Okulary turystyczne i gogle narciarskie dla dzieci

Okulary turystyczne i gogle narciarskie dla dzieci, to propozycje wyselekcjonowane z myślą o ochronie najmłodszych. Zarówno gogle narciarskie dziecięce jak i okulary turystyczne skutecznie zabezpieczą przed promieniowaniem UV oraz przenikliwym wiatrem. Materiały z jakich zostały wykonane są niezwykle trwałe, a elementy takie jak elastyczne oprawki i miękkie nauszniki pozwalają na doskonałe dopasowanie oraz komfort podczas najbardziej wymagających sportowych wyzwań.
Czytaj mniej Czytaj więcej

Dlaczego warto wybierać gogle dla dzieci podczas zimowych sportów?

Białe szaleństwo sprawia mnóstwo frajdy starszym i młodszym sportowcom. Niezależnie od tego, czy Twoja pociecha szusuje na nartach, czy woli jeździć na desce snowboardowej, Twoim obowiązkiem jako rodzica jest zapewnienie jej bezpieczeństwa także w trakcie zabawy na stoku.

Jednym z podstawowych akcesoriów narciarskich dla dzieci są gogle. Obok odpowiedniego ubrania, rękawiczek i kasku narciarskiego dobrze dopasowanego do głowy smyka kluczowa jest ochrona oczu. Śnieg sypiący z nieba, wyrzucany z armatek śnieżnych i wypadający spod nart i desek snowboardowych innych miłośników sportów zimowych może łatwo dostać się do oczu malca. Właśnie przed tym mają uchronić gogle narciarskie dla dzieci.

Ważna jest też ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jeśli nie planujesz dopiero pierwszego zimowego wypoczynku na stoku narciarskim, ale kolejny, najpewniej wiesz, że promienie słoneczne odbijają się od białej pokrywy śnieżnej. Źle dobrane okulary turystyczne i gogle narciarskie dla dzieci mogą sprawić, że młody sportowiec będzie oślepiany przez słońce, co zwiększa ryzyko zderzenia z innym narciarzem lub snowboardzistą czy niezauważenia przeszkody na stoku.

Gogle ochronne dla dzieci pełnią też kilka innych ważnych funkcji w trakcie nauki lub doskonalenia jazdy na nartach czy snowboardzie. Przede wszystkim chronią oczy przed różnymi zjawiskami atmosferycznymi. Warto pamiętać, że zima w naszym kraju nie zawsze rozpieszcza naturalnym puchem, bo czasem przynosi też deszcz i silniejsze podmuchy wiatru. Poza tym wiele stoków ze sztuczną nawierzchnią jest otwartych dla młodych narciarzy i snowboardzistów przez cały rok.

Właśnie dlatego warto spojrzeć na gogle dla dzieci również jak na dodatkowe zabezpieczenie przede wszystkim oczu, ale też części twarzy pociechy przed wiatrem i niesionymi przez niego drobnymi zanieczyszczeniami, a także przed kroplami deszczu. Jeśli Twoja pociecha dopiero poznaje tajniki białego szaleństwa albo porusza się blisko krawędzi stoku narciarskiego, gogle dla dzieci ochronią ją też przed gałęziami i liśćmi.

Wszystkie wymienione funkcje, które spełniają okulary turystyczne i gogle narciarskie dla dzieci, docenisz także podczas innych zimowych aktywności. Jeśli uwielbiasz spędzać z pociechą czas na sankach albo nartach biegowych, ochrona przed śniegiem, wiatrem, a także gałęziami i liśćmi przyda się i Tobie, i malcowi najbardziej.

Jakie cechy powinny mieć gogle dla dzieci, aby zapewnić im ochronę przed promieniami UV?

Jeśli szukasz gogli na narty dla dzieci, które chroniłyby przed szkodliwym promieniowaniem UV, kieruj się podobnymi wytycznymi co latem. Kluczowym oznaczeniem poświadczającym walory wybranej pary jest UV400. Co oznacza ta wartość? Znak UV400 potwierdza, że gogle ochronne dla dzieci zabezpieczają rozwijające się oczy przed wszystkimi falami promieniowania słonecznego. UV400 wskazuje na ochronę narządu wzroku przed falami świetlnymi o długości do 400 nanometrów. W tym miejscu warto wyjaśnić, jakie są zakresy omawianych fal świetlnych. To UVA, UVB i UVC, których długość wynosi odpowiednio – od 380 do 315 nm, od 315 do 280 nm oraz od 280 do 200 nm. Widzisz zatem, że soczewki w goglach na narty dla dzieci, na których znajdziesz naklejkę z napisem UV400, blokują wszystkie z wymienionych fal.

