Raczki

Raczki turystyczne powinny być atrybutem każdego turysty, który porusza się po górach w okresie około zimowym. Są stosunkowo lekkie, pasują na każde buty i dzięki kolcom zapewniają przyczepność na lodzie i zbitym śniegu, a w górach przyczepność równa się bezpieczeństwo. Raczki na buty przydają się zwłaszcza na łatwych i średnich szlakach, na wspinaczkę w wysokich górach warto zdecydować się jednak na raki.

Czytaj mniej Czytaj więcej
    Dziecięce raczki turystyczne Viking Tolso Junior orange

    Viking

    Od 88,99 zł Cena 99,90 zł
    Raczki turystyczne biegowe Grivel Explorer Light yellow

    Grivel

    Od 184,99 zł Cena 205,00 zł
    Raczki turystyczne Camp ICE MASTER LIGHT

    Camp

    Od 177,99 zł Cena 209,90 zł
    Raczki turystyczne Grivel EXPLORER yellow

    Grivel

    Od 156,99 zł Cena 175,00 zł
    Raczki do biegania Camp ICE MASTER RUN

    Camp

    Od 194,99 zł Cena 229,90 zł
    Raczki turystyczne Camp ICE MASTER EVO

    Camp

    Od 169,99 zł Cena 199,90 zł
    Raczki turystyczne Camp FROST

    Camp

    Od 208,99 zł Cena 259,90 zł
    Raczki turystyczne Camp ICE MASTER

    Camp

    Od 143,99 zł Cena 169,90 zł

Kiedy zdecydować się na raczki?

Raczki na buty to nakładki poślizgowe z kolcami zbudowane z kawałka gumy i łańcuszków, które sztywno trzymają się obuwia i pozwalają zachować przyczepność na śliskiej, zmrożonej nawierzchni. Od raków różnią się wagą (są lżejsze), długością kolców (mają krótsze) i brakiem kolców atakujących (wystających z przodu, umożliwiających wspinaczkę. Krótko mówiąc, raczki są turystyczne, raki bardziej wspinaczkowe i to rozróżnienie na początek powinno wystarczyć. W raczkach wygodnie będzie się chodziło po stosunkowo prostych szlakach o umiarkowanym przewyższeniu, tam, gdzie nie trzeba wbijać palców w śnieg, by utorować sobie drogę i wybić stopnie. Zdecydowanie zdadzą egzamin na ubitym śniegu, raczej płytkim, gdzie krótkie kolce będą miały o co się zaczepić. W górach zima potrafi być niebezpieczna, dlatego też zawsze warto sprawdzać prognozę pogody i stopień zagrożenia lawinowego na wybranym szlaku. Należy też mniej więcej orientować się w poziomie trudności obranej trasy, by mieć pewność, że nie wykracza ona poza nasze możliwości. Jednak co ważne, raczki na buty są wybierane nie tylko przez początkujących turystów, ale również przez tych profesjonalnych, którzy potrzebują dodatkowej przyczepności, np. podczas drogi do schroniska Orkan przez Dolinę Kościeliską. Niska waga raczków turystycznych stanowi ich dużą zaletę i pozwala na komfortowe przenoszenie ich w plecaku, wtedy, kiedy akurat warunki są na tyle komfortowe, że nie wymagają założenia ich na buty.

Jakie raczki turystyczne najlepiej wybrać?

Przy raczkach, tak jak przy każdym sprzęcie turystycznym, dobrze jest się zastanowić dokładnie, gdzie będziemy ich używać. Raczki bowiem sprawdzają się nie tylko w górach, ale również na terenach nizinnych, wszędzie tam, gdzie pokrywa śnieżno-lodowa utrudnia stabilną wędrówkę. Inne raczki wybierzemy też do biegania i spacerowania po parku, a inne na dłuższe wędrówki. W parku lub w trakcie biegu w większości wypadków wystarcza nakładki antypoślizgowe z drobnymi wypustkami na spodzie, które są ścięte na płasko, ale dają wystarczającą dawkę przyczepności. Na wędrówki zabierzemy już raczej raczki z kolcami, przy czym na nizinach wystarczą tylko kolce w centralnej części stopy. Jeśli jednak planujemy hiking po pagórkowatym terenie dobrze jest postawić na maksymalnie dużą liczbę ostrych kolców (dziesięć – dwanaście), które są rozmieszczone równomiernie na całej podeszwie, łącznie z czubkiem palców i piętą – dzięki temu będziemy mieli pewność, że utrzymamy się na nawierzchni nawet wtedy, kiedy nie postawimy na niej pełnej stopy.

Jak założyć raczki na buty?

Zakładanie raczków na buty jest niezwykle proste, choć zwykle wymaga użycia dwóch rąk. Jak już wspominaliśmy raczki zbudowane są z gumy, do której przytwierdzony jest łańcuszek zakończony od spodu kolcami. Często też występuje poprzeczny pasek na rzep, który gwarantuje jeszcze bardziej stabilne utrzymanie raczków na butach. Najpierw należy znaleźć przód raczków, który zwykle oznaczony jest na gumie napisem „FRONT”, zobaczyć, czy nie ma gdzieś adnotacji, ze któryś jest lewy, czy prawy, wsunąć but pod gumę i wepchnąć nosek tak głęboko, jak się da, następnie chwycić obiema rękami za tył gumy i naciągnąć ją wysoko na but, tak, by kolce na dole były stosunkowo nieruchome. Uwaga, raczki turystyczne zakładamy dopiero na dworze, na trawie, lodzie lub śniegu! Po pierwsze szkoda podłogi, która mogłaby się zniszczyć, a po drugie szkoda kolców, które przy stawianiu na betonie, kamieniach czy płytkach tępią się, przez co gorzej pracują wtedy, gdy są najbardziej potrzebne.

Raczki turystyczne a rozmiar buta

Raczki występują w kilku rozmiarach, zresztą podobnie jak skarpetki, w zakresie rozmiarów. Możemy więc znaleźć raczki, np. 42-46. Warto sprawdzić rozmiar przed zakupem, ponieważ zbyt duży model będzie luźny na bucie, przez co nie będzie gwarantował optymalnej stabilności, a zbyt mały będzie niemożliwy do założenia, a jeśli z jakiegoś powodu by się to udało, zbyt małe raczki mogą się szybciej rozerwać, co z kolei może skutkować wypadkiem.

Marki raczków w sklepie e-Horyzont.pl

W sklepie turystycznym e-Horyzont znajdują się raczki różnych marek outdoorowych i stricte wspinaczkowych, takich jak Camp, raczki Climbing Technology i inne, są tu zarówno raczki typowo turystyczne, jak i raczki do biegania. Warto jednak pamiętać, że w okresie około zimowym, zwłaszcza wtedy, gdy zaczyna pojawiać się już śnieg, jest bardzo duże zapotrzebowanie na raczki i nie zawsze oferta w sklepie może być bardzo szeroka. Warto więc zaplanować sobie zawczasu zimowy wypad na szlak i zaopatrzyć się z wyprzedzeniem w takie raczki, o jakich każdy turysta może tylko pomarzyć. Powodzenia!