podaną w kilogramach. To maksymalna waga, jaką rakiety śnieżne są w stanie utrzymać, wypełniając swoje najważniejsze zadanie, czyli zapobiegając zapadaniu się w śnieg. Co ważne, w tej wartości musi zmieścić się nie tylko waga ciała użytkownika rakiet, ale także i zabieranego przez niego bagażu, a nawet założonych ubrań, które przez wzmacniane, grube i często wodoodporne warstwy tkanin mogą nie należeć do najlżejszych.

Rakiety śnieżne TSL podobnie jak modele innych marek mają swoje rozmiary, jednak nie przekładają się one na rozmiary noszonego obuwia, a powierzchnie nośną. Jakie rakiety śnieżne należy więc wybrać? Wśród dostępnych modeli można znaleźć rakiety w rozmiarach od 22 do 30. Wskazują one nie na rozmiar stopy użytkownika, a jego wagę. Zawsze sprawdzaj zalecenia producenta dotyczące danego modelu, jednak w dużym przybliżeniu można ustalić, że rozmiar 22 jest odpowiedni dla osób o wadze ciała do 70-80 kg, natomiast przy wadze około 100 kg będzie to rozmiar 30.

Rakiety śnieżne można podzielić na różne rodzaje pod kątem przeznaczenia i warunków, do jakich zostały zaprojektowane. Rozróżnia się przede wszystkim rakiety przeznaczone dla początkujących, średniozaawansowanych wędrujących po zróżnicowanym terenie, modele odpowiednie na wymagające, górskie lub wręcz wspinaczkowe trasy, a także rakiety nazywane biegowymi, lekkie i mobilne, idealne na zawody, wyścigi i zimowe rajdy.

W zależności od przeznaczenia rakiety śnieżne wzbogacane są o dodatkowe elementy jak regulowane wiązania, kolce i zęby zapewniające dobrą przyczepność w trudnych warunkach, składane podpiętki, czy raki hamujące. Dostępne są również rakiety śnieżne z funkcją zjazdu, dzięki którym wyczerpująca wyprawa może szybko zmienić się w świetną zabawę.

Pamiętaj, że wybierając rakiety śnieżne, cena nie powinna być najważniejszym kryterium. Rozpiętość cenowa pomiędzy podobnymi do siebie modelami nie jest na tyle duża, aby warto było rezygnować z idealnego wyboru. Jakie rakiety śnieżne sprawdzają się najlepiej? Z całą pewnością te odpowiednio dobrane, dlatego przy wyborze kieruj się przede wszystkim własnymi potrzebami i zwracaj uwagę na parametry każdego branego pod uwagę modelu.

Jak zabezpieczyć swoje rakiety śnieżne przed uszkodzeniami?

Chcąc chronić własne rakiety śnieżne, pilnuj zwłaszcza ich właściwego i starannego zakładania. Jeśli Twój model jest wyposażony w regulowane wiązania, jeszcze przed wyprawą ustaw je właściwie do własnej budowy ciała, zapewniając sobie stabilne utrzymanie rakiety przy stopie i wygodną wyprawę. Pamiętaj również o tym, by zawsze używać rakiet wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie korzystaj z nich wtedy, gdy nie ma śniegu i nie testuj ostrości elementów stabilizujących na innych powierzchniach niż śnieg lub lód.

Rakiety śnieżne są odporne na działanie niskich temperatur czy wilgoci, dlatego przy właściwym korzystaniu z takiego sprzętu powinien on służyć przez długie lata od dnia zakupu. Są one odporne również na nacisk, często naprawdę duży, jednak nigdy nie przekraczaj maksymalnej nośności posiadanego modelu. Na miękkim śniegu może to prowadzić jedynie do zapadnięcia się, ale przy regularnych przeciążeniach i twardych powierzchniach – nawet do nieodwracalnych uszkodzeń sprzętu.

Po użyciu należy wyczyścić rakiety śnieżne, przygotowując je do przechowania. Zbierz z ich powierzchni kurz, błoto i wszelkie inne zabrudzenia. Możesz użyć do tego wilgotnej gąbki z delikatnym detergentem. Silne środki raczej nie będą Ci potrzebne – powierzchnia rakiet śnieżnych wykonywana jest z niechłonnego materiału, przez co jego czyszczenie jest proste i zajmuje jedynie chwilę.

Po czyszczeniu dokładnie wysusz rakiety śnieżne. Chociaż są one odporne na działanie wilgoci, zaleca się przechowywać je w workach lub innego rodzaju opakowaniach. Ich materiał mógłby zapleśnieć od resztek wilgoci, dlatego przed spakowaniem rakiet warto się upewnić, że są całkowicie suche.

Jakie akcesoria warto mieć przy korzystaniu z rakiet śnieżnych?

Ubrania i buty trudno nazwać akcesoriami, jednak warto je wymienić, ponieważ są jednym z elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę przed zimowymi wyprawami w teren. Buty mają szczególne znaczenie – powinny być ciepłe, nieprzemakalne i sięgające ponad kostkę. Dzisiejsze modele rakiet pasują do każdego rodzaju obuwia. Bez problemu znajdziesz rakiety śnieżne do butów snowboardowych czy trekkingowych w każdym fasonie.

Pamiętaj także o odpowiednim doborze ubrań, zwłaszcza jeśli wybierasz się w góry, gdzie pogoda potrafi zmieniać się bez żadnej zapowiedzi. Ubrania muszą być ciepłe – polecane jest ubranie się na cebulkę, czyli w kilka warstw, które są w stanie zapewnić więcej ciepła, niż grubsza, a pojedyncza część garderoby. Trekking wiąże się z niemałym wysiłkiem, więc weź pod uwagę również komfort termiczny. Idealnym wyborem może okazać się odzież termoaktywna, zapewniająca maksymalny komfort termiczny, stałą wentylację i ograniczająca pocenie się ciała.

Poza ubraniami jest także kilka akcesoriów, które mogą być przydatne podczas zimowych wędrówek w rakietach śnieżnych. Wśród nich wymienić można:

  • kijki trekkingowe znacznie ułatwiające podejście pod strome zbocza czy utrzymanie równowagi przy schodzeniu w dół – pamiętaj o założeniu dużych talerzyków na ich końce, odpowiednich do użytku w śniegu;
  • przedłużki do rakiet śnieżnych zwiększające ich maksymalną nośność, przydatne dla osób o dużej wadze ciała oraz zabierających ze sobą ciężki bagaż;
  • porządny plecak turystyczny, odciążający kręgosłup z ciężaru bagażu i ściśle przylegający do pleców;
  • latarka czołowa niezbędna w sytuacji, gdy nie zdążysz wrócić ze szlaku przed zachodem słońca;
  • woda i przekąski niezbędne przy wysiłku, zwłaszcza że na górskich szlakach nie będziesz w stanie się w nie zaopatrzyć.

Wybierając się w góry, nie zapomnij również o wszystkim, co może okazać się niezbędne w sytuacjach awaryjnych. Jest to głównie apteczka pierwszej pomocy, mapa okolicy i naładowany telefon komórkowy pozwalający na kontakt z bliskimi albo pomocą medyczną.