Okulary turystyczne i gogle narciarskie dla dzieci mają również za zadanie chronić oczy przed oślepieniem przez słońce. Poza wartością UV400 dobrze jest zatem zwracać uwagę również na kolor szkieł. Najlepsze okażą się np. szare, które możesz uznać za złoty środek. Z jednej strony, zmniejszają ryzyko odbijania się refleksów świetlnych, a z drugiej – nie wpływają na zmianę barw widzianego obrazu tak bardzo jak np. czarne szkła.

Jeśli w trakcie wybierania okularów turystycznych i gogli narciarskich dla dzieci myślisz też o zapobieganiu innym poważnym chorobom oczu, takim jak schorzenia siatkówki czy zaćma, zastanów się nad zakupem dziecięcych gogli z soczewkami lustrzanymi. Ich główną zaletą jest odbijanie promieni podczerwonych IR.

Jakie dodatkowe funkcje powinny mieć gogle dla dzieci?

W przypadku smyków z wadą wzroku warto znaleźć gogle OTG (ang. over the glasses), czyli z przestrzenią, która pozwala na jednoczesne noszenie okularów korekcyjnych i gogli narciarskich dla dzieci. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo na stoku, jest system zapobiegający zaparowywaniu gogli od wewnątrz, np. ochrona przeciwmgielna. Przydatna jest także powłoka hydrofobowa na szybie, która zapobiega osadzaniu się płatków śniegu czy kropli deszczu.

Jeśli Twoja pociecha jest zafascynowana białym szaleństwem, możesz od razu zainwestować w kilka par gogli na narty dla dzieci, których szybki różnią się między sobą jasnością. Każda z nich jest odpowiednia do noszenia w dni słoneczne lub pochmurne – te na dni z silnym zachmurzeniem przepuszczają znacznie więcej promieni widocznego światła niż te przeznaczone na dni najbardziej słoneczne. Jasność na poziomie CAT 0 wskazuje na gogle odpowiednie na silne zachmurzenie, a CAT 3 – na wysokie nasłonecznienie. Szukasz uniwersalnego rozwiązania? W takim razie postaw na gogle dla dzieci z szybami o jasności CAT 2.

Gdy mowa o szkłach w goglach na narty dla dzieci, ogromne znacznie ma też ich kształt oraz rodzaj ramki. W goglach dla dzieci i dorosłych mamy do czynienia z dwoma rodzajami szkieł – sferycznymi i cylindrycznymi. Te pierwsze dają szeroki kąt widzenia, ale są wypukłe, dlatego łatwiej o ich zarysowanie lub uszkodzenie. Z kolei drugie, czyli szkła sferyczne, są płaskie, dlatego charakteryzują się większą wytrzymałością, ale nie zapewniają tak szerokiego kąta widzenia. Podobne różnice można zauważyć pomiędzy ramkami. Ramki do gogli dla dzieci tzw. bezramkowe dają większe pole widzenia niż solidne, grubsze ramki.

Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości gogle dla dzieci i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Najważniejszą cechą okularów turystycznych i gogli narciarskich dla dzieci jest ich dokładne dopasowanie do twarzy. Kiedy wybierasz gogle ochronne dla dzieci, musisz liczyć się z tym, że szybko rozwijające się smyki zazwyczaj nie korzystają z nich długo. Ich najważniejszą cechą powinno być dobre dopasowanie ramki do twarzy. W końcu smyk będzie przez wiele godzin szusował w nich na stoku. Gogle na narty dla dzieci nie mogą być ani za luźne, ani zbyt dopasowane. Pamiętaj, że gogle zakłada się na kask, dlatego warto wybrać modele z regulowanym paskiem.

Nie tylko dla najmłodszych smyków liczy się komfort wielogodzinnego noszenia gogli podczas intensywnego wysiłku fizycznego na stoku. Na pewno chcesz zapewnić pociesze najbezpieczniejszy sprzęt, który będzie też bardzo praktyczny. Pomyśl zatem o modelu z regulowanym, elastycznym paskiem do zakładania na kask. Komfort noszenia gogli zwiększy także ramka, której wewnętrzna część będzie pokryta miękką i delikatną pianką, najlepiej z membraną wentylującą, która uchroni szkła przed zaparowaniem od wewnątrz.

W przypadku wszystkich akcesoriów dla dzieci istotna jest też ich estetyka. Właśnie dlatego zaproś pociechę do wspólnego wybierania okularów turystycznych i gogli dla dzieci. Dzięki temu dziecko będzie je chętnie nosiło, bo spojrzy na nie po prostu jak na miły dla oka gadżet.